Izrek sodbe je razvpitega slovensko-bošnjaškega podjetnika Samida Osmanovića včeraj ganil do solz. Čeprav ga je senat okrožnega sodišča v Mariboru, ki mu je predsedoval Danilo Obersnel, nepravnomočno obsodil na tri leta zapora, je obdolženca presunil sklep, da se mu po več kot dveh letih odpravi pripor. Dodatna razveseljiva novica zanj je bila ta, da se mu tudi v primeru pravnomočnosti obsodbe najverjetneje ne bo treba vrniti za zapahe. V priporu je namreč prestal že več kot polovico izrečene kazni in bo zato lahko zaprosil za pogojni izpust.

Veliko manj zadovoljen je iz sodne dvorane odkorakal Danilo Goričan, prvoobtoženi nekdanji direktor podjetja Dom Smreka, ki se je lahko branil s prostosti. Tudi njega je namreč senat obsodil na tri leta zapora, čeprav je Goričan vseskozi vztrajal, da je nedolžen in da z očitanimi kaznivimi dejanji ni povzročil milijonske premoženjske škode. »V tem postopku sem kolateralna škoda,« je trdil v svoji sklepni besedi.

Goričanu je obtožnica očitala zlorabo položaja ali zaupanja pri gospodarski družbi, Osmanoviću pa napeljevanje k temu dejanju. V primeru pravnomočnosti sodbe bosta morala obdolžena vrniti 3,4 milijona evrov v stečajno maso podjetja Dom Smreka. Sodišče je Osmanoviću k včeraj izrečeni kazni prištelo še pravnomočno izrečeno sodbo iz prejšnjega postopka zaradi zatajitve 327.800 evrov davka – izreklo mu je enotno kazen treh let in desetih mesecev zapora.

Nižja škoda, nižja kazen

Goričan in Osmanović sta bila zaradi očitkov o oškodovanju družbe Dom Smreka že obsojena na po sedem let zapora. A višje sodišče je sodbo razveljavilo in obtožena sta znova sedla na zatožno klop. V ponovljenem sojenju je mariborska okrožna tožilka Romana Kac večkrat spremenila obtožnico, nazadnje pa je očitano premoženjsko škodo, ki naj bi nastala leta 2009 podjetju Dom Smreka s sporno preprodajo zemljišč na Hrvaškem, znižala z več kot dvajset na 3,4 milijona evrov. Znesek je izračunala tako, da je od kupnine odštela vrednost podjetja skupaj s kupljeno parcelo.

Tožilka je v svoji sklepni besedi predlagala izrek šestletne zaporne kazni. Obersnel je včeraj pojasnil, da je po oceni senata primernejša prepolovljena zaporna kazen, ker se je bistveno zmanjšala očitana protipravna premoženjska korist, pa čeprav ta še zmeraj znaša več milijonov evrov. Tožilka se še ni odločila, ali se bo pritožila zoper sodbo.

Obramba je tudi v ponovljenem postopku vztrajala, da so sporni posel organizirali v mariborski centrali NLB, v kateri so Osmanovićeva podjetja skopala skoraj 80 milijonov evrov globoko kreditno luknjo. Posel naj bi po besedah obrambe svetovala Albin Turk, tedanji direktor poslovnega centra NLB Podravje za velika podjetja, in njegov svetovalec Borut Rataj, znan iz afere Satex. Notranje službe NLB so večkrat uradno svarile podravski center pred tveganostjo poslov, vendar Turk, zdaj direktor Mariborskih lekarn, opozoril naj ne bi upošteval.