V SDH zatrjujejo, da se postopek prodaje državne NLB nadaljuje kljub brexitu, kljub temu pa so se po posvetu s finančnim svetovalcem družbe Deutsche Bank odločili, da zaradi nestabilnosti na finančnih trgih preložijo »načrtovane predtrženjske dejavnosti«, ki so bile v New Yorku in Londonu predvidene še ta mesec. Za zdaj še ni znano, za koliko časa so jih preložili, v SDH pa ob tem zatrjujejo, da ostaja časovnica postopka prodaje NLB po metodi javne ponudbe delnic (IPO), ki naj bi se po neuradnih informacijah začela novembra, nespremenjena. »V tem času bodo potekala srečanja s potencialnimi mednarodnimi institucionalnimi vlagatelji,« zagotavljajo v SDH. Kmalu naj bi imenovali tudi tri nove nadzornike državne NLB, kdaj natančno, pa ne razkrivajo.

Kot smo nedavno razkrili v Dnevniku, naj bi bili med kandidati za nove nadzornike banke, ki so že prešli sito SDH in jih je ta poslal v preverjanje v NLB, trije tujci in trije Slovenci. Edino prepoznavno ime je David Kastelic, predsednik uprave Zavarovalnice Maribor. Za drugega člana nadzornega sveta naj bi imenovali Matjaža Titana iz KDD, tretji pa je menda tujec.

Finančno ministrstvo: Poteza SDH je pravilna

»Delniški trgi so se negativno odzvali na izid referenduma o članstvu Velike Britanije v EU. Še posebno občutljivi so trgi prvih javnih ponudb delnic (IPO),« pravijo v finančnem ministrstvu. In dodajajo, da je bila v skladu s programom aktivnosti privatizacije NLB predstavitev načrtovana v drugem tednu julija. »Ocenjujemo, da zaradi tega ni ogrožena časovnica izvedbe umestitve delnic NLB na kapitalski trg konec leta 2016,« zatrjujejo v ministrstvu pod vodstvom Dušana Mramorja. Po njihovem mnenju nedavni odstop šefa SDH Marka Jazbeca sicer predstavlja dodatno negotovost v privatizacijskem procesu NLB, vendar jo lahko zmanjša hitra in ustrezna popolnitev uprave SDH. To se je tudi zgodilo, saj je bila za začasno predsednico uprave včeraj imenovana Lidia Glavina.

Mrak: Morda gre za priročen izgovor SDH

»Dejstvo je, da brexit povzroča nestabilnost na finančnih trgih. Vendar težko sodim, ali je to na neki način priročen izgovor SDH za preložitev načrtovane predstavitve javne ponudbe delnic NLB. Poleg tega dvomim, da se bodo pred počitnicami zelo resno ukvarjali s tovrstnimi stvarmi. Brexit namreč za banke in druge finančne institucije pomeni pravo revolucijo,« meni ekonomist Mojmir Mrak. »Morda prodaja NLB res še ni pripravljena ali pa je celo bila in razlog res tiči v volatilnosti kapitalskih trgov,« ocenjuje Mrak.

Ne glede na preložitev predstavitev pa je včeraj NLB dobila novo vodstvo. Predsednik uprave je postal Blaž Brodnjak. Ta je bil ne glede na »določene pomisleke« favorit za novega predsednika uprave banke. Brodnjak je v NLB od leta 2012, banko pa je začasno vodil od februarja, ko jo je zapustil Janko Medja. Nadzorniki NLB pod vodstvom Primoža Karpeta so imenovali tudi novega člana uprave, pristojnega za področje operativnega poslovanja (COO). To funkcijo bo po pridobitvi soglasja Banke Slovenije prevzel madžarski strokovnjak Lászlo Pelle. Za obdobje petih let sta bila imenovana tudi zdajšnja člana uprave banke Andreas Burkhardt in Archibald Kremser.