Na skupščini Elektra Ljubljana so delničarji včeraj potrdili predlog uprave pod vodstvom Andreja Ribiča, po katerem so se v zameno za 22,5-odstotni delež v projektni družbi Gen-EL odrekli stoodstotnemu deležu v hčerinski družbi Elektro energija. Ta je največji trgovec z elektriko pri nas.

Spomnimo: konec junija so v družbi Iges, hčerinski družbi Petrola, sklenili 45 milijonov vredno pogodbo o prodaji 50-odstotnega deleža v elektrotrgovski družbi Gen-I. Ta je bila do tedaj v polovični lasti Gen-Energije in Petrola. Po novem je Gen-I, ki ga vodi Robert Golob, še vedno v lasti Gen-Energije, polovico pa obvladuje projektna družba Gen-EL. V njej ima polovični delež Golobov Gen-I, četrtina je v lasti Gen-Energije, četrtina pa (do junija 2018) v lasti Petrola. Z včerajšnjo odločitvijo bo svoj 22,5-odstotni delež v junija ustanovljeni družbi Gen-EL dobil tudi Elektro Ljubljana, saj se je v zameno »odrekel« hčerinski družbi Elektro energija.

Zaradi posla napovedana izpodbojna tožba

V Elektro Ljubljana tega, kolikšna je ocenjena vrednost hčerinske družbe, ne razkrivajo. Po naših informacijah so svojo hčerinsko družbo ocenili na okoli 11 milijonov evrov. Prav toliko naj bi znašal delež Elektra Ljubljana v Gen-EL in s tem posredna udeležba v Gen-I. V Vseslovenskem združenju malih delničarjev (VZMD) zamenjavo deležev problematizirajo. Zanimajo jih, ali so bile resnično narejene tri cenitve Elektro energije in kdo jih je opravil. Po naših informacijah sta cenitev med drugim opravili družbi KPMG in P&C Group, eden od odvetnikov pa je pred skupščino odpovedal pooblastila.

Na skupščini Elektra Ljubljana je izpodbojno tožbo že napovedal poslovnež Igor Lah. Ta je prek svoje družbe G.I. Dakota Investments Limited četrti največji delničar Elektra Ljubljana.

Gre za ohranitev položaja Roberta Goloba

Nekateri ocenjujejo, da je transakcija pravzaprav manever za ohranitev položaja predsednika uprave Roberta Goloba. »Posebnost družbene pogodbe Gen-I je, da tisti, ki obvladuje polovični delež v Igesu, imenuje predsednika uprave. Ker je ta delež zdaj v lasti družbe Gen-EL, bo pomembno, kdo bo družbo vodil in kakšne bodo glasovalne pravice vseh družbenikov,« komentira Aleksander Mervar, prvi mož Elesa. Po njegovem mnenju ni nič narobe, če je Robert Golob še naprej predsednik uprave, dokler Gen-I dobro posluje. »Za zdaj je družba imela zelo nizek dobiček glede na obseg poslov. Pri vsej zgodbi je pomembno pozicioniranje Gen-Energije. Če si družba s temi transakcijami ni oziroma ne bo zagotovila večjega vpliva nad Gen-I, potem bi bilo bolje, da bi ostala pri sedanjem 50-odstotnem deležu,« pravi. Združevanje Elektro energije in Gen-I je po njegovem mnenju pametno, saj je koncentracija slovenskih elektroprodajalcev nujna. »Vsaka od distribucijskih družb ima hčerinsko družbo za prodajo električne energije. Vendar imajo te zanemarljiv kapital, njihove matične družbe ne smejo izdajati poroštev, prav tako nimajo lastnih proizvodnih virov, poslujejo pa z izjemno nizko maržo. Pričakujem, da se bo tej združitvi priključil še kdo. Ravno tako bi bilo pametno združevanje preostalih »državnih« prodajalcev (ECE in Energija plus) pod okriljem HSE.«

Ocenjena vrednost pretirana

O ocenjeni vrednosti Elektro energije na 11 milijonov evrov pravi, da je ta pretirana. »Res je, da so imeli lani v družbi za okoli 2,5 milijona denarnega toka iz poslovanja, vendar le nekaj nekaj več kot 7 milijonov evrov kapitala. S takšno strukturo virov bi družba dolgoročno zelo težko shajala, sploh če vemo, da je treba imeti za trgovanje in prodajo elektrike izjemen portfelj poroštev. Vprašanje pa je, kako so cenilci ocenili potencialna tveganja Elektro energije in Gen-EL. Javno dostopni podatki namreč kažejo, da ima Elektro energija od vseh elektroenergetskih družb najslabšo boniteto (D2+), tretjo najslabšo (C2++) pa ima Gen-I,« pravi Mervar.