Mar je Donald Trump res storil nepredstavljivo in lastnike orožja med volilnim shodom med vrsticami pozval k nasilnim dejanjem nad Hillary Clinton? Republikanski predsedniški kandidat trdi, da so ga spet narobe razumeli. Toda še en besedni škandal vnovič odvrača pozornost od tem, kot sta ekonomija in varnost, in to le nedolgo za tem, ko je moral Trumpov tabor nekaj dni miriti duhove zaradi njegovih komentarjev o muslimanskih starših ubitega ameriškega vojaka.

Če to ne bi bil Trump, bi ga že zasliševali v kombiju

Kaj je torej tokrat izrekel Trump, da že najmanj sedmič, kot so mu našteli v ameriških medijih, trdi, da so ga narobe razumeli, vseh polemik o njegovih izjavah pa je bilo že toliko, da jih je težko prešteti? »Hillary želi... v bistvu odpraviti drugi amandma. In mimogrede, ljudje, če bo lahko izbirala sodnike, ne morete glede tega storiti nič. No, morda pa lahko (kaj storijo) ljudje drugega amandmaja,« je rekel na shodu v Severni Karolini.

Drugi amandma k ameriški ustavi določa pravico do posesti orožja, »ljudje drugega amandmaja«, kot jih je imenoval Trump, pa so očitno tisti, ki imajo doma orožje. In kaj je tisto, kar bi ti po mnenju republikanskega predsedniškega kandidata torej lahko storili glede Clintonove, da bi ji preprečili imenovanje vrhovnih sodnikov?

V taboru Clintonove in med njenimi zavezniki so sporočilo razumeli kot namig k uporabi sile, morda celo k atentatu na demokratsko predsedniško kandidatko. »Kar govori Trump, je nevarno. Oseba, ki se poteguje za položaj ameriškega predsednika, ne bi smela pozivati k nasilju,« je rekel vodja kampanje Clintonove Robby Mook. Demokrati opozarjajo, da bi kakšna neuravnovešena oseba Trumpove besede razumela kot poziv k nasilju, obenem pa obtožujejo republikance. Tiskovna predstavnica tajne službe, ki varuje oba predsedniška kandidata, je dejala, da so se seznanjeni s Trumpovim komentarjem, več pa ni rekla. Nekdanji šef Cie Michael Hayden pa pravi: »Če bi te besede izrekel kdo drug, bi ga že zasliševali v kombiju tajne službe.«

Hayden je sicer eden od petdesetih nekdanjih republikancev, ki so vodili obveščevalne službe oziroma bili v visoki politiki in ki so v ponedeljek v izjavi zapisali, da Trump ni pripravljen za vodenje države, saj za to nima »značaja, vrednost ali izkušenj, očitno tudi ne osnovnega znanja o ustavi, zakonih in institucijah«.

Orožarska zveza: Povedal je tako, kot je

Vodstvo stranke je bilo sprva tiho, potem pa je predsednik predstavniškega doma Paul Ryan dejal, da je šlo za »neprimerno šalo«. Nacionalna orožarska zveza pa je dala Trumpu prav: »Povedal je tako, kot je: če bo imela Clintonova možnost izbrati dva vrhovna sodnika, smo brez moči.« Povsem mogoče je, da bo naslednji predsednik izbiral vsaj dva člana vrhovnega sodišča in ga tako ideološko nagnil na to ali ono stran.

V Trumpovem taboru pravijo, da se izjavi nepotrebno dodaja zlovešč pridih in da je bila mišljena kot poziv k politični mobilizaciji. »Ljudje drugega amandmaja imajo čudovito energijo in so izredno poenoteni, kar jim daje veliko politično moč,« je rekel Trumpov svetovalec za komunikacije Jason Miller. A izjava vseeno povzroča nov glavobol Trumpovi ekipi, ki mora vsakih nekaj dni pojasnjevati sporne besede kandidata, zaradi katerih mu podpora v zadnjem obdobju opazno pada.