Za naslednika vršilca dolžnosti generalnega direktorja Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) Sama Fakina, ki odhaja na čelo Thermane Laško, se potegujeta vodja novomeške in krške območne enote zavoda Tatjana Mlakar ter vodja ljubljanske območne enote Marjan Sušelj. Med njima bo ta torek izbiral upravni odbor zavoda, septembra pa sledi še razpis za generalnega direktorja s polnim mandatom.

Bodoči vršilec dolžnosti se bo moral takoj lotiti rebalansa finančnega načrta zdravstvene blagajne za letošnje leto. Glede na aktualne ocene bo razkorak med sredstvi, ki se vanjo stekajo, in odhodki do konca leta segel prek 30 milijonov evrov.

Ali bodo odločitev sprejeli že v torek ali pa si bodo zanjo v upravnem odboru vzeli več časa, še ni gotovo. Prvič so se namreč znašli v situaciji z več kot enim kandidatom za vršilca dolžnosti (doslej je po neuspelem izbiranju novega vodstva to mesto vsakokrat prevzel dotedanji generalni direktor). Medtem ko Sušelj velja za kandidata, ki ga podpirajo v direkciji ZZZS v Ljubljani, naj bi bili po neuradnih informacijah v območnih enotah v nekaterih drugih regijah in tudi v vladajoči SMC bolj naklonjeni Mlakarjevi.

Če bo izbrana na čelo ZZZS, se bo lotila nadgrajevanja dosedanjih ukrepov, je pojasnila Tatjana Mlakar. Med drugim bo treba natančneje pogledati razloge za dolgotrajne bolniške odsotnosti, ki so v zadnjem času naraščale, je ugotavljala. Cilj je, da letošnje poslovno leto kljub razkoraku med prihodki in odhodki zaključijo kar najbolje. »Za zdaj bo treba razmišljati predvsem kratkoročno. Tudi prihodkov je nekoliko več, kot smo načrtovali, a so odhodki še toliko višji. Poleg nadomestil za bolniško odsotnost so se povečevali tudi odhodki za zdravila, eden od razlogov za višje odhodke pa bo tudi dobrih osem milijonov evrov za skrajševanje čakalnih dob.« O tem, ali se bo prijavila na razpis za generalnega direktorja, pa bo še razmislila, je pojasnila Mlakarjeva.

Marjan Sušelj je medtem napovedal, da se bo za polni mandat potegoval, če bo dobil vsaj načelno podporo v organih ZZZS in v politiki (zadnjo besedo pri izbiri generalnega direktorja ima državni zbor). Ob sedanji kandidaturi za vršilca dolžnosti pa je izpostavil dva osnovna cilja. Poleg stabilnega poslovanja si želi po obdobju trenj vzpostaviti »normalne odnose« med zdravstveno blagajno in ministrstvom za zdravje. Kazanje mišic po njegovem ni dobro za nikogar. »Če vsak vleče na svojo stran, kratko potegnejo zavarovanci. Narediti moramo vse, da bodo zdravstvene storitve dostopne in kakovostne.« Ob minusu, ki se obeta, je ena od možnosti po njegovem zamik dela obveznosti ZZZS v naslednje leto. Ob tem je dodal, da še ni jasno, kakšni bodo prihodki v zadnjih mesecih, zato sedanje ocene o poslovanju niso dokončne.

Na pogajalskih mizah so milijonske zahteve

Predsednica upravnega odbora ZZZS Lučka Böhm je poudarila, da je funkcija generalnega direktorja strokovna in zahteva veliko znanja. Prav zato, da bi se vršilec dolžnosti s tekočimi nalogami ukvarjal brez odvečnega zatikanja, so kandidate tokrat poiskali znotraj ZZZS. »Iskali smo človeka, ki bo temu kos.«

Pri kasnejšem razpisu za generalnega direktorja s polnim mandatom bosta po oceni Böhmove poleg izkušenj pomembna tudi vizija in strateško razmišljanje. Na pogajalskih mizah v zdravstvu je trenutno za okoli 400 milijonov evrov nepokritih zahtev, je spomnila. Zato bo bodoči generalni direktor moral znati presoditi, kako ravnati, da ne bodo zaradi deljenja denarja v enem delu zdravstva po krivici prikrajšani drugi bolniki.