»Sramota.« S takšno oceno je časnik Telegraaf ocenil izid sredinega referenduma na Nizozemskem, na katerem je več kot 60 odstotkov udeležencev glasovalo proti pridružitvenemu sporazumu Ukrajine z Evropsko unijo. Sramota je predvsem v tem, da trenutno prav Nizozemska predseduje EU, ki je tako na krožnik dobila še en problem.

Na referendumu, ki so ga organizirali evroskeptiki, se je proti sporazumu izreklo 61,6 odstotka udeležencev, 38,4 odstotka pa jih je bilo za. Udeležba je komajda zadostna – za veljavnost je potrebna tridesetodstotna, bila pa je 32,2-odstotna. Ironično so veljavnost referenduma torej zagotovili tisti, ki so glasovali za sporazum. Referendum je posvetovalne narave in za vlado ni zavezujoč. Vendar sta večina poslancev in tudi premier Mark Rutte napovedala, da bodo voljo volilcev spoštovali. Kaj natančno bodo storili, ostaja nejasno. Formalno so na referendumu glasovali o zakonu o ratifikaciji ukrajinskega pridružitvenega sporazuma, torej bi bilo mogoče spremeniti le ta zakon. A to bi bil bržkone preočiten manever. »Zdaj se bomo poglobili v proces,« je dejal Rutte in dodal, da bo do odločitve verjetno minilo več tednov.

Sporazum z Ukrajino je bil sklenjen leta 2014 in ga je že ratificiralo preostalih 27 članic EU. Izid nizozemskega referenduma ne bo imel takojšnjih posledic, saj so se voditelji članic že lani soglasno odločili, da ga bodo začasno začeli izvajati. To se je zgodilo s 1. januarjem letos in tega ne bodo ustavili, dokler Rutte ne potegne novih potez. Teoretično pa je mogoče tudi to, da sporazum pade v vodo. Sporazum zadeva predvsem gospodarstvo, ima pa tudi politično težo, saj dokazuje usmeritev Kijeva k EU in ne k Moskvi.

Ob tem organizatorji referenduma odkrito priznavajo, da sporazum sploh ni bil njihova resnična tarča. »Morate razumeti, da nam je za Ukrajino v resnici vseeno,« je dejala Arjan van Dixhoor, predsednica zveze Burgercomite, ki je soorganizirala referendum, in razložila, da je ta le korak h končnemu cilju – izstopu Nizozemske iz EU.

Vsekakor jim je uspelo dvigniti ogromno prahu. Predsednik evropske komisije Jean-Claude Juncker je še pred referendumom dejal, da »zmaga tabora proti lahko odpre vrata krizi celine«. EU ima že tako ogromno težav, zdaj pa je nizozemska odločitev prišla v obdobju, ko se na referendum o članstvu pripravlja Velika Britanija. Premier David Cameron je dejal, da nizozemski referendum po njegovi oceni »na nas ne vpliva, ker imamo pred sabo večje vprašanje«, zato pa se otoški evroskeptiki veselijo »velikanske zmage demokracije«, kot je dejal vodja stranke UKIP, ki se zavzema za izstop iz EU, Nigel Farage.

Opazno veliko odmevov je bilo iz Moskve – Rusija nasprotuje ukrajinskemu približevanju EU. Premier je zapisal, da izid kaže, kaj si Evropejci mislijo o vodstvu Ukrajine. Predsednik , ki je zadnje dni izpostavljen v aferi s panamskimi dokumenti, pa pravi, da se bo Ukrajina kljub rezultatu referenduma še naprej približevala EU.