Protikorupcijska komisija je za infrastrukturnega ministra Petra Gašperšiča uvedla preiskavo, ker obstaja sum nezakonitega vplivanja na prvo nadzornico Luke Koper Alenko Žnidaršič Kranjc. Poleg tega bo protikorupcijska komisija preiskala še sum, da je nanjo nezakonito vplival tudi predsednik uprave SDH Marko Jazbec. Prva nadzornica Luke je namreč povedala, da ji je Jazbec naročil, da mora Luka prodati naložbo v Vinakoper, čeprav je Vinakoper strateška naložba Luke, hkrati pa naj bi Jazbec imel podatke, ki jih drugi delničarji niso imeli. To bi lahko nakazovalo na sum zlorabe notranjih informacij.

Luka prijavila Jazbeca ATVP

Pri tem je zanimivo, da je Jazbec pri nizanju razlogov za menjavo treh članov nadzornega sveta Luke v dobrem tednu spremenil stališče. Če je še v prvem sporočilu zapisal, da predčasno menjujejo nadzornike zato, ker ima ambiciozne strateške načrte in je pred zajetnim investicijskim ciklom, zdaj pravi drugače. »Strategija razvoja pristanišča je slabo pripravljena. Z vidika prihodkov in stroškovne potratnosti je premalo ambiciozna in ne vidimo povezave v doseganju višjih denarnih tokov. V strateškem dokumentu moti zelo zelo velika razlika med dinamiko planiranih prihodkov in dinamiko prihodnjih stroškov dela v naslednjih letih,« je dejal za TV Slovenija.

V Luki Koper pravijo, da se iz te izjave jasno razume, da se Jazbec sklicuje na njihov strateški poslovni načrt 2016–2020, ki ima oznako strogo zaupno in ga Luka Koper ni posredovala nobenemu delničarju. »Poleg tega je citirana Jazbečeva izjava o stroških dela neresnična in zavajajoča za javnost in delničarje,« so povedali v Luki in sum tržne manipulacije prijavili agenciji za trg vrednostnih papirjev (ATVP). Po naših informacijah je SDH od nadzornikov Luke sicer že večkrat zahteval, naj jim mimo drugih delničarjev dostavijo te podatke iz strategije. Neuradno pa je včeraj Jazbec po poročanju Radia Koper med očitki upravi Luke omenil še tveganja, ki jih menda prinaša dejstvo, da Lukin informacijski sistem upravlja koprski Actual, ki je zdaj v italijanski lasti. A tudi ta argument ne zdrži. Luka ima z Actualom dolgoročno pogodbo še iz časa, ko je bila njegova solastnica, prekinitev pa bi prinesla veliko poslovno škodo. Se pa pogodba izteče čez dve leti in takrat se bodo karte na novo premešale.

Prvi nadzornici naj bi celo grozili

Alenka Žnidaršič Kranjc poudarja, da je Luka Koper s 37-odstotno maržo EBITDA na prvem mestu med vsemi naložbami v portfelju SDH, zato zavrača očitke o slabem delu. Povedala je, da je minister Gašperšič v telefonskem klicu pred nekaj meseci zamenjavo Draga Matića zahteval zaradi dveh razlogov: ker Matić ne podpiše vstopa Luke Koper v logistični holding s Slovenskimi železnicami in ne pristaja na odpiranje koncesijske pogodbe med Luko in državo. Gašperšič namreč hoče zasebnim vlagateljem, ki bi gradili drugi tir, podeliti še koncesijo za tretji pomol v pristanišču. Takšna oslabitev podjetja pa je za upravo Luke in sedanje nadzornike nesprejemljiva. Za zdaj še prva nadzornica Luke Koper je še razkrila, da so ji zaradi alternativnih načrtov, kako bi lahko zgradili drugi tir s pomočjo Luke in zavarovalnic, celo grozili. Kdo, (še) ni želela razkriti.

Gašperšič je včeraj zanikal, da je od prve nadzornice zahteval menjavo uprave Luke. Enako kot je pred časom zanikal, da je od prvega nadzornika Darsa Roberta Lična zahteval menjavo predsednika uprave Matjaža Kneza. Slednjega so nato vseeno zamenjali. Priznal pa je, da ima Luka dobre rezultate. »Sodelovanje z lastniki pa bi bilo lahko boljše,« je dejal. Žnidaršič-Kranjčeva pa pravi, da bi sodelovanje države z Luko moralo biti boljše, saj v Luki predolgo čakajo na soglasja države, ki jih potrebujejo za naložbo v nov vhod in za najem dodatnih površin za skladiščenje. Prav to je po njenem mnenju največja ovira razvoja Luke.