Ob poslušanju poročil in takšnih pridevkih k imenu gostov, ki obiščejo našo državo, se seveda poraja vprašanje, kakšne »ljubkovalne« oznake bi bilo treba pripisati našim politikom, ki so povabili takšnega politika k nam. Ali so torej tudi naši politiki kontroverzni, ker so povabili »kontroverznega« Putina? Če bo postal predsednik ZDA »bizarni« Donald Trump in ga bodo povabili na obisk v našo državo, bodo torej postali celo bizarni... Treba je namreč upoštevati načelo, da s komer se družiš, takšen pač si. Besede »kontroverzen« nisem popolnoma razumel, vendar sem zaznal njen slabšalni prizvok. Menim, da podobno razmišljajo še mnogi gledalci, torej bi potrebovali pojasnilo, v čem je kontroverznost konkretnega politika, ali vsaj prevod besede. Še najbolje pa bi jo bilo enostavno izpustiti in uporabiti besedo »spoštovani«, torej oznako iz hinavskega besednjaka naših ne preveč spoštovanih in spoštljivih poslancev.

V primeru, da želite ohraniti subjektivno označevanje tujih gostov, predlagam, da tako pred njih kot tudi naše politike, kadar vabijo očitno nezaželene goste, dodate ustrezno oznako s slovenskim nazivom. Večina Slovencev nas še vedno najbolj razume slovenski jezik, na javni RTV pa so primerne le splošno znane tujke – kontroverzen in sporen ne spadata mednje.

Naj dodam še naslednje: poročila navadno trajajo kratek čas in je zato treba zelo izbirati besede in seveda tudi goste. Prav gotovo pa se ne bi smelo dogajati, da se gost v studiu kot sogovornik sprašuje, kaj so avstrijski ujetniki iz Rusije iskali na Vršiču. To je pa vredno razmisleka za v bodoče pri izbiri komentatorjev. Prav čudno je, da ga ni nihče vprašal, kaj so naši možje in fantje delali v Rusiji v prvi in drugi svetovni vojni in morda celo v času Napoleona. Verjetno so bili prostovoljci.

Za takšno RTV je res edina rešitev plačevanje naročnine, vezane na električni priključek.

Jože Beg, Otočec