Ne gre za to, ali imaš večino ali ne, pač pa zato, ali imaš v svoji stranki popolno zaslombo ali ne, in glede tega ugotavljam, da te zaslombe nimam več, je opoldne pred na naglo sklicanimi novinarji uvodoma izjavil avstrijski kancler Werner Faymann: »Zaradi te nezadostne zaslombe sem moral ukrepati in tako z današnjim dnem odstopam s položaja predsednika stranke in avstrijskega kanclerja.« Faymann je še izrazil trdno prepričanje, da bo država kos izzivom, ki jo čakajo, zaželel kar največ dobrega vladi in svojemu nasledniku ter se zahvalil sodelavcem.

Mitterlehner vršilec kanclerske dolžnosti

Popoldne je bil tako Faymann že nekdanji kancler, saj je odhajajoči predsednik republike Heinz Fischer sprejel njegov odstop, nato pa podkanclerja (in predsednika koalicijskih konservativcev) Reinholda Mitterlehnerja imenoval za vršilca kanclerske dolžnosti. Mitterlehner je takoj izrazil pripravljenost konservativcev za nadaljevanje koalicije s socialnimi demokrati brez predčasnih volitev, toda mogoče je pričakovati, da bo za jutri sklicano vodstvo ljudske stranke (ÖVP) partnerju postavilo določene dodatne zahteve glede »profila« novega kanclerja in morda celo koalicijskega programa..

Häupl začasni predsednik SPÖ

Faymannova odstopna izjava zgolj nakazuje, koliko se je nad njegovo glavo v zadnjih tednih, še zlasti po polomu socialdemokratskega kandidata v prvem krogu predsedniških volitev 24. aprila, nakopičilo črnih oblakov, iz katerih je treskalo. Faymann je prestal že marsikatero znotrajstrankarsko spletko in si je tudi tokrat dobesedno do zadnjega, to je do nedelje zvečer, prizadeval pridobiti glasove za današnjo sejo vodstva socialnih demokratov (SPÖ). Vendar tokrat očitno ni šlo za nevihto, temveč neurje, ki bi v najslabšem primeru lahko povsem razklalo stranko in Avstrijo pahnilo v politično krizo. Ničesar od tega Faymann ni hotel tvegati in navsezadnje je s svojim takojšnjim odstopom z obeh funkcij presenetil tudi stranko samo. Imajo pa avstrijski socialni demokrati zaradi njega morebiti celo večji problem, saj zdaj ne morejo več v nedogled odlašati z izbiro naslednjega predsednika oziroma iskati za vse struje sprejemljivega kandidata. Ker je Faymann hkrati spraznil tudi kanclerski položaj in tako, morebiti vendarle malce privoščljivo, »pučiste« spravil v neprijeten položaj, zlasti pa predvidenega »moderatorja« iskanja naslednika in urejene »tranzicije« stranke, dunajskega župana Häupla.

Ta je zdaj postal začasni predsednik stranke, predvidoma do naslednjega torka, ko bo predsedstvo SPÖ imenovalo kandidata za volilni kongres stranke 25. junija, že pred tem pa bi ta zaprisegel kot novi kancler. Morebitnih naslednikov, ki imajo podporo te ali one struje v stranki, je nekaj, nihče pa se za zdaj ni pripravljen odpovedati svojemu »favoritu« in podpreti katerega drugega. Neuradno pa naj bi se tekma osredotočila na dva, Gerharda Zeilerja in Christiana Kerna, ki doslej nista bila niti strankarska niti politična funkcionarja, temveč menedžerja.