Novi slovenski sodnik na evropskem sodišču za človekove pravice v Strasbourgu je odvetnik Marko Bošnjak. Parlamentarna skupščina Sveta Evrope ga je izvolila z absolutno večino 113 od 134 glasov. Za protikandidatko, vrhovno sodnico Nino Betetto, je glasovalo 14 poslancev, za Nino Peršak, profesorico na univerzi v belgijskem Gentu, pa sedem poslancev.

»Moja naloga bo prispevati h krepitvi sodne prakse na področju mednarodnega varstva človekovih pravic,« je Bošnjak povedal v pogovoru za Dnevnik. »Evropa se srečuje z velikimi krizami, pa naj bo to begunsko-migrantska kriza, situacija v Ukrajini ali terorizem. Sodišče se pri tem lahko odloča hitro, ima možnost sprejeti začasne odredbe, kadar obstaja nevarnost, da bo zaradi ukrepanja državnih oblasti nastala velika nepopravljiva škoda. Nikakor pa ni mogoče pričakovati od sodišča, da bo rešilo vse situacije, ki nastajajo. Lahko pa s svojimi odločitvami postavlja meje varovanja človekovih pravic, ki jih države ne smejo prestopiti.«

Rešujejo najtežje primere s področja človekovih pravic

Bošnjak bo po osemnajstih letih nadomestil sodnika Boštjana M. Zupančiča. V Strasbourgu se bo pridružil šestinštiridesetim sodnikom in sodnicam, ki prihajajo iz vsake od držav članic Sveta Evrope. Strasbourški sodniki rešujejo najtežje in najpomembnejše primere s področja človekovih pravic, kot so pravice umirajočih, pravice političnih zapornikov in žrtev represivnih režimov, pravice zapornikov, beguncev, Romov, apatridov... V zvezi s Slovenijo je sodišče odločalo o popravi krivic izbrisanim ter denimo o povračilu škode nekdanjim varčevalcem Ljubljanske banke.

»Vesel sem, da se je postopek izbire uspešno končal in da je bil izbran odvetnik,« je po objavi rezultatov povedal poznavalec strasbourškega sodišča, profesor prava in nekdanji ustavni sodnik Ciril Ribičič. »Odvetniki so tisti, ki so na strani človekovih pravic v konkretnih primerih, ko zastopajo svoje stranke. Z ljudmi imajo osebni stik in zato tudi na strasbourškem sodišču ne potrebujejo posebnega prilagajanja, da bi razumeli položaj posameznikov v postopkih. Le da v Strasbourgu osebnega stika ni (razen izjemoma, op. p.).« Ribičič pravi, da bi odvetnika potrebovali tudi v vrstah domačih ustavnih sodnikov, vendar po njegovih besedah to pri nas ni nikoli uspelo.

Bošnjak je bil, preden je postal odvetnik pri odvetniški družbi Čeferin, višji znanstveni sodelavec Inštituta za kriminologijo pri pravni fakulteti in svetovalec ustavnega sodišča za področje kazenskega prava. Je strokovnjak za kazensko, mednarodno in ustavno pravo ter profesor na zasebni evropski pravni fakulteti v Novi Gorici. Dvainštiridesetletni Bošnjak se bo v Strasbourg preselil s soprogo in štirimi otroki.