36 kamniških in celjskih gorskih reševalcev, gasilcev in policistov je v soboto zgodaj zjutraj natančno vedelo, da bodo čez nekaj ur lahko zgolj potrdili, da je 63-letni Jernej Nejc Drolc, ki je veljal za pogrešanega že vse od 2. januarja, življenje izgubil na njegovi najljubši planini. Prvo reševalno akcijo so namreč neuspešno zaključili že v prvih januarskih dneh, saj je bilo na Menini planini preveč snega. Za drugo so se dobro pripravili.

»Šlo je za načrtovano in premišljeno akcijo. Dobili smo se ob pol sedmih zjutraj, na teren smo krenili ob pol devetih, posmrtne ostanke pogrešanega smo našli nekaj po deveti uri v vrtači med Menino in Bibo planino, ki je bila še pred enim tednom pod snegom,« je povedal predsednik GRS Kamnik Franc Miš. Poleg pokojnika so našli tudi harmoniko, kar je bil za vse, ki so ga poznali kot velikega veseljaka in ljubitelja planin, jasen znak, da dvomov o identiteti ne more biti. Truplo pokojnika so že prenesli v dolino, natančen vzrok smrti bo pokazala obdukcija, glede na kraj nesreče in preostale okoliščine pa je bilo reševalcem bolj ali manj jasno, da je nesrečnemu planincu v zelo slabih vremenskih razmerah spodrsnilo, omahnil je v globino in zaradi poškodb umrl.

Zimske razmere terjajo previdnost

Vsaka nesreča v gorah, tudi če je že nekoliko odmaknjena, kot ta zadnja, pa vsakič znova opominja, kako nevarne in zahrbtne so lahko naše gore. Gorski reševalci so opozorili, da so razmere v visokogorju še povsem zimske. »V sredogorju je sicer res že pomlad, a takoj na prehodu v višje predele nas čakajo številne pasti. Že zdrs na listju, ki prekriva zaplato ledu, je hitro lahko usoden. Prav tako moramo opozoriti na hitre spremembe vremena v teh dneh. Za pot v visokogorje pa je popolna zimska oprema nuja in obveza! To pomeni cepin, dereze in zaradi nevarnosti snežnih plazov tudi lavinski trojček – sonda, lopata in žolna,« je opozoril Franc Miš, tudi podpredsednik Gorske reševalne zveze Slovenije. Spomladanski čas je v hribih in gorah lahko najbolj zahrbten. Družinski izlet do vznožja gora je lahko prijeten in brez posebnosti, že ena napačna odločitev v smislu »pojdimo še malce naprej«, pa lahko pomeni tveganje za nesrečo. »Za vsako turo se je treba vnaprej dobro pripraviti. Ne sklepajte hitrih odločitev na podlagi že prehojene poti in razmer na njej. Višje je lahko povsem drugače in s slabo opremo tvegamo nesrečo,« je potrdil Miš.