Gorski reševalci, vajeni turistov z vseh vetrov, so se v ponedeljek zvečer srečali z – v slovenskih gorah – redko videnimi turisti iz Savdske Arabije. Tri mladeniče, ki so se z najetim fordom z avtomatskim menjalnikom odpeljali na Veliko planino, so na območju Mačkinega kota presenetile vremenske razmere in njihov avtomobil je obtičal v snegu.

Reševalce pričakali s črnim čajem

»Vsa pohvala Arabcem, saj tako točnega podatka že dolgo nisem dobil. Koordinate nas pripeljejo točno do njih, kjer sledi presenečenje. Avto sredi snega, obrnjen tako na počez, trije modeli pa v kratkih majicah in natikačih kuhajo čaj na svojih gorilnikih. Organizacija, kot se spodobi. Nasmehnejo in razveselijo se nas, ko jih 'obsvetimo' z modro lučjo. Postrežejo nam z njihovim 'black tea, Sir' (črni čaj, gospod, op. p.) in večer je takoj lepši,« je na spletnih straneh kamniške gorske reševalne službe po koncu reševalne akcije zapisal reševalec Matjaž Šerkezi, ki nam je zaupal še nekaj podrobnosti reševalne akcije in pojasnil trenutne razmere v gorah. Zaradi snega so imeli tudi reševalci nekaj težav s svojim avtomobilom, vendar se je reševanje srečno končalo. Arabce, ki so imeli rezervirano planšarsko turistično kočo, proti kateri so se peljali s pomočjo aplikacije google earth, so odpeljali do prenočišč v Črnivcu in jim dali še nekaj napotkov za prihodnje dni, ko se bodo na Veliko planino predvidoma raje odpravili z gondolo.

Tudi preostale pohodnike Šerkezi opozarja, da je v sredogorju in visokogorju še sneg. Zato cepini in dereze ostajajo obvezna oprema: »Tudi če naletimo na zgolj deset metrov dolg zasnežen odsek, je treba imeti v mislih, da gre za trd, zbit, južen sneg, na katerem nam lahko hitro zdrsne,« pohodnike opozarja Šerkezi.

Razočaran nad odzivom javnosti

Naš sogovornik je izjemno razočaran nad odzivom nekaterih spletnih portalov in precejšnjega dela spletnih komentatorjev, ki so vest o reševanju arabskih turistov zapeljali v neprimerno politično-rasistično smer.

»Žalostijo me odzivi predvsem posameznih medijskih hiš, ki se ne odzovejo na vabila, ko govorimo o preventivi in varnejši hoji v gore. Izkoristijo pa vsako priložnost za poobjavljanje v smislu kruha in iger. Ne žalostijo, ampak zelo skrbijo pa me odzivi posameznih Slovencev. Toliko rasne nestrpnosti, obrekovanja in »le čevlje sodi naj Kopitar«, ki jih razberemo, lahko zasledimo samo v državah z najhujšimi vojnami. Kvalitetne in transparentne medijske hiše bi vse to morale cenzurirati. Iz čisto rutinske akcije, ki jo gorski reševalci opišemo na svoj način, vsakič nastane cel rompompom. Zanimivo, da nikoli ni toliko odziva, ko z gora pripeljemo mrtvo pijane posameznike s slovenskim državljanstvom,« je opozoril Šerkezi, ki mu je bilo danes že žal, da je vest sploh delil z javnostjo.