Vodilna hrvaška opozicijska stranka SDP je včeraj v saboru zahtevala odstop podpredsednika vlade in šefa stranke HDZ Tomislava Karamarka. Razlog za to je razkritje tednika Nacional, da je podjetje Karamarkove žene v dveh letih prejelo za 60.000 evrov denarja za svetovanje od lobista madžarskega energetskega podjetja Mol, največjega lastnika Ine. Hrvaška država pa je z Molom v dveh arbitražnih sporih zaradi Ine. Opozicija tako trdi, da je Karamarko osebne interese postavil pred državne. »Zahtevamo, da Tomislav Karamarko, prvi podpredsednik vlade, odstopi... zaradi dejstva, da je osebni interes in lastni žep neprestano postavljal pred javni interes,« je v imenu poslanskega kluba SDP dejal Peđa Grbin in dodal, da bodo v primeru, če Karamarko ne odstopi sam, sprožili postopek za njegov odpoklic.

Karamarko se je na pisanje Nacionala in na obtožbe opozicije odzval z besedami, da bo od komisije za ugotavljanje nasprotja interesov zahteval proučitev primera.

2500 evrov na mesec za dve leti

Tednik Nacional je v torek objavil dokumente, ki razkrivajo, da je Karamarkova žena Ana Šarić Karamarko sklenila pogodbo o poslovnem sodelovanju s svetovalcem Mola Josipom Petrovićem. Sklenila jo je leta 2013, ko še ni bila poročena s Karamarkom, iztekla pa se je decembra lani, ko je bil Karamarko sredi pogajanj o sestavi nove vlade. Petrovićevo podjetje je podjetju Ane Šarić Karamarko plačevalo 2500 evrov na mesec za svetovanje. Petrović je sicer dolgoletni Karamarkov prijatelj, česar slednji ne skriva.

Karamarko pa se v vladi tudi zelo zavzema za to, da bi hrvaška država prekinila arbitražni spor z Molom glede Ine, ki ga je predlani sprožila pred komisijo združenih narodov za mednarodno trgovinsko pravo UNCITRAL. Hrvaška zahteva nazaj upravljalske pravice v Ini, ker naj bi jih Mol ob nakupu hrvaškega energetskega podjetja pridobil nezakonito. Dokaz za to je po mnenju Hrvaške obsodba bivšega premierja Iva Sanaderja za prejemanje podkupnine od šefa uprave Mola Zsoltija Hernadija prav v zameno za prepustitev upravljalskih pravic Molu.

Orešković naj bi zavrnil dogovor z Molom

Mol je sicer proti Hrvaški sprožil ločen arbitražni spor, ki se vrti okoli izpolnjevanja zavez Hrvaške, da bo prevzela Inino poslovanje s plinom. Hrvaški mediji poročajo, da je madžarsko podjetje Hrvaški pred kratkim ponudilo ugoden dogovor, če umakne tožbo in pregon Hernadija. To bi Karamarku koristilo, saj gre za afero, ki hrvaško javnost ves čas opominja na korupcijo HDZ.

Vendar je dogovor z Molom zavrnil premier Orešković, ker naj bi imela Hrvaška dobre možnosti, da v arbitraži zmaga. Pomenljivo pa je tudi, da je hrvaška vlada prav včeraj Ino spet uvrstila med najpomembnejše državne strateške investicije. Hrvaška ima v njej 45-odstotni delež, Mol 49-odstotnega, a je novembra napovedal prodajo svojega deleža.