Ministrstvo za izobraževanje, šolstvo in šport, ki ga vodi Maja Makovec Brenčič, je v teh dneh osnovnim šolam poslalo dopis, v katerem jih je obvestilo, da bo ministrstvo letos zagotovilo sredstva zgolj za zamenjavo učbenikov drugega triletja, ne pa tudi tretjega triletja, kot je bilo predvideno. Še v februarski okrožnici je ministrstvo šolam nalagalo, da morajo letos dokončno zamenjati vse neveljavne učbenike od šestega do devetega razreda, če tega še niso storile. Šole so v skladu s temi navodili tudi ravnale, zdaj pa doživele hladen tuš. Ministrstvo bo zagotovilo sredstva le za zamenjavo učbenikov v drugem triletju. Ob tem so jim dejali še, da naj se držijo potrjenih sredstev, saj ministrstvo negativnega stanja v učbeniških skladih prihodnje leto ne bo krilo.

Po naših informacijah naj bi ministrstvo založbam pošiljalo povsem drugačne informacije o tem, katere učbenike bodo menjavali, kot pa šolam. Šole naj bi zdaj sestavljale nove sezname, pa čeprav so staršem že sporočale, kateri učbeniki pridejo v poštev, nekateri starši pa so že kupili nove delovne zvezke, ki so jih šole pred tem potrdile. Hkrati naj se seznami učbenikov za zamenjavo med šolami in založbami ne bi ujemali. Razkorak med potrebami šol in finančnimi resursi ministrstva po naših informacijah znaša okoli 2,4 milijona evrov. Šole so namreč v zamenjavo prijavile za 5,7 milijona evrov učbenikov, ministrstvo pa naj bi imelo na voljo zgolj 3,3 milijona evrov. Ministrstvo naj bi sicer šolam včeraj tudi sporočilo, koliko sredstev in za katere naslove jim jih bodo odobrili. Večina naj bi se nanašala na drugo triletje, pravijo v založbi Rokus, ne pa vsi. Na ministrstvu naj bi po naših informacijah zneske odobrenih sredstev zniževali linearno po vseh naslovih.

Na ministrstvu zavajajo

Če bi sodili po pojasnilih ministrstva, težav sploh ni. Pravijo, da so od šol dobili za 3,1 milijona evrov zahtevkov za prenovo učbeniških skladov za drugo triletje in da imajo za to dovolj denarja. Lani so šole oddale za tri milijone zahtevkov za prenovo učbenikov za tretje triletje, ki so jih, tako na ministrstvu, tudi zagotovili. Na ministrstvu še pravijo, da so februarja letos šolam pojasnili, da bodo obnavljali učbeniške sklade za drugo triletje. A trditvi ministrstva sta neresnični oziroma najmanj zavajajoči. V februarskem dopisu šolam je jasno zapisano, da letos nadaljujejo tudi obnovo učbenikov tretjega triletja, če jih šole še niso v celoti obnovile. Hkrati pa ne drži, da so šole posredovale zgolj za 3,1 milijona evrov zahtevkov – teh je bilo za 5,7 milijona evrov. Neodgovorjeno tako ostaja vprašanje, kako je lahko nastal tako velik razkorak med prijavami potreb šol in sredstvi oziroma ocenami ministrstva.

Očitno pa je dopis ministrstva razburil tako šole kot založnike, med katerimi naj bi telefoni v teh dneh pregorevali. »Že na enem od srečanj strokovne skupine na to temo sem predstavnike ministrstva opozarjal, da bo po mojih izračunih denarja premalo, a so me takrat zavrnili, češ da imajo svoje izračune. Očitno so napačno ocenili zneske za odkup. Ključni problem zdaj je, da bodo šole zaradi napak ministrstva v šolskem letu 2016/2017 uporabljale učbenike, ki niso skladni z učnim načrtom, in bodo tako dejansko v prekršku. Pa ne po svoji krivdi,« pravi predsednik odbora za učbenike pri zbornici založnikov Miha Kovač. Ob tem dodajmo, da so šole že v minulem šolskem letu uporabljale del učbenikov, ki niso bili več skladni z učnimi načrti. Na ministrstvu pravijo, da lahko osnovne šole sicer v prvem in drugem triletju v primeru proračunskih nezmožnosti v šolskih letih 2015/2016 in 2016/2017 uporabljajo učbenike, ki jim je s sklepom pristojnega strokovnega sveta prenehala uporabnost.

V založbah opozarjajo na dogovor

»Trenutno ne vemo, ali gre le za nesporazum oziroma pomanjkljivo informacijo ali za spremenjeno odločitev ministrstva. Na MKZ seveda pričakujemo, da bo prišlo tudi do zamenjave preostalih učbenikov za tretjo triado. Učbenike smo tiskali računajoč na to, tako da bi sprememba odločitve seveda negativno vplivala na naše poslovanje. Vsekakor bomo z nadaljnjimi komentarji počakali do ponedeljka, ko je sklican naslednji sestanek delovne skupine za učbenike pri ministrstvu,« pravi glavni urednik v založbi Mladinska knjiga Bojan Švigelj.

Iz založbe Rokus so, ko so izvedeli za dopis šolam, na ministrstvo poslali dopis in ministrico opozorili na težavo. Če ne gre za pomoto v dopisu, menijo, da bi moralo ministrstvo nujno zagotoviti dovolj sredstev za obljubljeno zamenjavo učbenikov za letos.

Barbara Hren