V mesto ob jezeru Erie v Ohiu se je poleg 2472 delegatov republikanske stranke, ki bodo oblikovali njeno politično platformo in izbrali svojega predsedniškega in podpredsedniškega kandidata, zlilo skoraj 50.000 drugih udeležencev nacionalne konvencije in novinarjev. V Clevelandu so po četrtkovem napadu v Franciji še okrepili varnost s postavitvijo betonskih cestnih ovir, delegate in goste pa so na vseh vpadnicah pričakali tudi panoji, na katerih razne družbene skupine konservativne ameriške delegate opozarjajo na nesprejemljivost njihovih stališč do splava, pravic istospolno usmerjenih in travestitov, orožja...

Kraj lepih spominov

Republikanci so največje mesto v Ohiu za kraj svoje konvencije izbrali tretjič v zgodovini, pred sedanjo nazadnje že davnega leta 1936, prednost pred Cincinnatijem, Dallasom, Denverjem, Kansas Cityjem in Las Vegasom pa so mu že pred dvema letoma dali tudi vedoč, da še noben republikanec ni prišel v Belo hišo brez volilne zmage v Ohiu. Tedaj je bil Trump kot resen predsedniški kandidat čista utvara, zdaj pa je povod, da nekaterih najvidnejših predstavnikov stranke sploh ne bo v konvencijski dvorani, med njimi nekdanjih predsednikov Georga Busha očeta in sina ter nekdanjih predsedniških kandidatov Mitta Romneya, Johna McCaina. Prihod je sicer napovedal leta 1966 neuspešni republikanski predsedniški kandidat Bob Dole, da jih volilci ne bi preveč povezali s Trumpom, pa se Clivelandu izogibajo tudi nekateri kongresniki in guvernerji, ki novembra računajo na reelekcije v zveznih državah.

Senator Steve Daines iz Montane se je namesto za konvencijo odločil za ribarjenje s svojo ženo, njegov kolega Jeff Flake iz Arizone se je izgovoril na previsoko travo za hišo, ki jo mora pokositi, senatorka Lisa Murkowski pa bo raje obiskovala najbolj odročne kraje svoje Aljaske. Trump je očitno od konvencije odvrnil tudi znana podjetja, ki so okrnila število svojih siceršnjih udeležencev na teh strankarskih shodih in tudi omejila sponzorski denar. Med njimi so tudi Coca-Cola, Microsoft in Hewlett-Packard, šesterica glavnih sponzorjev republikanske konvencije leta 2012 – Wells Fargo, UPS, Motorola, JP Morgan Chase, Ford in Walgreens Boots – pa je objavila, da namerava zaradi nekaterih Trumpovih stališč v celoti odtegniti denar zanjo.

Mike Pence bolj kot privesek

Donald Trump je s sobotno uradno objavo izbire Mika Penca, guvernerja Indiane, za svojega podpredsednika skušal nekoliko zediniti strankine vrste, predvsem pa se spraviti z njenim odločilnim konservativnim jedrom. Tudi predstavitev v newyorškem hotelu z novinarsko konferenco brez možnosti novinarskih vprašanj je bila posebna, zdaj že prislovično trumpovska. V polurnem nagovoru je za večino časa pozabil na Penca, se ukvarjal s »pokvarjenko Hillary« in se hvalil z nekaterimi svojimi poslovnimi projekti, med drugim gradnjo hotela v Washingtonu. Za Penca je tako rekoč mimogrede dejal, da je »perfektno dopolnilo za Belo hišo« in za večino poročevalcev neprepričljivo zagotovil, da je bil njegova prva izbira. Pence, ki se je s podpredsedniško kandidaturo odpovedal zanesljivi guvernerski reelekciji, je v pripravljenem govoru republikance spomnil na Ronalda Reagana in jih pozval, naj Trumpa družno podprejo. »Stopimo skupaj kot stranka, kot ljudje, kot gibanje, naredimo Ameriko znova veliko in dan za začetek bo, ko bo Donald Trump postal 45. predsednik ZDA,« je dejal Pence, ki se je nedolgo tega s Trumpom razhajal v nekaterih pomembnih stališčih, nekaj časa pa je tudi podpiral njegovega tekmeca Teda Cruza.