Po Zakonu o Triglavskem narodnem parku je med nameni narodnega parka med drugim navedeno, da je narodni park namenjen omogočanju obiskovanja za znanstvene, izobraževalne, rekreacijske, turistične in duhovne namene v obsegu in na način, ki je za naravo čim manj moteč in združljiv s cilji narodnega parka. V zakonu je tudi zapisano, da sta obiskovanje in ogledovanje narodnega parka pod enakimi pogoji dovoljena vsakomur in sta brezplačna, razen v primeru podeljene koncesije za organizirano ogledovanje delov narodnega parka. Poudarjamo, da Javni zavod Triglavski narodni park ne načrtuje »uvajanja kvot za obisk Triglava«, kot je bilo navedeno v članku. Anketiranje obiskovalcev poteka kot priprava na redno spremljanje obiska v okviru Načrta upravljanja Triglavskega narodnega parka 2016–2025. Podobne raziskave so stalnica v sodobnem upravljanju zavarovanih območij.

Anketa vključuje vprašanja z različnih področij, med drugim dolžino bivanja v narodnem parku, motiv za obisk, mnenje o varstvenih režimih ipd., osredotoča pa se na trajnostno mobilnost in vprašanemu ponuja različne možnosti glede reševanja prometne problematike. Nekatera območja Triglavskega narodnega parka so bolj obremenjena, npr. alpske doline (Vrata, Kot, Krma), ki so izhodišča za obisk gora, okolica Bohinjskega jezera, Pokljuka (nabiralništvo, množične prireditve) in tudi drugi gorski vrhovi. Zagotovo množičnost obiska vpliva na naravno okolje, zato je usmerjanje obiskovalcev v zavarovanih območjih smiselno. S podobnimi izzivi se soočajo v zavarovanih območjih v Alpah in po svetu. Vprašanje o vstopninah in kvotah v vprašalniku je zgolj hipotetično, razlog zanj pa je uveljavljena praksa reševanja množičnega obiska v parkih po svetu.

Sodelovanje v terenski anketi je prostovoljno. Rezultate bomo predstavili ob koncu leta 2016, pridobljeni podatki pa nam bodo v pomoč, da bomo skupaj z deležniki oblikovali predloge za izboljšanje ozaveščanja in usmerjanja obiskovalcev ter za ureditev dostopov (parkirišča, javni prevoz), kar bi omogočalo obiskovanje Triglavskega narodnega parka na način, ki je za naravo čim manj moteč.

Tina Markun, Javni zavod Triglavski narodni park