Človekoljub in aktivist Tomo Križnar, ki so ga priprli v Južnem Sudanu, je v ujetništvu že devet dni. Na ministrstvu za zunanje zadeve so zatrdili, da je Križnar z razmerami v ječi v južnosudanski prestolnici Juba zadovoljen. Za zdaj sicer ni znano, ali ima dostop do zdravnika in kako je urejena prehrana. Leta 2006, ko je bil v zaporu v Sudanu, so mu hrano odstopili sojetniki, ti pa so podporo dobivali edinole od sorodnikov.

Vključen tudi Pahorjev kabinet

Slovensko zunanje ministrstvo sicer s Križnarjem komunicira prek veleposlaništva v Kairu, to pa je za sodelovanje zaprosilo nemško veleposlaništvo v Južnem Sudanu. Nemški diplomat v južnosudanski prestolnici Juba je, kot je sporočilo naše zunanje ministrstvo, Križnarja v zaporu že obiskal. Oblasti je poleg tega zaprosil za še en obisk.

Slovensko zunanje ministrstvo je južnosudanskim oblastem že poslalo dve diplomatski noti, v katerih je zaprosilo za čimprejšnjo rešitev primera. V reševanje se je vključil tudi urad predsednika republike Boruta Pahorja. Po informacijah iz Pahorjevega kabineta ima sicer Križnarjev primer status »konzularne« zadeve – prijeli naj bi ga, ker ni imel nekaterih dovoljenj.

Dokler se ne izkaže drugače – v Južnem Sudanu naj bi namreč še potekala preiskava –, bodo zadevo skušali reševati s konzularnimi pogovori, smo izvedeli. Predsednik vlade Miro Cerar je dejal, da si bodo prizadevali narediti vse, da »našemu velikemu ambasadorju miru in humanosti« pomagajo, da ga izpustijo iz zapora in da se čim prej vrne domov. Za zdaj pa na zunanjem ministrstvu še ne razmišljajo, da bi v Južni Sudan poslali posebnega diplomatskega odposlanca.

Pomemben del reševanja je tako še v nemških rokah. Nemško veleposlaništvo v Jubi od lanskega avgusta vodi izkušeni diplomat Johannes Lehne, ki je tri leta vodil veleposlaništvo v sudanski prestolnici Kartum, med letoma 2008 in 2015 pa je bil vodja posebne skupine za Sudan in Južni Sudan pri nemškem zunanjem ministrstvu. Nemško predstavništvo v Južnem Sudanu sicer ne opravlja pravnih in konzularnih nalog, je zapisano na njihovi spletni strani. Ponujajo zgolj »nujno pomoč«.

Južni Sudan bo težka preizkušnja

Leta 2006, ko je bil mesec in pol zaprt v Sudanu, je bil Križnar zaradi vohunjenja obsojen na dve leti zapora in denarno kazen. Tedaj se je v reševanje vključil urad predsednika Janeza Drnovška, ki si je s Križnarjem prizadeval za preprečitev genocida v Darfurju. Križnar je bil tudi na Drnovškovo prošnjo, poslano sudanskemu predsedniku Omarju Al Baširju, pomiloščen.

Zadeve sta tedaj »na terenu« urejala slovenski veleposlanik v Egiptu Andrej Dernovšček ter odposlanec predsednika Drnovška Hamdija Blekić. V Južnem Sudanu so – v primerjavi s Sudanom leta 2006 – razmere še bolj zapletene. Najmlajša afriška država, ki je neodvisnost od Sudana razglasila leta 2011, je bila do lanskega poletja ujeta v državljansko vojno. Od letošnjega aprila sicer državo vodi vlada narodne enotnosti, a v njej še vedno delujejo oborožene skupine.