Poslanski skupini nepovezanih poslancev in Nove Slovenije sta predlagali razrešitev predsednika komisije za preprečevanje korupcije (KPK). Prepričani sta, da Boris Štefanec svoje funkcije ne opravlja v skladu z ustavo in zakonom. Javnost je razdeljena. Na vprašanje, ali se strinjajo s predlogom poslanskih skupin nepovezanih poslancev in NSi za Štefanečevo razrešitev, je 42 odstotkov anketirancev v javnomnenjski raziskavi Vox populi odgovorilo pritrdilno, 41,7 odstotka pa nikalno.

Križanje rezultatov kaže, da ima predlog za razrešitev največ zagovornikov med volilci SDS – pritrjuje mu 57 odstotkov pristašev Janševe stranke. K tolikšni podpori je verjetno pomembno prispevalo to, da je KPK pod Štefanečevim vodstvom potrdila za prvaka SDS Janeza Janšo neljube zaključke glede njegovega premoženja, do katerih se je dokopala protikorupcijska komisija pod vodstvom Gorana Klemenčiča. Najbrž pa zlasti za volilce desnosredinskih strank ni nepomembna niti Štefanečeva strankarska preteklost – tik pred imenovanjem na čelo KPK je zapustil tedaj največjo vladno stranko, levosredinsko Pozitivno Slovenijo.

Čeprav so se poslanci Nove Slovenije podpisali pod predlog za Štefanečevo razrešitev, poslanci SDS pa tega niso storili, kažejo volilci manjše desnosredinske stranke nad predlogom manj navdušenja – pritrjuje mu 39,5 odstotka pristašev NSi. Le za malenkost manjšo podporo uživa predlog med volilci SMC – z njim se jih strinja slabih 39 odstotkov. Sledijo podporniki ZL in SD (s po 30 odstotki) ter DeSUS (17 odstotkov). Da med volilci levosredinskih strank predlog ne uživa večje naklonjenosti, je mogoče povezati s tem, da so Štefanečevo razrešitev predlagali poslanci desnosredinske NSi in v javnosti manj prepoznavne skupine nepovezanih poslancev.

Odgovori na vprašanje, ali dela bolje sedanja komisija ali je bila uspešnejša KPK pod taktirko Gorana Klemenčiča, pa kažejo za sedanjo komisijo precej neprijetno sliko oziroma pritrjujejo razmišljanjem, da je Štefanec stopil v (pre)velike čevlje. Le 15 odstotkov anketirancev je namreč kot uspešnejšo ocenilo Štefanečevo, skoraj 51 odstotkov pa Klemenčičevo komisijo. Čeprav so predlogu za Štefanečevo razrešitev najbolj naklonjeni volilci SDS in NSi, pa je prav med pristaši teh dveh strank največ tistih, ki so delu sedanje komisije namenili boljšo oceno kot delu njene predhodnice. Da je uspešnejša Štefanečeva komisija, je ocenilo skoraj 45 odstotkov volilcev NSi in 34 odstotkov volilcev SDS, medtem ko je dobrih 20 odstotkov pristašev ene in druge stranke izbralo Klemenčičevo komisijo. Na drugi strani je komisijo pod vodstvom Gorana Klemenčiča kot boljšo ocenilo 71 odstotkov volilcev SMC (trije odstotki so se odločili za Štefanečevo komisijo), 69 odstotkov volilcev ZL (niti en njihov volilec ni izbral sedanje KPK), 58 odstotkov pristašev SD in 50 odstotkov volilcev DeSUS.

Neverodostojni Štefanec lahko politikom tudi ustreza

Čeprav je v političnih vrstah na račun zdajšnjega vodstva KPK slišati vrsto pripomb – med drugim izpostavljajo nenehne spore v senatu komisije, odhod najperspektivnejših sodelavcev, nezakonito pridobivanje bančnih podatkov vseh državljanov, zaskrbljenost OECD nad razmerami v KPK… –, prvi odzivi v poslanskih vrstah kažejo, da predlog za Štefanečevo razrešitev nima veliko možnosti za uspeh. Razlogov za to je več. Nekateri kot neprimerno izpostavljajo, da je nosilka projekta Štefanečevega odhoda poslanka Alenka Bratušek, ki se je zaradi samokandidature za evropsko komisarko znašla pod drobnogledom komisije. Drugi naši sogovorniki so prepričani, da je utemeljitev za razrešitev pomanjkljiva. Tretji navajajo, da gre za neodvisno komisijo, v delo katere naj strankarska politika ne bi posegala. Prav tako ni osamljeno mnenje, da bi morali oditi vsi člani senata KPK in ne le predsednik. »Kaj lahko se zgodi, da bo Štefanec ostal na čelu komisije. To, da ni več verodostojen in kot tak nikogar več ne ogroža, namreč številnim ustreza,« razpoloženje v političnih vrstah ocenjuje eden od naših sogovornikov, ki pa je želel ostati neimenovan. Tudi v primeru, če bi predlog za Štefanečevo razrešitev dobil večino v državnem zboru, pa je končna odločitev v rokah predsednika republike Boruta Pahorja. Ta za zdaj molči, po mnenju nekaterih poznavalcev razmer v KPK pa bi moral Štefanecu (in morda tudi njegovima namestnikoma) že pred časom predlagati odstop in tako omogočiti, da se institucija pobere. Nekateri naši sogovorniki iz političnih vrst predloga za Štefanečevo razrešitev ne podpirajo tudi zato, ker ne želijo prispevati k zmanjšanju Pahorjeve odgovornosti za imenovanje sedanjega predsednika KPK.

Podpora vladi se je za malenkost zvišala

Kot vsak mesec smo tudi tokrat anketirance spraševali, kako ocenjujejo delo vlade in katero stranko bi obkrožili, če bi bile volitve danes. Podpora vladi je v primerjavi z marcem za slabo odstotno točko zrasla – kot uspešno jo ocenjuje dobrih 30 odstotkov anketirancev. Za skoraj štiri odstotne točke pa se je zmanjšal delež tistih, ki delo aktualne ministrske ekipe ocenjujejo kot neuspešno (z marčnih 66,9 na 63 odstotkov). Vrstni red na strankarski lestvici se ni spremenil. V vodstvu ostaja SDS, ki bi jo obkrožilo 16,6 odstotka anketirancev, na drugem mestu je SD (10,4 odstotka), na tretjem pa SMC (10 odstotkov). Vse tri stranke so zabeležile skoraj enako podporo kot pred mesecem dni. Padla pa je priljubljenost četrtouvrščene Združene levice – marca bi jo obkrožilo 8,7 odstotka vprašanih, tokrat pa 6,5 odstotka. Padec podpore ZL je mogoče pripisati prerekanjem in nesklepčnosti na kongresu Iniciative za demokratični socializem (IDS), na katerem naj bi se odločili med tremi možnostmi: da se bodo tri stranke ZL združile v enotno Združeno levico, da bo še naprej ostala sedanja koalicija ali da se bo IDS odločila za samostojno pot.

Če bi bile volitve danes, bi poleg omenjenih štirih v parlament prišli še dve stranki: NSi in DeSUS. Obema je podpora nekoliko zrasla. Prvo bi obkrožilo 5,7 odstotka anketirancev (marca 4,1 odstotka), stranko upokojencev pa 4,6 odstotka (prejšnji mesec 3,5 odstotka). Očitno se je Novi Sloveniji obrestoval shod V obrambo Slovenije, na katerem je bila predsednica stranke Ljudmila Novak zaradi poziva k več demokracije na desnici deležna glasnih žvižgov in nasprotovanj pristašev prvaka SDS Janeza Janše. Rast podpore DeSUS pa je mogoče pripisati pogostemu pojavljanju predsednika stranke Karla Erjavca v javnosti oziroma njegovemu glasnemu izpostavljanju zahteve za izredno uskladitev pokojnin, ki se bo sicer v denarnicah upokojencev bore malo poznala. Dobrih 43 odstotkov vprašanih je na vprašanje, katero stranko bi volili, odgovorilo, da ne vedo ali da na volitve ne bi šli.

Če omenjene odstotke preračunamo v poslanske sedeže, vidimo, da bi imela SDS 27 poslanskih mest, SD in SMC po 17, Združena levica 11, NSi devet in DeSUS sedem. Kar pomeni, da bi imele stranke sedanje koalicije skupaj 41 poslanskih mest, desnosredinski SDS in NSi pa 36.

Kako ocenjujete delo vlade?

Ninamedia, 12.–14. april 2016, n = 700

PODATKI

30,3 %

uspešno

6,8 %

ne vem

63,0 %

neuspešno

Katera komisija za preprečevanje

korupcije je delala bolje,

Klemenčičeva ali Štefanečeva?

 

Poslanski skupini nepovezanih

poslancev in NSi sta predlagali

razrešitev predsednika KPK

Borisa Štefaneca. Ali se s tem

predlogom strinjate?

Ninamedia, 12.–14. april 2016, n = 700

PODATKI

Ninamedia, 12.–14. april 2016, n = 700

PODATKI

16,3 %

50,8 %

15,1 %

ne vem

Štefanečeva

komisija

Klemenčičeva

komisija

42 %

da

34,2 %

ne vem,

ne morem oceniti

41,7 %

ne

Ocene politikov

Ninamedia, pov. ocena od 1 do 5

PODATKI

1.

12.

Borut

Pahor

Igor

Šoltes

3,59

2,58

+0,07

+0,25

2.

13.

Violeta

Bulc

Anja

Kopač Mrak

3,37

2,57

+0,36

+0,14

3.

14.

Tanja

Fajon

 

Karl

Erjavec

3,11

2,56

+0,09

+0,16

4.

15.

Bojan

Dobovšek

Milan

Brglez

2,55

2,95

/

+0,30

5.

16.

Matej

Tonin

Dejan

Židan

2,49

2,92

+0,08

+0,06

6.

17.

Miro

Cerar

Franc

Bogovič

2,80

+0,10

2,36

+0,05

7.

18.

Lojze

Peterle

 

Jani

Möderndorfer

 

2,32

2,75

0

+0,03

8.

19.

Ljudmila

Novak

 

Janez

Janša

2,69

2,31

+0,03

+0,04

9.

20.

Luka

Mesec

Eva

Irgl

2,66

2,29

+0,24

–0,15

10.

21.

Violeta

Tomić

Vinko

Gorenak

2,61

2,16

+0,07

–0,12

11.

22.

Branko

Grims

Zoran

Janković

 

2,59

2,02

+0,14

/

Katero stranko bi volili, če bi bile v nedeljo volitve v državni zbor?

Ninamedia, 12.–14. april 2016, n = 700

PODATKI

MAREC 2016

FEBRUAR 2016

APRIL 2016

SDS

SD

SMC

Združena

levica

NSi

DeSUS

SLS

ZaAB

druge

ne vem

ne bi

volil

stranka ni

v parlamentu