Dogajanje na britanskem političnem parketu v zadnjem času sramoti vodilne politike. Moške. Ne gre samo za laži, s katerimi si je brexitski tabor pomagal do zmage na referendumu, za nože v hrbtih pred referendumom in po njem ter strahopetnost tria Cameron-Johnson-Farage, ki so se umaknili iz zmešnjave, ki so jo, vsak na svoj način, povzročili z brexitom. Tudi nasilno rušenje levičarskega vodje laburistov Jeremyja Corbyna prinaša sramoto otoški politiki. Kot jo neskončno Chilcotovo poročilo o iraški vojni, ki ne sramoti samo nekdanjega laburističnega premierja Blaira, ampak vrsto drugih moških.

Ministrica proti državni sekretarki

Zato ni presenetljivo, da bo Camerona zamenjala ženska, ki bo po Margaret Thatcher šele druga premierka v britanski zgodovini. Ne vemo še, ali bo to dolgoletna notranja ministrica, 59-letna Theresa May, ki naj bi bila proti brexitu, ali 53-letna državna sekretarka za energetiko Andrea Leadsom, ki se je uveljavila kot brexitska zvezda televizijskih razprav, v katerih je spominjala na železno lady, ker ni zares odgovarjala na vprašanja, ampak je vztrajno ponavljala svojo zgodbo (o zunaj EU cvetoči Britaniji). Trenutno favorizirano Mayevo razglašajo za britansko kopijo 61-letne nemške kanclerke Angele Merkel, ker deluje hladno in trezno.

Finalistki sta se v bitki za Cameronov vodilni stolček v stranki, ki avtomatično prinaša tudi premierskega, znebili vseh moških protikandidatov. Velik plus Mayeve so izkušnje v vladi in podpora večine vodilnih konservativcev, minus pa, da je bila, sicer pasivno, proti brexitu. Minus Leadsomove so omejene izkušnje v vladi, velika plusa pa to, da je bila odmevno za brexit in da vse več ljudi v njej vidi novo železno premierko, ki naj bi bila potrebna za pogajanja z EU. Njuni podporniki so dvoboj umazali z namigi, da je Leadsomova pretiravala z navajanjem uspehov v svoji bančni karieri in da bi Mayevo ovirala bolezen (sladkorna) ter da bi težje mislila na bodoče generacije, ker nima otrok (ki jih ni mogla imeti). Izid bo znan 8. septembra, ko bo vsega okoli 150.000 članov konservativne stranke (0,003 odstotka volilnega telesa) izvolilo novo premierko. Vladavina druge premierke pa utegne biti kratkega veka, saj se povečuje pritisk za predčasne volitve.

Žensko čiščenje za moškimi

Vseeno se na Otoku veliko govori o tem, da ženske prevzemajo politične vajeti, in o pohodu »merkelatork« (po 61-letni nemški kanclerki). V Britaniji sta ženski že za krmilom vlad na Škotskem in Severnem Irskem in za krmilom večine strank. Tudi v laburistični stranki se je ženska odločila izzvati na voditeljski dvoboj Corbyna, potem ko so ga moški (več kot dve tretjini laburističnih poslancev) neuspešno rušili na vse mogoče načine. Ima celo enako ime kot Merklova. To je 51-letna Angela Eagle, ki je pred kratkim odstopila s položaja ministrice vlade v senci. Corbyna je v bistvu obtožila, da je nesposoben vodja opozicije in da bi bil nesposoben premier. Več žensk je že poskusilo, a še nobeni ni uspelo priti na vrh laburistične stranke.

Corbyn se ne da. Poudarja, da ga niso izvolili poslanci, ampak velika večina članov stranke. Odkar ga lastni poslanci rušijo, se je njeno članstvo še povečalo za več kot 160.000 novih članov, in teh ima zdaj okoli pol milijona (konservativci jih imajo 150.000). Mnogi, zlasti mladi, so se pridružili laburistom prav zato, da bi glasovali za Corbyna.