Občinski odbor Slovenske ljudske stranke Velike Lašče ni prisluhnil predlogu izvršilnega odbora SLS in Marjana Podobnika ni izključil iz stranke. S tem pa obračunavanja med prvim možem SLS Markom Zidanškom in njenim nekdanjim predsednikom Marjanom Podobnikom ni konec. Zidanšek je namreč izvršilnemu odboru predlagal, da se zoper odločitev občinskega odbora pritoži na strankino častno razsodišče, ali bo ta to tudi res storil, pa bo znano po današnji korespondenčni seji.

Nasprotniki in podporniki Marjana Podobnika

V predlogu za izključitev je izvršilni odbor Podobniku med drugim očital, da je s svojim ravnanjem in javnim nastopanjem – na primer z junijsko izjavo, da se mora stranka danes najprej boriti proti udbomafiji v lastnih vrstah – SLS povzročil veliko škodo. »Le v primeru Podobnikove izključitve bo lahko Zidanšek v stranki pisal neko svojo zgodbo – če je tega sploh sposoben,« pravijo Podobnikovi nasprotniki. Prepričani so namreč, da bo Zidanšek, če mu s predlogom za izključitev nekdanjega dolgoletnega predsednika SLS ne bo uspelo, veliki poraženec, ki se bo kaj težko obdržal na čelu stranke. Ob tem spominjajo, da je Podobnik rovaril tudi proti drugim predsednikom SLS. »Zidanška bo rušil tudi v primeru, da ne bo več član stranke, saj SLS šteje za svojo lastnino. Bo pa njegova moč v primeru izključitve bistveno manjša,« še dodajajo.

Nasprotno Podobnikovi podporniki pričakujejo, da se izvršilni odbor ne bo pritožil na častno razsodišče, temveč se bo stranka odločila za kongres. Na njem naj bi dorekla, kako naprej. »Pod Zidanškovim vodstvom bo SLS nedvomno dokončno propadla, Marjan Podobnik pa jo lahko vrne v parlament in jo pomembno okrepi,« ocenjujejo. Če bo stranka sprejela dokončno odločitev, da Podobnik v njej ni več zaželen, bo po napovedih njene vrste zapustilo več članov. Med njimi omenjajo nekdanja poslanca Jakoba Presečnika in Franca Pukšiča. Ta nam je dejal, da »upa na razum izvršilnega odbora«. Presečnik pa je potrdil, da je v pismu Zidanšku že napovedal, da bo v primeru Podobnikove izključitve še isti dan izstopil iz SLS. Kot nesprejemljivo ocenjuje, da sedanjemu predsedniku »ne sme nihče nič reči«, prav tako pa meni, da je Zidanšek popolnoma pod vplivom Petra Vriska. »Podobnik je za stranko marsikaj naredil, za kar bi mu morali dati priznanje,« dodaja Presečnik.

Počilo na kongresu podmladka

Spomnimo, da je med Podobnikom in Zidanškom glasno počilo ob robu junijskega kongresa strankinega podmladka. Nekdanji predsednik je namreč sedanjemu očital, da ni vreden, da vodi SLS, in napovedal, da ga lahko sam kadar koli zamenja na njenem čelu. Zidanšek je svojo podporo preveril pri glavnem odboru stranke, vendar pa je po Podobnikovem prepričanju napočil čas, da se na kongresu pomerita za njeno vodenje. »Morda Zidanšek ni ravno najsposobnejši mož, mu je pa uspelo nekaj, kar vsem mojim prijateljem ni uspelo v zadnjih desetih letih – prepričati me o vnovični kandidaturi za predsednika SLS,« je za Slovenske novice dejal Marjan Podobnik. In napovedal, da bi se SLS pod njegovim vodstvom na prihodnjih volitvah povzpela kar na 20 odstotkov. V to v Zidanškovih krogih ne verjamejo. Po njihovem prepričanju se v leto 1996 ni mogoče vrniti. Menijo, da Podobnikovo igranje na kitaro in prepevanje pri volilcih ne bi več vžgalo. Poleg tega pričakujejo pomemben osip članov stranke, če bi Podobnik res prišel na njeno čelo.

Glasna Zidanškova težava tudi Kangler

Marjan Podobnik pa ni edina Zidanškova težava; ena najglasnejših je nedvomno Franc Kangler. Nekdanjega mariborskega župana so iz SLS izključili kmalu po aferi z mariborskimi radarji, ko je stranko vodil Radovan Žerjav, Zidanšek pa ga vanjo ni hotel ponovno sprejeti. Tako je Kangler na 28. obletnico ustanovitve SLS svojo Županovo listo preoblikoval v Novo ljudsko stranko (NLS), zaradi sorodnosti imena pa se je Zidanšek obrnil na upravno sodišče.

»Povezati bi morali vse, ki smo izšli iz krščansko-ljudske opcije, da bi naredili zmagovito opcijo,« je Podobnik dejal v soočenju s Kanglerjem in Zidanškom na TV Slovenija prejšnji teden. In pojasnil, da ima v mislih povezovanje SLS, Kanglerjeve NLS, Primčeve stranke in NSi. Zidanšek navdušenja nad tem predlogom ni kazal, nekateri njegovi strankarski kolegi pa so se spomnili na »Janšev projekt združitvenega uničenja SLS in SKD« pred šestnajstimi leti.

Podobnikov predlog za povezovanje je na twitterju kot dober ocenil minister v obeh Janševih vladah Žiga Turk. Z njim se ni strinjal nekdanji predsednik Državljanske liste Gregor Virant. »Pa da se uniči NSi, ki postaja kvalitetna, ekonomsko liberalna stranka. Velika škoda. Primc in Kangler sta povsem druga zgodba,« je zapisal na tem družabnem omrežju. V Novi Sloveniji je mogoče slišati, da mora SLS najprej urediti razmere v lastnih vrstah. Več naših sogovornikov na desnici pa dvomi, da ji bo to uspelo. »Zidanškov ego in nekarizmatičnost, nenehno Podobnikovo rovarjenje in Janševo ustanavljanje satelitskih strank so usodna kombinacija, da se SLS ne bo več vrnila v parlament oziroma da bo najstarejša stranka pri nas dokončno izbrisana s političnega zemljevida,« meni eden od njih.