Po dogovoru EU in Turčije se je občutno zmanjšal prihod beguncev v Evropo po balkanski poti in s tem število tragedij v Egejskem morju, zato pa je znova odprta sredozemska pot iz severne Afrike proti Italiji, ki je že to pomlad terjala na stotine življenj.

Brodolomi in nesreče ladij in čolnov z migranti v osrednjem Sredozemlju med severno Afriko in Italijo so v zadnjih sedmih dneh po ocenah Visokega komisariata Združenih narodov za begunce (UNHCR) terjali najmanj 700 življenj. Število smrtnih žrtev se nanaša na tri nesreče, ki so se zgodile v sredo, četrtek in petek, temelji pa na navedbah preživelih, je v Rimu povedala tiskovna predstavnica UNHCR Carlotta Sami.

Po njenih besedah pogrešajo še okoli 550 ljudi z ladje, ki se je prevrnila v četrtek. Okoli 100 migrantov naj bi bilo v trupu ladje, ki se je potopila v sredo. Po petkovi nesreči ladje z migranti pa še prav tako pogrešajo za zdaj še neznano število migrantov. Tudi migranti, ki so preživeli druge poskuse prečkanja Sredozemskega morja, poročajo o pogrešanih, je povedala Samijeva.

Italija je od ponedeljka zabeležila porast števila prihodov migrantov. V tem tednu so tako v Sredozemskem morju rešili in do italijanskih pristanišč prepeljali okoli 13.000 migrantov, ob tem pa še 50 trupel. Še prejšnji teden je na obale Italije prišlo samo 1700 migrantov.

Skozi nevaren Rokavski preliv

Ob britanski obali Rokavskega preliva so ponoči z napihljivega čolna, ki ga je začela zalivati voda, rešili 19 migrantov, je sporočila britanska obalna straža. Migranti so se iz francoskega pristanišča Calais odpravili proti Veliki Britaniji. Pri reševanju so sodelovali reševalni helikopter iz britanskega Lydda ter reševalni ladji iz obalnih mest Dungeness in Littlestone na jugovzhodu Anglije.

Vodja obalne straže v Calaisu Bernard Barron je dejal, da je pri reševanju čolna med krajema Calais in Dover sodelovala tudi njihova služba. »Brodolomci, za katere se je izkazalo, da so bili migranti, so poklicali svoje družine, ki so obvestili oblasti. Reševalni akciji sta bili sproženi z obeh strani Rokavskega preliva,« je dodal.

Morje je bilo zelo nemirno, je še izpostavil Barron. »To potrjuje naše strahove, da so tihotapci z ljudmi pripravljeni storiti vse. Vendar je pot čez Rokavski preliv prava avtocesta, kar predstavlja veliko nevarnost za takšen način prečkanja,« je dejal.

Prečkanje preliva s čolnom je sicer precej redko. Migranti, ki živijo v taboru v Calaisu, se večinoma skušajo vkrcati na tovornjake, ki se s trajekti vozijo v Veliko Britanijo. Številni se skušajo povzpeti tudi na katerega izmed vlakov, ki vozijo pod Rokavskim prelivom. V taboru v Calaisu, ki ga imenujejo tudi džungla, in njegovi okolici je trenutno med 4000 in 5000 migrantov. agencije