V Ukrajini je vladna koalicija v hudi krizi, kar je posledica dejstva, da zaradi svojih povezav z oligarhi, kot tam pravijo tajkunom, ni sposobna izpeljati osnovnih in nujnih reform. Poslanec Sergej Leščenko govori celo o kontrarevoluciji oligarhov. Njegov kolega Mustafa Najem je prejšnji teden dogajanje v parlamentu označil kot »dobro pripravljeno gledališko predstavo«.

Vsemogočni Porošenkov prijatelj

Mlada poslanca sta bila nekoč ugledna neodvisna novinarja, po majdanski revoluciji pred dvema letoma, v kateri sta imela pomembno vlogo, pa sta vstopila v politiko. Majdanska revolucija ni bila usmerjena samo proti tedanjemu predsedniku Viktorju Janukoviču, temveč tudi proti sistemski korupciji, v kateri oligarhi tesno sodelujejo s politično elito. Vstajniki so nastopili tudi proti temu, da lahko v Ukrajini politik ali tajkun dobro plača glavnemu državnemu tožilcu, da začne preiskavo proti njegovemu sovražniku. V zadnjih dveh letih se glede tega in korupcije ni prav nič spremenilo. Očitno je neka stranka lahko uspešna samo, če jo financirajo oligarhi. Če torej hoče 41-letni premier Arsenij Jacenjuk ostati pomemben politik, jih mora poslušati.

V začetku februarja je Jacenjuk vendarle dobil klofuto: odstopil je mladi, napredni, pošteni, zagnani in na Zahodu cenjeni gospodarski minister Aivaras Abromavičius, po rodu iz Litve. Niso mu pustili delati, predvsem ni prenesel, da gre državni denar k oligarhom in da je vplivni poslanec Igor Kononenko na pomembne položaje v 60 velikih državnih podjetij in gospodarskem ministrstvu vsiljeval svoje ljudi. Kononenko je to lahko počel samo zato, ker je zelo dober prijatelj predsednika države Petra Porošenka.

Jacenjuk, ki v anketah dosega rekordno nepriljubljenost, je v parlamentu predstavil delo vlade. Po burni razpravi je 247 od 450 poslancev v glasovanju ocenilo, da je delo vlade slabo. Pripravljeni so bili takoj izglasovati nezaupnico in tako zrušiti vlado. Tudi predsednik Porošenko se je s tem najprej strinjal. A v 15 minutah med obema glasovanjema je prišlo do preobrata: več deset poslancev opozicije, proruskega bloka strank, v katerem so privrženci prejšnjega predsednika Janukoviča, je zapustilo sejo parlamenta. V resnici to ni bilo tako zelo presenetljivo, saj je omenjeni opozicijski blok strank na plačilnem seznamu najbogatejšega Ukrajinca Rinata Ahmetova (po rodu Tatara), ki je bil sicer nekoč najpomembnejši Janukovičev zaveznik, danes pa je, kot kaže, Jacenjukov.

Čudežna rešitev

A tudi 22 od 139 poslancev Porošenkove stranke je nenadoma začelo razmišljati drugače, saj so glasovali proti odstopu vlade, čeprav so jo še 20 minut prej napadali. To so bili tisti, ki so najbližje predsedniku države. Menda Porošenko ni hotel, da bi odstavili Jacenjuka, ker zanj nima namestnika. Namesto 226 potrebnih glasov jih je bilo samo 195 za odstop vlade. Po tej čudežni rešitvi premierja Jacenjuka sta vlado zapustili dve pomembni stranki. V vladi sta samo še Jacenjukova in Porošenkova stranka, ki pa nimata večine. Če je v enem mesecu ne bosta dobili, bo prišlo do novih volitev, ki bodo zanju velik polom. A že se oglašajo nekateri, ki bi vstopili v vlado, da bi preprečili nove volitve. Tudi EU in ZDA ostro kritizirajo premierja in predsednika, ker se samo pretvarjata, da sta za reforme in boj proti korupciji, ne da bi kaj spremenila. V EU so tudi nezadovoljni, ker Ukrajina ne izpolnjuje mirovnega načrta iz Minska, saj Donbasu, ki ga imajo v rokah separatisti, noče dati posebnega statusa. Tako se odnosi med Moskvo in Kijevom zaostrujejo v času, ko bi se EU rada pobotala z Rusijo in ukinila sankcije proti njej.