»Formalno gre za nepravilno parkiranje na prehodu ceste čez železniško progo in na razdalji manj kot 15 metrov od najbližje železniške tirnice,« so srh vzbujajoč posnetek tik ob tirih parkiranega službenega vozila, ki nam ga je posredoval bralec, komentirali na Policijski upravi Ljubljana. Dodali so, da znaša globa za prekršek 40 evrov, in nadaljevali, da lahko po preverjanju potrdijo, da vlak med Ljubljano in Kamnikom ob sobotah in nedeljah, ko je nastal posnetek, ne vozi.

»A tako poceni so naša življenja?« se je začudil bralec, ki je doslej menil, da se z nevarnimi tiri nikoli ne kaže šaliti in igrati, pa naj bo to sobota ali nedelja, ko potniški vlak do Kamnika res ne vozi. »Kdo nam namreč zagotavlja, da po njih ne bo pripeljal tovorni vlak, ki nima predpisanega voznega reda? Kdo nam zagotavlja, da ne bo pripeljal turistični vlak, ki je tudi v Kamnik že kdaj pripeljal potnike na tradicionalne prireditve?« je nizal vprašanje za vprašanjem, čeprav pri policiji menijo, da bi »v primeru izredne turistične vožnje o slednji delavce, ki so v bližini proge izvajali dela, Slovenske železnice zagotovo obvestile«.

Bi sploh kdo pomislil...

Mar bi jih res? Bi na občini, kjer bi za izredni turistični vlak zagotovo vedeli (za tovornega pa najbrž ne), ocenili, da je treba informacijo posredovati Komunalnemu podjetju Kamnik in njihovim podizvajalcem, ki v bližini urejajo Muzejsko pot? A ne glede na to že samo parkiranje tik ob tirih pomeni hudo nevarnost tako za voznika avta kot navsezadnje za vlak, ki bi morebiti pripeljal mimo. Na tirih in ob tirih se ne bi smelo nikoli ničesar izzivati. Že zaradi zgledov, ki tako radi vlečejo. Konec koncev pod Zapricami v Kamniku parkirnih mest kronično primanjkuje in neodgovorno početje voznika avtomobila kamniške komunale bi lahko posnemal še kdo.

Na podatek, da ob sobotah vlak ne vozi, se izgovarjajo tudi v Komunalnem podjetju Kamnik. »V času, ko ni prometa, dejanje ni prometno vprašljivo, res pa je, da ni vzgojno,« je pritrdil direktor Bojan Klemen in obljubil, da bodo ustrezno ukrepali.

»Namen pravil je, da zagotavljajo varnost različnih udeležencev in predvidljivost ravnanja, skladno z načelom zaupanja,« pa poudarjajo v Javni agenciji RS za varnost prometa, kjer konkretnega primera ne želijo komentirati. Poudarjajo, da je upoštevanje predpisov in prometnih pravil za vse udeležence in tudi izvajalce javnih služb pomembno ter obvezno, ker s tem skrbijo za lastno varnost in varnost drugih v cestnem prometu, hkrati pa dajejo zgled ustreznega ravnanja.

Pričakujejo vsaj semafor

Kamniški župan Marjan Šarec ne skriva, da jim prav nezavarovan železniški prehod na Muzejski poti, ki so jo končno uredili, a je prehod kljub temu še vedno označen le s prometnim znakom andrejev križ, že dolgo povzroča skrbi. Prehod je namreč zelo nepregleden, po njem pa se pogosto tudi v megli sprehajajo skupine šolarjev, ki obiskujejo muzej in prireditve na gradu Zaprice. Po nepreglednem in nezavarovanem prehodu se valijo tudi množice obiskovalcev različnih prireditev in koncertov na Zapricah, kjer tudi poroke niso redke. Zato so se s Slovenskimi železnicami poskušali že večkrat dogovoriti, da bi prav ta prehod bolje zavarovali, a jim to še ni uspelo. Ima pa novi direktor železnic Dušan Mes, kot pravi župan Šarec, več posluha za njihove težave. Z občinsko delegacijo so ga že obiskali, zdaj čakajo, da si z njim kamniške železniške zadrege skupaj ogledajo še na terenu. Pričakujejo, da bodo našli rešitve za slabo zavarovane železniške proge in boljši oziroma hitrejši prevoz z vlaki ter uredili problematiko prehoda na Muzejski poti, kjer pričakujejo vsaj semafor, če že ne zapornice čez progo. Zagotovo bo eden trših orehov dejstvo, da je infrastruktura s tiri vred državna, v pristojnosti Slovenskih železnic pa so le postajališča, ocenjuje župan. Je pa zadovoljen, da bo prav danes končana ureditev Muzejske poti vsaj primerno osvetlila tudi ta nevarni prehod, ob katerega parkiranje nikakor ne sodi.