Zelo hitro, za nekatere Britance in njihove politike celo prehitro, je prišlo do zamenjave na čelu konservativne stranke in vlade. V nekaj tednih je bilo vsega konec – premier David Cameron je nekaj dni po izglasovanem brexitu po šestih letih vladanja odstopil, najhitrejša v njegovih čevljih pa je bila notranja ministrica Theresa May. Ker je njena nasprotnica, ministrica za energetiko Andrea Leadsom z izjavo, da je »primernejša za premierko od Mayeve, ker je mati«, pljunila v lastno skledo, je glasovanje odpadlo in Downing Street 10, domovanje britanskih premierjev, je dobil novo stanovalko.

Kraljica je rekla – da

David Cameron je včeraj opravil vrsto zadnjih formalnosti v vlogi ministrskega predsednika. Dopoldan se je udeležil svojega 182. nastopa pred poslanci na seji, namenjeni vprašanjem premierju in njegovim odgovorom. Tokrat je bilo manj formalno in napeto, kajti odhajajoči premier je to priložnost izkoristil za poslovilni govor poslancem, v katerem seveda ni pozabil omeniti »velikih uspehov« svoje šestletne vladavine, poslanci iz vrsto opozicije pa so bili toliko vljudni, da mu niso oporekali.

V odgovorih na poslanska vprašanja v spodnjem domu parlamenta je med drugim dejal, da Theresi May, ki ga je nasledila na premierskem položaju, svetuje, da bo za britansko trgovino, gospodarsko sodelovanje in varnost najbolje, če bo Otok ostal v tesnih odnosih z Evropo. O Mayevi je še dejal, da je »izvrstna pogajalka«, o brexitu pa: »Rokavski preliv se po našem odhodu iz EU ne bo razširil in prizadevati bi si morali za tak odnos, ki bi bil dober za Združeno kraljestvo.« Po njegovih besedah je ključnega pomena, da bodo britanska podjetja še naprej imela »ustrezen dostop do enotnega trga«, kar pa bo tudi po mnenju britanskih analitikov eden najtrših orehov v pogajanjih, ki sledijo.

Cameron je tako v parlamentu kot tudi v poslovilnem govoru v spremstvu družine pred stavbo na naslovu Downing Street 10 večkrat ponovil, da mu je bilo vodenje vlade največja čast v življenju, da politiki sicer radi govorijo o politiki, a navsezadnje gre vedno za dobrobit ljudi in države. Britancem in Veliki Britaniji je zaželel veliko uspeha še naprej. Popoldan se je odpravil še na avdienco pri kraljici, da bi opravil še eno formalnost, saj mora kraljica tudi uradno odobriti odstop britanskih premierjev.

V boj za novo vlado

Kraljica je takoj za tem opravila še drugo formalnost. Theresi May je podelila premierski položaj in s tem je Velika Britanija dobila 76. vodjo vlade ter drugo premierko v svoji zgodovini, Downing Street 10 pa novo stanovalko.

Theresa May je bila notranja ministrica, ki je bila deležna vrste pohval, a tudi kritik. Uspelo ji je znižati stopnjo kriminalitete, očitajo pa ji, da je pri vladnih varčevalnih ukrepih pristala na drastično zmanjševanje policijskih sil. Hvalijo jo, ker ji je državo uspelo ubraniti pred terorističnimi napadi, kritizirajo pa jo, ker ni ustavila imigrantskega vala pod obljubljeno številko 100.000 na leto.

Delo, ki jo čaka, je vse prej kot lahko. Konservativna stranka je še vedno razdeljena zaradi brexita, ker pa je prevzela njeno vodenje kot tudi vodenje vlade, izbira članov kabineta ne bo enostavna. Čeprav je nasprotovala odhodu države iz EU, je jasno in glasno rekla, da »brexit pomeni brexit« in da je njeno delo in delo vlade, da misijo izpelje do konca tako, da bo Velika Britanija utrpela čim manjšo škodo. Zato se bo morala posloviti od nekaterih ministrov, ki so bili sicer dobri, a proti brexitu, in imenovati nove, ki bodo brez pomislekov sledili tej misiji. Kabinet naj bi oblikovala že včeraj pozno zvečer. Ob prihodu v novo domovanje je dejala, da želi ustvariti »boljšo Britanijo, ki bo naklonjena vsem državljanom in ne zgolj privilegiranemu delu prebivalstva«.