Na jutrišnji seji se bodo nadzorniki zavarovalniške skupine Save Re med drugim seznanili z rezultati forenzične revizije nakupa nekdanje poslovne stavbe ACH. Nakup, vreden več kot pet milijonov evrov, je sprožil vrsto ugibanj o ozadjih tega posla. Nadzorni svet zavarovalnice se je zato odločil, da bo nakup preverila zunanja revizija.

Po pregledu dokumentov in navzkrižnih zaslišanjih vseh vpletenih v minulih dneh bo revizijska hiša Deloitte nadzornikom torej zdaj odgovorila na vprašanje, ali je bil petmilijonski posel nakupa omenjene nepremičnine izpeljan transparentno in ali je naložba vanjo gospodarsko upravičena.

Pogodbo o nakupu nepremičnine sta podpisala predsednik uprave Zvonko Ivanušič in član Jošt Dolničar. Investicija oziroma nakup te nepremičnine je bil predviden v investicijskem načrtu za letošnje leto, pogodba je bila podpisana februarja, kupnina pa po naših informacijah še ni plačana, saj še niso izpolnjeni vsi odložni pogoji.

Pred nakupom objekta je bila opravljena analiza trga, pripravil jo je sodno zapriseženi cenilec iz agencije Dodoma, Sava Re je poslovno stavbo kupila po srednji ceni, 1060 evrov za kvadratni meter. Iz analize trga Dodome izhaja, da je bila ocenjena spodnja meja cenitve nepremičnine nekaj več kot 4,7 milijona evrov, zgornja meja pa dobrih 5,4 milijona evrov. Zavarovalnica je za poslovno stavbo plačala 5,1 milijona evrov, kar naj bi bila »poštena vrednost« nepremičnine.

Nepremičnina romala od lastnika do lastnika

Zakaj je nakup poslovne stavbe pravzaprav vzbudil pozornost? Sava Re je nepremičnino kupila od družbe Metalka Commerce. Ta je objekt od prvotnega lastnika kupila za 3,5 milijona evrov, Savi Re pa jo je po pol leta prodala za 1,6 milijona evrov dražje. Metalka Commerce velja za podjetje iz kroga poslovneža Marjana Pišljarja. Javnosti je poslovnež morda bolj znan kot človek, ki je zaradi trimilijonskega dolga rubil Jureta Jankovića, sina ljubljanskega župana Jankovića. Pišljar je bil v preteklosti tudi pomemben delničar Save Re. V nekaterih krogih se zdaj špekulira, da je bilo očitano domnevno preplačilo Metalki Commerce dejansko plačilo za to, da je Pišljar svoje delnice Save Re začasno parkiral in nato pozneje po ugodni ceni prodal zavarovalnici, ki si v prizadevanjih za obrambo pred hrvaškim prevzemom krepi sklad lastnih delnic. Razliko v ceni pa naj bi si poravnali prek posla z nakupom nepremičnine. Pišljar je sicer javno že zanikal, da bi imel kar koli s tem poslom, saj je kot solastnik Metalke Commerce izstopil že v začetku minulega leta.

Hrvati bi tudi uradno večji delež Save Re

Zvonko Ivanušič, predsednik uprave Save Re, vse špekulacije zavrača. Glede razloga za oblikovanje sklada lastnih delnic, ki dosega že desetodstotni delež Save Re, pa razlaga, da je povsem drugje. »Mi kupovanja lastnih delnic ne opredeljujemo kot obrambo pred Hrvati. Ugotovili smo namreč, da je naša delnica podcenjena. Konkretno, naša knjigovodska vrednost je 17,4 evra za delnico, po vrednotenju, ki je bilo opravljeno v aktualnem združevalnem procesu skupine (Sava združuje tudi Zavarovalnico Maribor in Tilio, te dni so nadzorni sveti združevanih zavarovalnic že potrdili pripojitveno pogodbo, op. p.), pa je očitno, da je vrednost naše delnice za okoli osem evrov višja. Želimo pokazati, da je naša delnica podvrednotena in da se jo splača kupiti. Menimo, da je to ena od naših najboljših naložb. Izvorno pa smo s skladom lastnih delnic startali zaradi ideje o uvrstitvi na tujo borzo,« poudarja Ivanušič. Sklep skupščine o tem je bil sprejet leta 2013, lani na skupščini pa je bil nato anuliran.

Hrvaška Adria Grupa, ki ima v lasti vodilno zavarovalnico na Hrvaškem, je slovensko agencijo za zavarovalni nadzor nedavno zaprosila za povečanje deleža v Savi Re. Zaprosila je za dovoljenje za povečanje deleža do 33 odstotkov, torej tik pod prevzemnim pragom. Ali Ivanušič hrvaški vstop vidi kot poskus sovražnega prevzema? Na to vprašanje, pravi, ne more odgovoriti, ker ne ve, kaj je v ozadju načrtov Adrie Grupe.