»To je moja zasebna zadeva in ne vem, zakaj bi vam moral odgovarjati. To ni stvar pogovora, zato o tem ne bom razpravljal,« je mariborski rektor Igor Tičar na včerajšnji seji upravnega odbora odvrnil na vprašanje, kdo je plačal pravno mnenje, s katerim se brani pred zakonsko določeno upokojitvijo. Izkazalo se je, da je rektorjev pravni boj vse prej kot zasebna zadeva, vsaj kar zadeva javne finance. Aplikacija Supervizor namreč razkriva, da je Univerza v Mariboru (UM) 15. aprila Inštitutu za ustavo pravo, ki je napisal omenjeno mnenje, nakazala 11.956 evrov. Ko je Marija Javornik Krečič, predsednica visokošolskega sindikata UM, prisotne seznanila s tem dejstvom, je rektor molčal.

Račun podpisal novi glavni tajnik

»Povedano mi je bilo, da je treba naročiti pravno mnenje, da ne bi bilo napak v postopku delovanja upravnega odbora,« je trdil Mladen Kraljič, vršilec dolžnosti glavnega tajnika UM. Zato je podpisal naročilnico in odobril plačilo računa. Naj izpostavimo, da upravni odbor ni naročil tega mnenja. Odločitev je bila sprejeta na kolegiju rektorja.

Tičar se že mesece zoperstavlja starostni upokojitvi. Zakon sicer dopušča, da se mu izjemoma podaljša pogodba o zaposlitvi za največ leto dni, vendar temu Tičar ostro nasprotuje. Po njegovem mnenju ima pravico zasedati rektorski položaj do leta 2019.

Enako kot na februarski seji upravnemu odboru tudi včeraj ni uspelo sprejeti sklepa, ali naj rektorju podaljšajo pogodbo ali ne. Odločitev je znova onemogočil Tičar. S pravnim mnenjem je šel v torek na ministrstvo za znanost, visoko šolstvo in izobraževanje, kjer so sklenili proučiti mnenje nekdanjega ustavnega sodnika Cirila Ribičiča in se posvetovati z ministrstvom za javno upravo. Upravni odbor je zato odločanje o tem prestavil na prihodnjo sejo.

»Nimam samo mnenja enega ustavnega sodnika, temveč jim imam več. In vsi se strinjajo, da se mi kršijo pravice,« je trdil rektor in dodal, da se mu ne zdi potrebno, da bi ta mnenja izročili upravnemu odboru.

Sindikalni dialog dosegel dno

Javornik-Krečičeva je izrazila obžalovanje, da se rektor ukvarja s svojim položajem, medtem ko se številnim zaposlenim dogaja krivica, ker univerza ne izpolnjuje svojih zakonskih obveznosti. Vrhovno sodišče je nedavno razsodilo, da mora univerza profesorici mariborske filozofske fakultete, ki je univerzo tožila, ker sočasno z njenim imenovanjem v naziv redne profesorice ni napredovala v ustrezno višji plačilni razred, nakazati 24.756 evrov. V rektoratu niso odgovorili na naše vprašanje, ali bodo poplačali razliko v premalo izplačanih plačah vsem oškodovanim učiteljem, ali pa univerza od njih pričakuje, da zoper njo vložijo tožbo.