»IO SLS poziva vse člane SLS, ki so na volitvah v Kmetijsko-gozdarsko zbornico Slovenije (KGZS) kandidirali na listah Kmečka lista, Forum za kmetijstvo in podeželje SDS ter Kmečko Društvo Nova Slovenija, da odstopijo s funkcij v SLS tako na državni kot tudi na lokalni ravni. IO SLS bo ravno tako zavrnil vašo morebitno ponovno kandidaturo v organe stranke na državni in lokalni ravni v tekočem in naslednjem mandatnem obdobju.« To je del pisma, ki ga je izvršilni odbor Slovenske ljudske stranke (takrat jo je vodil Radovan Žerjav) svojim članom poslal 9. avgusta 2012, potem ko se je soglasno razjezil nad njimi, ker so se na nepravi listi potegovali za položaje v kmetijsko-gozdarski zbornici, ki je nevladna organizacija in torej s politiko oziroma političnimi strankami ne bi smela imeti nič. No, včeraj si je izvršilni odbor ljudske stranke (v njem so številni isti člani kot pred dvema letoma) premislil. Na dopisni seji, ki se je začela takoj po sobotni klavzuri stranke, je sprejel tale sklep: »SLS se opraviči vsem tistim kandidatom članom SLS za funkcije v KGZS, ki so dobili poziv za odstop s funkcij, in jim sporoči, da so lahko delegati in kandidati na kongresu SLS.«

V 23 letih že deveti predsednik

Ali bodo enak razplet doživeli tudi Franc Kangler, Peter Vrisk in Andrej Fabjan, ki jih je SLS pred časom izključila iz svoj vrst, za zdaj še ni znano. Je pa zaradi pomilostitve 32 kaznovanih »zborničarjev« IO SLS tudi podaljšal rok za oddajo kandidatur za izredni volilni kongres, ki bo 6. decembra. Na njem bo SLS izbirala že devetega predsednika v zadnjih 23 letih, kar pomeni, da je bila njihova »življenjska doba« povprečno 2,5 leta. Franc Bogovič, ki je po izpadu stranke iz državnega zbora napovedal nepreklicni odstop, je bil na predsedniškem položaju le poldrugo leto.

Kdo bo Bogovičev naslednik, še ni znano, na sobotni klavzuri SLS tudi niso našli rešitve, kako bi si stranka opomogla in se vrnila v državni zbor. Spomladi, že pred volilnim trojčkom (evropske, državnozborske in lokalne volitve), je Episcenter po naročilu SLS opravil javnomnenjsko raziskavo o tem, kdo voli to stranko ter kakšno mnenje imajo vprašani o njej in njenem predsedniku. Njeni rezultati bi lahko bili tistim, ki bodo staknili glave na še eni predkongresni klavzuri (29. novembra), v veliko pomoč.

Neodločen in brez karizme

Izkazalo se je, da so volilci SLS predvsem pripadniki klasične desnice s podeželja, aktivni levi kristjani in nezadovoljni mladi s podeželja. A prav ljudje iz teh krogov v približno enakem deležu oddajajo svoje glasove tudi SDS in Novi Sloveniji.

Analiza omenjene raziskave je po naših informacijah tudi pokazala, da SLS sodi med najbolj strpne ter najmanj konfliktne in skorumpirane politične stranke, vendar hkrati med najmanj odločne, med tiste, ki so vredne najmanjšega zaupanja in se obračajo po vetru, ki nimajo vizije in odgovorov za izhod iz krize ter so najmanj sodobne (poleg DeSUS in NSi). Vprašani so ocenjevali tudi značajske lastnosti prvakov parlamentarnih političnih strank prejšnje sestave državnega zbora. Predsednik SLS Franc Bogovič se je po večini kriterijev uvrstil na dno lestvice. Pri njem najvišje vrednotijo iskrenost in umirjenost, najbolj pa pogrešajo odločnost, samozavest, komunikativnost, inteligenco in karizmatičnost. To nakazuje, da imajo prav tisti v SLS, ki menijo, da se stranka brez odločnega liderja, ki bo znal razbiti številne lobije in bo rad nastopal pred TV-kamerami (tak je bil denimo Radovan Žerjav), nikoli več ne bo vrnila v parlament.