Pogosto pozabljamo, da cigarete ne škodijo samo zdravju kadilcev in pasivnih kadilcev, temveč tudi onesnažujejo okolje, je spomnil naš bralec Zdene Iskra. Zanimalo ga je, ali obstajajo kakšni podatki, koliko cigaret Slovenci pokadijo v enem letu in koliko s kajenjem posledično onesnažijo zrak.

Podatka o pokajenih cigaretah v Sloveniji ne vodijo niti na ministrstvu za zdravje, Nacionalnem inštitutu za javno zdravje niti na agenciji za okolje. So pa na zdravstvenem ministrstvu in inštitutu povedali, da ministrstvo za finance vodi podatek o tem, koliko cigaret je bilo v Sloveniji sproščenih v promet. Leta 2015 se je ta številka vrtela okrog 3,75 milijarde posameznih cigaret.

»Pokajene cigarete imajo poleg uničujočih učinkov na zdravje seveda tudi škodljive učinke na okolje,« so se z Iskro strinjali na ministrstvu za zdravje, vendar so povedali, da podatkov o škodi, ki jo okolju povzročajo cigarete, nimajo. S takšnim podatkom ali študijami ne razpolagajo niti na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje niti na agenciji za okolje.

Bolj stavijo na obveščanje kot sankcije

Poseben problem so cigaretni ogorki, ki pogosto pristanejo na tleh. »Cigaretnih ogorkov je največ na avtobusnih postajališčih, cena odstranjevanja pa znaša približno 12.000 evrov na leto, odstranjujemo jih z ročnim in strojnim čiščenjem,« so povedali na javnem podjetju Snaga, kjer za ogorke tako kot recimo za odvržene žvečilne gumije opažajo, da se njihova količina z leti bistveno ne spreminja.

Mestna občina Ljubljana sicer nima izrecne prepovedi odmetavanja ogorkov, niti ne razmišlja o uvedbi posebne globe za takšno dejanje. »Bolj kot represivno ukrepanje je smiselno in učinkovito obveščanje, kar je tudi razlog za kampanjo Človek, čuvaj svoje mesto, s katero opozarjamo na nesprejemljivost vandalizma in poudarjamo pomen spoštovanja našega skupnega javnega prostora,« so pojasnili na občini.

Da se bo število odvrženih cigaretnih ogorkov zmanjšalo z ozaveščanjem občanov, so prepričani tudi na javnem podjetju Snaga, ki mora te odpadke odstranjevati z javnih površin.

Prepoved kajenja tudi pred bolnišnicami

Glede na škodljivost cigaret na zdravje in okolje nas je zanimalo, ali na zdravstvenem ministrstvu podpirajo prepoved kajenja na vseh javnih površinah. Tam so zagotovili, da podpirajo prepoved kajenja na javnih prostorih, in izpostavili, da so že leta 2007 prepovedali kajenje v vseh zaprtih javnih in delovnih prostorih, kaditi pa prav tako ni dovoljeno recimo na igriščih šol ali vrtcev. »Trenutno je v pripravi nov zakon, v katerem je predvidena tudi prepoved kajenja na odprtih funkcionalnih zemljiščih bolnišnic in zdravstvenih domov ter prepoved kajenja v zasebnih vozilih v prisotnosti mladoletnih oseb,« so povedali na ministrstvu.