»Če ti uspe tu, ti uspe kjerkoli,« je besedilo neuradne Sinatrove himne mesta New York, ki bi ga ta teden lahko razširili na vso zvezno državo. Demokratski in republikanski predsedniški kandidati se bodo jutri v New Yorku potegovali za eno največjih ber delegatov – 291 pri demokratih (več jih ima le Kalifornija), 95 pri republikancih (s tem je četrta »najbogatejša« država). Veliko prahu se okoli teh volitev dviga tudi zato, ker zadnja dva tedna večjih obračunov ni bilo. Vendar pa bi sodeč po anketah morale biti precej dolgočasne: nekdanja zunanja ministrica Hillary Clinton, ki je v New Yorku doma, ima pri demokratih pred senatorjem Berniejem Sandersom, ki je rojen v Brooklynu, od deset do sedemnajst odstotkov prednosti. Pri republikancih pa ima v newyorškem Queensu rojeni poslovnež Donald Trump od 23 do 35 odstotkov prednosti pred guvernerjem Ohia Johnom Kasichem. Pred glavnim tekmecem, teksaškim senatorjem Tedom Cruzom, je ima še nekaj več.

Rokovanje na hodniku

Politični kronisti četrte najštevilnejše zvezne države sicer opozarjajo na notorično nepredvidljivost in zasuke javnega mnenja v zadnjem trenutku. Za kaj takšnega pa je potreben nepredvidljiv dogodek. Morda se je tudi zato Sanders v četrtek odpravil v Vatikan, kjer se je na hitro srečal s papežem Frančiškom. V New Yorku je vendarle štirideset odstotkov katolikov, papež pa je tudi zunaj tega kroga vernikov zelo priljubljena osebnost.

A dogodek je zahteval kar precej taktičnega usklajevanja, morda celo izmikanja, saj papež noče ustvarjati vtisa, da posega v predvolilne kampanje. Sanders je v Vatikan uradno odpotoval na konferenco o družbeni pravičnosti, papež pa je obisk konference pomenljivo odpovedal s pojasnilom, da je prezaposlen zaradi sobotnega obiska begunskega centra na grškem otoku Lezbos. S Sandersom sta se nato vendarle srečala, saj je slednji prebival v Domu svete Marte, kjer ima papež rezidenco in kjer so prostori za vatikanske goste. Po uradni razlagi sta se ob šesti uri zjutraj pozdravila na hodniku, tik preden je papež odpotoval v Grčijo. O srečanju niso objavili nobene fotografije. »Ko sem odhajal (od doma), je bil senator Sanders tam… Vedel je, da takrat odhajam in vljudno me je pozdravil,« je dejal papež. »Pozdravil sem ga tudi sam, rokovala sva se in nič več. Temu se reče olika. Če kdo misli, da je rokovanje vpletanje v politiko, predlagam, da poišče psihiatra,« je pozneje dejal papež.

Cruz marljivo nabira delegate

Ker se demokratski delegati v New Yorku delijo proporcionalno, bi Sanders potreboval veliko presenečenje, da bi opazneje zmanjšal zaostanek v številu delegatov. Zaenkrat kaže, da se bo prav v tej zvezni državi končal njegov niz osmih zaporednih zmag, s katerim je utemeljeval zalet kampanje.

Pri republikancih zmaga Trumpa ne more biti ogrožena in bo precej povečal prednost pred Cruzom, saj pri tej stranki zmagovalec pobere vse delegate. Bolj je pozornost v zadnjih dneh usmerjena v obtožbe Trumpa, da je proces izbire predsedniškega kandidata nepravičen, skorumpiran in uperjen proti njemu. Jeza se kuha že nekaj časa. V Koloradu republikanci denimo sploh niso imeli strankarskih volitev, ampak so delegate izbrali na strankini konvenciji in Cruz je dobil vseh 34. V številnih drugih zveznih državah sodeluje pri izboru delegatov. To bo zelo pomembno, če Trumpu ne uspe osvojiti absolutne večine za zmago, saj bi na konvenciji v drugem krogu potem lahko glasovali za Cruza. Trump zato že nekaj časa opozarja, da mora predsedniški kandidat postati tisti, ki bo dobil največ delegatov, tudi če to ne bo absolutna večina, in da lahko v nasprotnem na ulicah Clevelanda, kjer bo julijska konvencija, postane nemirno. Strankarsko vodstvo mu odgovarja, da so pravila znana že dolgo – in za vse enaka.