»Nenavadno je, da dveletni otrok vodi državo in še bolj nenavadno, da se neka stranka hvali z več kot stoletno tradicijo v državi, stari petindvajset let,« je bil na sobotni slovesnosti ob 25-letnici DeSUS na račun koalicijskih partneric SMC in SD piker prvak stranke upokojencev Karl Erjavec. A si kakšne večje zamere v njunih vrstah s tem ni prislužil. »Gre za domislico v slogu Karla Erjavca,« je mogoče slišati.

»Hudomušnost javnost opazi«

V DeSUS razloga za to, da bi Erjavčeve besede razjezile koalicijski partnerici, ne vidijo. Kot pravijo, se tudi oni niso razburjali, ko je premier Miro Cerar kot male ljudi označil tiste, ki so podvomili o odločitvi predsednika državnega zbora Milana Brgleza glede referendumov. Sicer pa v stranki upokojencev vztrajajo, da je Erjavec povedal zgolj dejstva: SMC je stara dve leti, pri SD pa ni jasno, ali se šteje za naslednico Zveze komunistov, socialdemokracije... »Če se v treh dneh dogajajo praznovanja treh levosredinskih strank, moraš reči kaj hudomušnega, da te javnost opazi. Prav tako udarne besede predsednika DeSUS pritičejo govoru pred 550 zbranimi predstavniki stranke oziroma učinkovitemu nagovoru notranje javnosti,« je mogoče slišati v DeSUS, ki bo imel prihodnje leto volilni kongres.

V SD so se na Erjavčeve besede le skopo odzvali. »Danes je dan za praznovanje, danes ni dan za prepirljive politike,« je ob robu sobotne obeležitve 120-letnice socialdemokracije na Slovenskem dejal prvak SD Dejan Židan. In napovedal, da bodo Socialni demokrati na naslednjih volitvah najmočnejša stranka iz trenutne koalicije ter da bodo preostali dve sedanji partnerici povabili v koalicijo.

SMC mora »najti identiteto«

Ob tej napovedi se postavlja vprašanje, ali v SD že razmišljajo o kakšnem predvolilnem povezovanju strank na levici. Kot so nam včeraj dejali v SD, o kakšnih bolj formaliziranih oblikah povezovanja za zdaj ne razmišljajo, ocenjujejo pa, da je povezovanje za levico pomembno oziroma da bo treba »pogledati prek sedanje strankarske razdrobljenosti«.

Socialni demokrati ne izključujejo povezovanja z nobeno levosredinsko stranko, ki »živi idejo socialne demokracije«. Po ocenah naših sogovornikov iz najmanjše koalicijske stranke bi se pri treh četrtinah vsebin lahko »našli« tako z Združeno levico kot z DeSUS, SMC pa bi morala po njihovih ocenah pri ključnih zgodbah »najti identiteto«.

Erjavec predvolilne koalicije na levici sicer ne izključuje, a dodaja, da je do volitev še daleč. Da je šele sredina mandata in je oblikovanje koalicij za prihodnje volitve preuranjeno, razmišljajo tudi v SMC. »S SD in DeSUS smo trenutno povezani, saj smo skupaj v koaliciji. Sicer pa naša stranka vseskozi dokazuje, da s sodelovanjem nima težav,« pravi generalni sekretar SMC Erik Kopač.

Odsotnost kolektivnega duha

Politični analitik Vlado Miheljak v zbadljivkah prvaka DeSUS na račun koalicijskih partneric že prepoznava Erjavčevo predvolilno kalkuliranje, prav tako pa po njegovih besedah ne gre pozabiti, da so obračunavanja med strankami na levici pri nas stalnica. Zato ima po Miheljakovem prepričanju levosredinsko volilno telo že debelo kožo in zadnje zbadljivke kakšnih posledic ne bodo imele.

V Židanovi napovedi, da bo SD na prihodnjih volitvah dobila več glasov kot preostali dve vladni stranki, pa politični analitik prepoznava pobožne želje Socialnih demokratov, ki se vendarle lahko uresničijo. SMC namreč uspeha izpred dveh let ne more ponoviti, SD pa ima tradicionalno volilno telo, v primeru razdružitve Združene levice se lahko k njej vrne del prebeglih volilcev. »Vendar bi uresničitev Židanove napovedi pomenila, da je politična levica precej šibka in ji tudi neka ohlapna predvolilna zaveza ne bi kaj dosti pomagala.« Po Miheljakovem prepričanju bi politični levici najbolj koristil »neki fantomski novi človek«, ki bi naredil novo močno levosredinsko stranko. Vendar pa ni prepričan, da se lahko ponovi zgodba, ki smo ji bili priče najprej z Jankovićevo in nato s Cerarjevo stranko.