Koprsko okrožno tožilstvo že od konca lanskega leta vodi vršilka dolžnosti Barbara Milič Rožman, saj se je dozdajšnjemu vodji Slavku Ožboltu iztekel mandat. Vmes je ministrstvo za pravosodje objavilo nov razpis, nanj pa sta se prijavila dva kandidata – dozdajšnji vodja Slavko Ožbolt in tožilec Edvard Ermenc. Oba sta dobila pozitivno mnenje generalnega tožilca Zvonka Fišerja, pravosodni minister Goran Klemenčič pa je v svojem dokončnem predlogu, ki ga je poslal na državnotožilski svet ocenil, da sta oba kandidata primerna za vodenje koprskega tožilstva.

Hoteli so le eno ime

»Državnotožilski svet je po opravljani razpravi menil, da ima minister po zakonu pravico in dolžnost na mesto vodje okrožnega tožilstva v Kopru predlagati le enega izmed prijavljenih kandidatov,« je pojasnil predsednik državnotožilskega sveta Boris Ostruh. Zato so od pravosodnega ministra zahtevali, naj predlog dopolni, tako da predlaga samo enega kandidata. Vendar se minister za to ni odločil in je državnotožilskemu svetu ponovno odgovoril, da sta po njegovem mnenju za vodenje koprskega tožilstva primerna oba kandidata. Zato se je državnotožilski svet pred dnevi odločil, da ne imenuje nobenega. To najbrž pomeni, da bo moralo pravosodno ministrstvo ponoviti razpis. Lahko pa kandidata sprožita tudi upravni spor.

Državnotožilskemu svetu sicer ni treba imenovati kandidata, ki ga predlaga minister, prav tako niso vezani na mnenje, ki ga o kandidatu poda generalni državni tožilec. Zato na ministrstvu vztrajajo, da se ministru ni bilo treba odločiti samo za enega in je zato državnotožilskemu svetu predlagal oba. Zakaj se ne minister ne državnotožilski svet nista želela odločiti za enega od kandidatov, ni znano, pojavljajo pa se neuradne informacije, da niso naklonjeni predlogu, da bi na mestu vodje koprskega tožilstva še naprej ostal Slavko Ožbolt, kako bi tožilstvo vodil Ermenc, pa je še uganka. »Glede vprašanja, ali ima državnotožilski svet zadržke glede vnovičnega imenovanja Slavka Ožbolta, pa sporočam, da zadeva vsebinsko sploh ni bila obravnavana,« odgovarja Ostruh.

V Kopru stvari tečejo počasi – tudi zastarajo

Slavko Ožbolt že vrsto let vodi koprsko okrožno tožilstvo. Ob tem, da mu priznavajo dolgoletne izkušnje, pa z njegovim načinom dela naj ne bi bili povsem zadovoljni. Pod njegovim vodstvom so nekatere zadeve tekle počasi, nekatere so v tožilskih predalih tudi zastarale. Ena od teh je recimo kaznivo dejanje zlorabe službene kartice koprskega župana Borisa Popoviča, ko si je plačal frizerja na službeni poti v Miamiju in masažo v hotelu v Črni gori. To je takrat tudi prostodušno priznal.

»To sem storil zato, ker imam blokirane vse račune in nimam svojih kreditnih kartic. Če pa hočeš rezervirati tega frizerja, moraš imeti kreditno kartico. Ko je prišel račun od banke na občino, sem tega takoj poravnal,« je ob izbruhu afere javno pojasnjeval koprski župan in tako sam priznal, da je kršil kazenski zakonik, ki pravi, da se uradna oseba, ki neupravičeno uporabi denar, vrednostne papirje ali kakšne druge stvari, ki so ji zaupane v službi, kaznuje z denarno kaznijo ali z zaporom do treh let. Svoje bančne račune je imel takrat blokirane zaradi suma davčne zatajitve. Ožbolt je ob zastaranju pojasnil, da so bile prioritete drugje.

Tožilstvo je kar nekaj let potrebovalo, da je spisalo tudi obtožnico za nekdanjega predsednika uprave Intereurope Andreja Lovšina, neuspešni so bili tudi pri pridobivanju informacij iz Liechtensteina, kamor je Intereuropa nakazala 24,9 milijona evrov kupnine za zemljišče v Čehovu. Zdaj te podatke poskuša pridobiti koprsko sodišče, sojenje za Lovšina pa se je po sedmih letih od ovadbe le začelo.