Na okrajnem sodišču v Slovenskih Konjicah se je z obsodilno sodbo končalo sojenje nekdanjemu direktorju agencije za varnost v prometu (AVP) Francu Pojbiču, za katerega je tožilstvu uspelo dokazati, da so očitki iz obtožnice trdni in niso plod domišljije, niti zarote, kot je poskušal vseskozi prikazati nekdanji član SDS.

Pojbič je 6. maja pred dvema letoma okrajnemu sodišču v Šentjurju predložil ponarejeno javno listino kot pravo. Šlo je za potrdilo o opravljenih edukacijskih oziroma izobraževalnih delavnicah na temo alkohola za volanom, ki bi se jih moral Pojbič udeležiti, da bi lahko obdržal vozniško dovoljenje. A izkazalo se je, da Pojbič na delavnicah nikoli ni bil.

Dokument neustrezen po vsebini in obliki

Sodnica Branka Doberšek Keršič je zato v celoti sledila obtožnemu predlogu tožilke Andreje Zupanič, ki je za Pojbiča zaradi storitve kaznivega dejanja ponarejanja listin predlagala sedem mesecev pogojne zaporne kazni, ki pa mu ne bo izrečena, če obdolženi v preizkusni dobi dveh let po pravnomočnosti te sodbe ne bo storil novega kaznivega dejanja. Kot je v zaključni besedi poudarila tožilka, je dokazni postopek v celoti potrdil očitke iz obtožnice. Pojbič je ponarejeno javno listino kot pravo uporabil in predložil sodišču, na katerem so vodili prekrškovni postopek v zvezi z veljavnostjo njegovega vozniškega dovoljenja. Pojbič je namreč vinjen povzročil prometno nesrečo, zato mu je bil izrečen ukrep prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja. A bi ga še lahko obdržal, če bi v dveh letih obiskal omenjene delavnice.

Ko je okrajno sodišče v Celju na podlagi prenosa prekrškovnih zadev naposled odločalo o tej zadevi, pa se je zapletlo, saj so na omenjenem sodišču posumili, da s predloženimi potrdili nekaj ni v redu. Zato so na AVP opravili poizvedbo, ki je potrdila njihov sum, da so listine, ki jih je predložil obtoženi, ponarejene. Da to drži, so ne nazadnje potrdili vsi, ki so bili v tem postopku zaslišani kot priče. Da potrdilo niti po vsebini niti po obliki ne ustreza listini, kakršne izdaja agencija, je med drugimi potrdil tudi sedanji direktor agencije Igor Velov. Sploh pa se je izkazalo, da se Pojbič omenjenih delavnic nikoli ni udeležil, saj bi se ga vsi zaslišani, že zaradi njegove funkcije direktorja AVP, zagotovo spomnili.

To je zatrdil tudi Rok Podkrajšek, čigar podpis naj bi bil na sporni listini. Podkrajšek se je za zunanjega izvajalca delavnic, za kar je bil kasneje tudi izbran, prijavil na razpis leta 2013, na razgovoru pa je bil ravno pri Pojbiču, ki je bil takrat na čelu agencije. Podkrajšek je, ko mu je tožilka predočila sporno listino, zanikal, da bi bil na njej njegov podpis, obenem pa je razložil, da on sploh nikoli ni ničesar podpisoval in tudi ne izdajal potrdil. Sam je moral na delavnicah le zbrati podpise udeležencev, seznam vseh prisotnih pa je vselej pripravila za to zadolžena Maruša Jurančič Žagar.

Že tri leta moralno in psihično trpi

Pojbič, ki se je vseskozi na sodišču zagovarjal sam, je v zaključni besedi obžaloval očitano mu dejanje. Dejal je, da zaradi tega že tri leta moralno in psihično trpi, omajan je njegov ugled, prav tako pa ocenjuje, da je zaradi tega utrpel nekaj deset tisočakov evrov škode. »Očitanega kaznivega dejanja nisem storil, zato predlagam oprostilno sodbo,« je dejal sodnici. A ga ta ni uslišala, saj so dokazi na drugi strani črno na belem izkazovali, da temu ni tako. Sodba še ni pravnomočna, Pojbič, ki jo je odnesel s pogojno kaznijo, pa se nanjo lahko še pritoži.