Programski svet RTV Slovenija se je včeraj seznanil z več pravnimi mnenji o situaciji, ki je nastala po tem, ko je višje delovno sodišče »odstavilo« generalnega direktorja Marka Fillija. Filli trenutno opravlja funkcijo vršilca dolžnosti generalnega direktorja, ni pa jasno, ali je obenem generalna direktorica javnega zavoda Nataša Pirc Musar, ki je bila na to mesto leta 2014 imenovana pred Fillijem, a je potem njeno imenovanje programski svet preklical.

Pirc-Musarjeva se počuti odrinjeno

V javnem zavodu so po proučitvi sodbe večinoma prepričani, da Pirc-Musarjeva »zgolj« zato, ker je bil sklep o imenovanju Fillija na sodišču razveljavljen, še ni generalna direktorica. Poleg tega je programski svet vložil revizijo postopka na vrhovno sodišče, kar pomeni, da bi bila lahko sodba višjega sodišča tudi razveljavljena. Po neuradnih informacijah naj bi revizijo na vrhovno sodišče vložil tudi Marko Filli, vendar nam tega včeraj pri njem ni uspelo preveriti, saj za klice ni bil dosegljiv.

Filli je sicer včeraj programskim svetnikom povedal, da je sodba nedvoumna vsaj v delu, v katerem razveljavlja njegovo direktorsko funkcijo. Opozoril pa je še, da štiri dodatno naročena pravna mnenja – pravne službe RTV Slovenija, dveh odvetniških pisarn ter Inštituta za javno upravo, ki ga vodi profesor Rajko Pirnat – kažejo, da Nataši Pirc Musar direktorsko mesto ne pripada neposredno.

Nataša Pirc Musar je že pred začetkom včerajšnje seje povedala, da je nad odnosom programskega sveta do nje sicer razočarana, saj da se svetniki obnašajo, »kot da ne obstaja«. V preteklih dneh se je srečala z nekaterimi predstavniki programskega sveta, a ti niso imeli mandata, da bi se z njo kar koli dogovorili. Tudi nekateri programski svetniki sami so včeraj opozarjali, da bi bilo relevantno dogovarjanje z njo možno edino, če bi Natašo Pirc Musar povabili na sejo programskega sveta. Zakaj tega (še) niso storili, pa je bilo mogoče razbrati iz mnenj tistih svetnikov, ki so dejali, da »če Nataša Pirc Musar meni, da ji pripada odškodnina, naj to uveljavlja na sodišču«.

RTV gleda v leto 2021

»Programski svet se ne more pretvarjati, da ne obstajam,« pa je sporočila Pirc-Musarjeva. »Sodba sodišča je bila sprejeta na podlagi mojih tožb, torej sem zagotovo v vsaki aktivnosti, ki zadeva imenovanje generalnega direktorja, stranka s pravnim interesom.« O srečanju s predstavniki programskega sveta je povedala, da so zgolj »prijetno poklepetali«, dogovorili pa se niso nič. »Moje sporočilo preostalim programskim svetnikom je bilo le to, kar sem že povedala – želim, da sodbo priznajo v celoti, da priznajo, da sem jaz generalna direktorica in da nato predlagam svojo razrešitev v skladu s statutom RTV.« Nataša Pirc Musar je sicer že takoj po objavi sodbe povedala, da je direktorsko mesto ne zanima več, saj je vmes že odprla odvetniško pisarno, s katero je zadovoljna. Kljub temu pa se je v razpravah o odgovornosti RTVS do nje že izkazalo, da se bodo pogovori – oziroma njena morebitna nova tožba – vrteli okrog odškodnine.

Programski svet je poleg tega izglasoval, da bo vodstvo RTVS kljub krizi vodenja nadaljevalo pripravo strategije razvoja javnega zavoda v letih 2017–2021. Predsednik nadzornega sveta zavoda Peter Grašek je ob tem spomnil, da strategija ni individualno delo, temveč je kolektivni načrt, zato ni vse odvisno le od tega, ali zavod ima generalnega direktorja ali ne.