Vsaj dva meseca bo poteklo, preden bo na sodne klopi ponovno sedla šesterica glavnih obtoženih pridelave, predelave in preprodaje konoplje, napovedujejo njihovi zagovorniki. Nadaljevanje predobravnavnega naroka zanje se namreč v petek ni končalo. Sodnica Milena Turuk se je odločila, da ne bo zaslišala izvedenca računalniške stroke, ki so ga predlagali zagovorniki obtoženih. Ta naj bi pojasnil izvor dveh anonimk, na podlagi katerih je policija začela obsežno preiskavo pri obtoženih proizvodnje in prometa s prepovedanimi drogami. Sodnica bo o tem izdala sklep, ki pa še ne bo pravnomočen. Najprej ga morajo vročiti vsem obtoženim, njihovi zagovorniki pa so zoper sklep že napovedali pritožbo na višje sodišče.

Anonimki sprožili preiskavo

Zagovorniki obtoženih bi radi ugotovili, kdo je poslal dve anonimni pismi, na podlagi katerih je policija sprožila preiskavo in jo lani jeseni zaključila z obsežnimi hišnimi preiskavami. Obramba namreč meni, da je bilo v anonimkah, eno so policisti prejeli leta 2014, drugo pa lani, sumljivo veliko izjemno natančnih podatkov. Vendar je sodnica Turukova poudarila, da sodišče izvora anonimnega pisma ne bo ugotavljalo. Anonimna prijava kaznivega dejanja mora po njenem mnenju ostati anonimna, sicer ta možnost sporočanja o nepravilnostih izgubi svoj prvotni namen. Zato je Turukova tudi zavrnila predlog obrambe o postavitvi izvedenca računalniške stroke, iskanju pošiljatelja oziroma avtorja pisem pa je nenaklonjena tudi tožilka Nadja Gasser.

Kriminalna združba naj bi štela 33 članov, so jeseni navedli gorenjski policisti. Člani so stari od 26 do 68 let, med njimi so tudi stari znanci policije, ki so bili zaradi tovrstnih nezakonitih dejanj že obsojeni, vsi sodelujoči pa so imeli pri pridelavi, predelavi in preprodaji droge natančno določene naloge. Medtem ko so drogo gojili in pridelovali v stanovanjskih in poslovnih prostorih predvsem na Gorenjskem in Primorskem, so jo preprodajali po vsej državi ter v sosednjih Avstriji in Italiji.

Trije čakajo sojenje v priporu

Od 24 oseb, ki so jim lani jeseni odvzeli prostost, so jih 11 privedli na zaslišanje v Kranj, za osem oseb pa je preiskovalna sodnica odredila pripor. Jedro združbe naj bi tvorilo pet oseb, so ugotovili gorenjski policisti.

Osem obtoženih, ki so na postopke na sodišču čakali na prostosti, je doslej krivdo že priznalo, vendar med njimi ni bilo domnevnih organizatorjev trgovine s konopljo. Trenutno sojenje v priporu čakajo le trije – prvoobtoženi Martin Bohnec, Peter Križnar in Danijel Oset, medtem ko so pripor Matjaža Smolinskega spremenili v hišni pripor. Predobravnavni narok je v petek potekal še za Anesa Dukića in Uga Grbca.

Med tistimi, ki krivde na predobravnavnem naroku niso priznali, je tudi Boštjan Zupančič, ki je prejšnji mesec na kranjskem sodišču poudaril, da je konopljino smolo res kupoval pri enem od soobtoženih, vendar je ni preprodajal naprej. Uporabljal jo je za zdravljenje ženine bolezni, je pojasnil, kar pa tožilke Gasserjeve ni prepričalo. O njegovi krivdi bo sodišče, tako kot pri drugih, ki očitanega kaznivega dejanja niso priznali, odločalo na glavni obravnavi.