Delavci podjetja Trgograd bi morali po prvotnem načrtu dela na novem vrtičkarskem območju na Rakovi jelši končati že konec februarja, vendar jim je zagodlo deževno vreme, ki je močno razmočilo barjanska tla. Druga faza urejanja novega mestnega parka se je tako proti pričakovanjem zavlekla v vrtičkarsko sezono. Da bi se najemnikom oddolžili za zamudo, so se na Mestni občini Ljubljana odločili, da bodo najemniki prvo leto oproščeni plačila najemnine.

»Letos ne bodo mogli začeti z zgodnjimi vrtninami, bodo pa lahko z vrtninami, ki se sadijo v tem času, in bodo lahko dobro pripravili vse potrebno za naslednjo vrtičkarsko sezono,« pravijo na občinskem oddelku za varstvo okolja. Kaj pa drugi stroški? Stroškov z vodo ne bo, saj je predvideno zalivanje s kapnico, ki se steka v zbiralnike vode znotraj skupnih objektov, pojasnjujejo na pristojnem oddelku. Potencialno bi tako morali kriti le strošek praznjenja sanitarij, če jih bodo uporabljali že to sezono.

Minimalno opremljeni

Za vrtičke, ki so jih uredili na 1,3 hektarja velikem območju vzhodno od mestnega parka Rakova jelša, so na občini že sicer predvideli nižjo zakupnino. To pojasnjujejo s tem, da je raven opremljenosti nižja kot v Dravljah in v Štepanji vasi, kjer ima vsak vrtičkar svojo lopo, zraven pa sta parkirišče in otroško igrišče. Dodati je treba, da novo vrtičkarsko območje na Rakovi jelši ni varovano, vrtičkarjem so na voljo le leseni kompostniki, omare za orodje in stojala za kolesa. Z enega evra so zato letno najemnino znižali na 0,7 evra na kvadratni meter.

Prvotno število vrtičkov na Rakovi jelši bi se moralo gibati okoli 440, a so nato na občini ugotovili, da je več povpraševanja po večjih vrtovih in so povečali število največjih vrtičkov. Ti merijo 75 kvadratnih metrov in zanje bodo vrtičkarji plačevali letno zakupnino 52,5 evra. Najmanjši vrtički so veliki 25 kvadratnih metrov, kar pomeni, da bodo zanje najemniki po prvi sezoni plačevali 17,5 evra na leto.

Kmalu nov javni razpis

V sklopu novega mestnega parka, v katerem bo tudi javni sadovnjak, je skupaj 320 vrtičkov. Na prvem razpisu so zanje prejeli 108 vlog, od tega tri nepopolne. Najemniki so bili izbrani že marca, vendar naj bi šele zdaj dobili obvestila o določitvi vrtička in pozneje še zakupne pogodbe. Šele potem bodo lahko začeli delati na vrtičkih, na katere, pravijo na občini, jim ne bo treba dovažati zemljine, gredice pa si bodo morali urediti sami.

Na občini bodo kmalu objavili nov javni poziv za oddajo vlog za najem preostalih približno 200 vrtičkov, ki so ga napovedali za začetek tega meseca. Vrtičke bodo oddali za nedoločen čas, uspeh na razpisu pa je odvisen od zbranih točk. Starost ni več pogoj, najpomembnejše je stalno bivališče v Mestni občini Ljubljana. Največ točk bodo dobili tisti, ki živijo v Ljubljani že več kot 20 let in so oddaljeni od vrtička manj kot dva kilometra. Pogoj je tudi, da ne kandidati ne drugi člani gospodinjstva nimajo v lasti primernega zemljišča za pridelavo vrtnin. Poleg potrdila o višini katastrskega dohodka iz osnovne kmetijske in osnove gozdarske dejavnosti finančne uprave je treba obrazcu priložiti še potrdilo iz gospodinjske evidence, ki ga izda upravna enota.