Sprehajalci na ljubljanskih Žalah med novim in starim delom pokopališča že lahko vidijo del sicer ta hip še ograjenega novega spomenika – spomenika na slovenskem ozemlju padlim ruskim vojakom med prvo in drugo svetovno vojno. V tem času je pri nas padlo 3000 ruskih vojakov, imena katerih bodo vklesana v osem stebrov, ki simbolizirajo osem let, kolikor sta trajali vojni, na njih pa je osem žerjavov. Ideja o spomeniku ruskim vojnim žrtvam je bila izražena marca 2011. O tem sta se pogovarjala Borut Pahor in Vladimir Putin, tedaj premierja, ob svojem zadnjem srečanju v Sloveniji. Maja lani se je sestavila projektna slovensko-ruska skupina, januarja letos so izbrali lokacijo, ki so jo Rusi nemudoma potrdili. Spomenik so začeli graditi konec junija, financirajo pa ga Rusi. Stal naj bi okoli 400.000 evrov. Avtorstvo spomenika še ni znano, ve se le, da je delo ruskih kiparjev, marmor pa je slovenski.

Kako pomemben je spomenik, priča dejstvo, da ga bo odkril sam ruski predsednik Vladimir Putin, ki bo 30. julija priletel v Slovenijo. Najprej bo v dopoldanskih urah prisoten na spominski slovesnosti ob stoletnici kapelice na Vršiču, v popoldanskih urah bo prišel na ljubljanske Žale.

Ruska kapelica je, kot je znano, nenavaden spomenik iz 1. svetovne vojne. Je spomin na trpljenje in smrt ruskih ujetnikov, ki so gradili gorsko cesto čez 1611 metrov visok preval Vršič, marca 1916 pa je mnoge od njih zasul in pod seboj pokopal plaz.

Ukrajinci bodo protestirali

Obiski v Moskvi in iz Moskve pa so od ruske priključitve Krima vroč političen kostanj. Če se spomnimo, lani Borut Pahor ni hotel na moskovsko vojaško parado v čast sedemdeseti obletnici konca druge svetovne vojne in je raje poslal Karla Erjavca v spremstvu delegacije borcev NOB.

Čeprav naj bi bil tudi letošnji Putinov obisk v Sloveniji v prvi vrsti počastitev umrlih ruskih ujetnikov na Vršiču, je nemudoma naletel tudi na neodobravanje. Med najbolj glasnimi so Ukrajinci, ki živijo v Ljubljani. »Dogodke na Vršiču in rusko kapelico so izkoristili za napačne namene,« je oster Andrija Hevka, Ukrajinec, ki že 42 let živi v Ljubljani in je ustanovitelj društva Ljubljana-Kijev: »Globalno gledano od obiska Putina ne bomo imeli nobene koristi, bolj je to medvedja usluga Slovencem, saj govorimo eno, delamo pa popolnoma nasprotno – podpiramo sankcije, a mu hkrati zgradimo spomenik.« Prepričan je tudi, da je Putin sprejel povabilo, ker se želi promovirati in išče evropske prijatelje: »Podpiramo človeka, ki ga nihče ne mara.«

Hevka napoveduje, da bodo Ukrajinci v Sloveniji – uradno jih je okoli 400, neuradno 1500 – v času obiska v Ljubljani organizirali proteste. Zanimivo pa je, da v isti sapi dodaja, da se Ukrajinci in Rusi v Sloveniji odlično razumejo: »Rusi so dobri ljudje, le zadnje čase imajo njihovi politiki imperialistične težnje.«

»Komemoracija je simbol miru«

Na drugi strani so Rusi in rusofili v Sloveniji nad obiskom navdušeni. »Smo civilna iniciativa in že petindvajset let organiziramo spominsko slovesnost na Vršiču. Obisk ruskega predsednika je za nas znak spoštovanja našega dela,« je dejal Sašo Geržina, prvi slovenski veleposlanik v Moskvi in sedaj predsednik Društva Slovenija-Rusija: »Lani se je slovesnosti udeležil predsednik ruske vlade Dimitrij Medvedjev, torej je logično, da ob stoletnici dogodka pride predsednik države.« Meni tudi, da je dogodek ni spolitiziran, saj slovesnost organizirajo iz spoštovanja do ljudi: »V 25 letih so bili tam najvišji predstavniki politike, pa najvišji predstavniki cerkve. Dogodek ni več simbol vojne, temveč simbol miru. Seveda se pridejo poklonit umrlim, a to storijo v duhu miru in sprave.«

Ne glede na politično vprašljivost obiska pa bo Putinov obisk v Sloveniji pomemben za gospodarstvo. Rusija je po podatkih Statističnega urada še vedno ena izmed najpomembnejših trgovinskih partneric Slovenije, sedma med vsemi državami in prva med nečlanicami Evropske skupnosti. Pri tem Slovenija v Rusijo več izvaža kot uvaža, na prvem mestu medicinske in farmacevtske izdelke. Na drugi strani pa je 80 odstotkov našega uvoza iz Rusije plin, nafta in naftni derivati.