Na sojenju nekdanjemu zdravniku Nevrološke klinike dr. Ivanu Radanu, ki ga obtožnica med drugim bremeni šestih umorov pacientov, je specializantka dr. Ajša Ana Repar Artač povedala, kako je po smrti bolnika s kalijem 16. decembra 2014 povprašala Radana, zakaj je bolnik umrl. Radan ji je odvrnil, da je bolniku zvišal morfij in nato dal kalij. Nato ji je pojasnjeval, kako se kaže hipekaliamija na EKG-zapisu. Repar-Artačeva je o tem obvestila svojo mentorico Branko Ožek, ki je na sodišču povedala, da je bila nad slišanim šokirana. A ker je Radanu popolnoma zaupala – z njim je dobra prijateljica –, je bila prepričana, da je specializantka Radana napačno razumela. Zato jo je prosila, naj tega nikomur ne pove.

Obiski Radanovega partnerja

Ožekova je naslednji dan odšla do Radana, ki ji je potrdil, da je bolniku dal kalij. Prosila ga je, naj tega nikoli več ne naredi, a tega zagotovila ni dobila. Povedala je tudi, da ji je čez nekaj dni, ko so Radanu že prepovedali delo z bolniki, Radan poslal elektronsko sporočilo, da bi bilo »res bolje, da bi pustil bolnika in ženo še trpeti«. Opisala je tudi dva incidenta, ko je na njihov oddelek prišel Radanov partner in jih obtoževal, da so vsi tam krivi za Radanovo tragedijo. Drugič pa je dejal, da so ga poslali Radanovi starši, da jim pove, da je Radan storil samomor in da so za vse krivi oni. Takrat so tudi poklicali varnostnika in policijo.

Svoje dojemanje dogodkov je včeraj povedal še nekdanji vodja intenzivnega oddelka dr. Viktor Švigelj, ki je po aferi ostal brez te funkcije. Ko mu je Ožekova povedala za Radanovo izpovedbo, je šel do njega in ga povprašal, zakaj je to storil. Tudi njemu je Radan dejal, da ni več mogel gledati, kako bolnik trpi. Nato je začel Švigelj razmišljati, komu naj pove in kaj naj naredi. Dejal je, da je imel priložnost iti do Bojane Žvan, ki je Radana pripeljala na kliniko in mu tudi danes stoji ob strani, »ampak nekega zaupanja nisem imel, da bi se kaj premaknilo«. Zato je povedal strokovnemu direktorju dr. Vladimirju Vodušku, ki je dogodek prijavil policiji, pred tem pa še prek telefona prejel grožnje neznanca.

Tudi obdukcija ne bi odgovorila na vse

Švigelj je tudi dejal, da tedaj ni niti pomislil, da bi lahko preklical odstop od obdukcije bolnika. A kot pravi, tudi če bi obdukcijo naredili, ne bi mogli potrditi, ali je bil dan prevelik odmerek kalija. Motnje v srčnem ritmu, kot so razvidne na EKG-posnetku, pa bi po njegovih navedbah lahko povzročil povišan kalij, ki je nastal v bolnikovem telesu ob odpovedi ledvic, kot tudi če bi bolniku vbrizgali kalij. Švigelj je včeraj tudi pojasnil, da je dan preden je izvedel za zgodbo s kalijem, ob popoldanskem raportu gledal EKG-posnetke omenjenega bolnika. Pošalil se je, da tako zdravi zloglasni ameriški »dr. smrti« Jack Kevorkian, a ta izjava po njegovih besedah nekaterim na raportu ni ustrezala in se ji niso smejali. sta, lp