Pred tričlanskim senatom se je v petek zvrstila vrsta sej v postopku za preverjanje ustreznosti varnostnega ukrepa obveznega psihiatričnega zdravljenja in varstva v zavodu za kar nekaj obtožencev, ki so kaznivo dejanje umora ali uboja storili v neprištevnem stanju. Tako bo senat v približno mesecu dni pisno presodil, ali Safer Smajlović, Vid Lubi, Janez Žnidar in Dušan Petrovčič še naprej ostajajo za zaprtimi vrati oddelka za forenzično psihiatrijo v Mariboru ali pa bo ta ukrep nadomestil kakšen drug.

»Safer Smajlović je od januarja 2015 na polodprtem oddelku, njegovo stanje – osnovna bolezen je epilepsija, za katero terapija ne obstaja, sicer pa ima spremenjeno organsko motnjo – je enako, je discipliniran in tudi sicer kritičen do kaznivega dejanja, ki ga je storil, zato ocenjujem, da ukrep ni več potreben,« je senatu pojasnil Igor Koprivšek, zdravnik z mariborske forenzike. Zdravnik predlaga, da Smajlović nadaljuje zdravljenje pod nadzorom tima zdravnikov.

Že zdaj lahko hodi na sladoled

»Nadzorovana obravnava bi omogočala redno spremljanje obtoženca, torej jemanje zdravil, vzdržnost od alkohola in opojnih substanc,« je še dodal. Tovrstno zdravljenje je po mnenju zdravnika ustreznejše kot zdravljenje na prostosti, kjer bi se z njim le občasno srečal psihiater. Največjo nevarnost za Smajlovića sicer predstavlja alkohol, ki bi lahko sprožil nevarno vedenje, a Smajlović je senatu zatrdil, da po alkoholu ne bo več posegel, droge pa ni jemal.

Smajlović je na sodišče prišel sam. Kot pravi, ima ob koncih tedna proste izhode, pa tudi samostojne proste izhode med tednom, ko gre na sprehod v mesto ali na sladoled. Veliko podporo ima tudi v družini, ki ga redno obiskuje, se zanj zanima, zato je prav verjetno, da bo senat sledil mnenju zdravnika. Smajlović je sicer leta 2013 pred lokalom Kokos na Prapretnem z nožem šestkrat zabodel 32-letnega Radenka Pušića, ki je izkrvavel. Za uboj mu je grozilo do 15 let zapora, a so ga izvedenci psihiatri razglasili za neprištevnega, zato ga je namesto zaporne kazni doletelo prisilno bivanje na forenzični psihiatriji.

Forenziko zamenjal za ambulantno zdravljenje

Vid Lubi je maja 2014 z nožem v neprištevnem stanju in pod vplivom drog tako hudo ranil taksista Tomaža S., da je komaj ostal živ. Tudi njega so namesto v zapor za poskus uboja poslali na forenzično psihiatrijo v Maribor, saj se je izkazalo, da je hud odvisnik od prepovedanih drog, ki je bil od leta 2011 zaradi duševnih težav že večkrat hospitaliziran.

Ukrep obveznega psihiatričnega zdravljenja lahko traja največ pet let, Lubija pa so že eno leto po bivanju v Mariboru odpustili na prostost. Sodišče je namreč ocenilo, da bi bilo zanj ustreznejše ambulantno zdravljenje, saj je izrazil željo po zdravljenju odvisnosti od mamil, česar mu na forenziki ne morejo ponuditi. Ambulantno zdravljenje Lubiju ustreza, je bilo slišati v sodni dvorani, zato je pričakovati, da bo sodišče tovrstno zdravljenje znova potrdilo.

Čez kakšen mesec bo tudi znano, ali na forenzični psihiatriji ostajata Janez Žnidar, ki je konec maja 2014 v Zgornjih Jaršah pri Radomljah umoril 37-letno Marjeto Bervar, in vojak Dušan Petrovčič, ki je poleti 2014 v Litiji s strelom v glavo ubil policista Damijana Kukoviča.

Pri prvem preverjanju je Petrovčič, ki boleha za paranoidno shizofrenijo, izrazil željo, da bi ga premestili iz zaprtega na bolj odprti oddelek, da bi lahko odšel kdaj tudi v park. Psihiatrinja je sicer vztrajala, da mora biti pod nadzorom.