Osnutek strategije razvoja medijev do leta 2024, ki ga je objavilo ministrstvo za kulturo, je na RTV Slovenija povzročil razburjenje. Ministrstvo je namreč – poleg več drugih zadev – predvidelo, da bi se temeljito spremenil način vodenja in nadzora nad RTV Slovenija. Nadzorni svet zavoda naj bi sestavljali štirje predstavniki ministrstev – finančnega, gospodarskega, kulturnega ter ministrstva za izobraževanje – ter en predstavnik zaposlenih. Njihov mandat bi bil vezan na mandat vsakokratne vlade, imeli pa bi pristojnost za imenovanje generalnega direktorja RTV Slovenija ter tudi za njegovo razrešitev. Spremenile bi se tudi sestava in pristojnosti programskega sveta. Osnovno vodilo naj bi bilo umik politike iz javnega medijskega zavoda.

Politična neodvisnost?

»Notranje jedro tega dokumenta je zastrašujoče,« je včeraj na seji programskega sveta strategijo komentiral predsednik sveta Miran Zupanič. »Pod videzom odrekanja politike tej ustanovi se dogaja nova oblika polaščanja, v novi obliki, ki je še bolj radikalna od dosedanjih,« je dejal.

Svetniki so se strinjali, da je treba strategijo zavrniti in jo napisati na novo. Strategija sicer govori o neodvisnosti uredništev in novinarjev. »Toda, kako lahko govorimo o politični neodvisnosti, če je celotna struktura nad njo v rokah vlade?« se je vprašal Zupanič.

Pri tem je opazno neskladje med strategijo ter izhodišči zanjo, ki jih je v preteklega pol leta pripravljala neodvisna strokovna skupina, ki jo je angažiralo ministrstvo. Nekdanja urednica in medijska direktorica Barbara Verdnik, profesorica Sandra Bašić Hrvatin, novinarka in urednica Darja Groznik, nekdanja novinarka, zdaj odvetnica Nataša Pirc Musar in nekdanji novinar Jure Stojan so pripravili obsežen dokument, v katerem pa ni najbolj spornih predlogov, ki jih v osnutku strategije postavlja ministrstvo. »Vprašanje je, kako se strategija sploh navezuje na delo, ki ga je opravila neodvisna skupina, in kako se navezuje na serijo javnih razprav, ki so potekale v preteklih mesecih,« se je vprašala programska svetnica in medijska strokovnjakinja Brankica Petković. Spomnila je, da je v petindvajsetih letih po osamosvojitvi RTV Slovenija doživela že veliko političnih poskusov »osmišljanja sistema«. Zakon o RTV Slovenija je tako že dvakrat končal na politično izsiljenem referendumu. Zato, je predlagala, se je treba strategije lotiti na novo, da bo izhajala iz strokovnih in ne iz političnih vrst. Na ministrstvu sicer v predstavitvi strategije trdijo ravno nasprotno – da predlog upošteva glasove, ki izhajajo iz stroke in od uporabnikov.

Milosavljević: Manjka evropska dimenzija

Predsednica neodvisne strokovne skupine Barbara Verdnik je včeraj dejala, da lahko zagovarjajo le to, kar so sami napisali. »Pričakujem pa, da se bodo v debato vključili raziskovalci, novinarske organizacije in medijska industrija. Le tako bomo na koncu dobili strategijo razvoja medijev, ki ne bo politična,« je dejala.

Profesor novinarstva na fakulteti za družbene vede Marko Milosavljević je opozoril, da osnutku strategije manjka več pomembnih medijskih vidikov, med drugim vizija razvoja digitalnih medijev in Slovenske tiskovne agencije, ki ni v dokumentu omenjena niti z eno besedo. »Poleg tega strategija ne upošteva najnovejše evropske zakonodaje na področju avdiovizualnih medijskih storitev, ki je osredotočena na zaščito mladoletnih uporabnikov medijev pred nasiljem in spolnostjo.« Po Milosavljevićevem mnenju je osnutek strategije »razočaranje, ker je napisan površno, nelogično, amatersko in ne ponuja rešitev na katerem koli od izbranih področij«. Strokovnjaki zato načrtujejo, da bo do jeseni strategija začrtana drugače in na novo.