Na sobotnem shodu ste rekli, da mora biti desnica bolj demokratična. Kaj ste imeli v mislih?

Želela sem povedati to, kar mislim. Da mora biti desnica bolj demokratična in da mora biti boljša od levice. Želim biti v tisti stranki in na tisti politični strani, ki se zavzema za dobre stvari.

Rekli ste tudi, da mora biti Slovenija normalna država. Na katerih točkah pa je NSi bolj normalna kot SDS?

Primerjave strank delajo volilci na volitvah. Sama vodim Novo Slovenijo in v njej se zavzemamo, da bi bile v Sloveniji normalne razmere za življenje. Predlagali smo ukinitev davčnih blagajn za najranljivejše podjetnike in gasilce, pa nam vlada ni prisluhnila, enako se dogaja ob našem predlogu zdravstvene reforme. Zakoni morajo biti pisani za ljudi, ne pa proti njim.

Kje torej vidite manko demokratičnosti pri nas?

V Sloveniji se ne znamo normalno pogovarjati, večina strank se ne odloča na osnovi argumentov, temveč na osnovi ideologije. Želim si, da v primerih, ko imamo v Novi Sloveniji drugačno stališče, zaradi tega ne bi bili žaljivo napadeni, temveč da bi se spoštljivo pogovarjali o argumentih za in proti.

Po sobotnem shodu so vas v SDS spet napadli.

V Novi Sloveniji se nismo strinjali že z naslovom shoda V obrambo Slovenije. Veliko mi je pomenilo, ko mi je akademik Janko Kos po koncu govora čestital in dejal: »Nekateri pa vam nismo žvižgali, temveč smo vam zelo prikimavali.« Tudi več drugih ljudi, zlasti članov NSi, je izrazilo zadovoljstvo. Res pa sem bila presenečena, da so mi žvižgali prav takrat, ko sem govorila o več demokracije.

Je bilo to po vašem mnenju pokazatelj delovanja in razmišljanja v SDS?

Govorila sem to, kar zagovarjamo v Novi Sloveniji. Nekdo drug je pač govoril tako, kot pričakujejo člani njegove stranke.

Kaže to na razliko med politiko NSi in SDS?

Razlike v načinu delovanja zagotovo so v vseh pogledih. V demokracijah pa ljudje na volitvah presojajo delo strank.

Poslanec SDS Vinko Gorenak je na svojem blogu napisal, da zborovanje ni bilo primeren prostor za razčiščevanje odnosov med strankami na desnici, in se vprašal, zakaj je bila Nova Slovenija sploh soorganizator shoda.

K soorganizaciji smo bili povabljeni in samo sebe bi demantirala, če bi rekla, da nismo pripravljeni sodelovati.

Zakaj pa na shodu ni bilo drugih poslancev NSi?

Imeli so različne obveznosti, poleg tega pa se naši člani shodov ne udeležujejo prav radi. Vsak ima pravico izražati svoje mnenje, ampak politiki moramo sprejemati odločitve v državnem zboru. Predvsem pa smo menili, da migrantska kriza trenutno ni največji problem Slovenije. Ljudem je treba dati upanje, ne pa strahov.

Po nekaterih ocenah je Janša ranjen: nekaj nekoč vidnih članov je izstopilo iz SDS ali so se od njega odmaknili, tvit o prostitutkah mu je škodoval... Ste torej ocenili, da je vaš bolj umirjen nastop na shodu priložnost za krepitev vaše stranke?

Moj namen je bil povedati to, kar mislim. Naša stranka vseskozi zastopa ista stališča, na začetku govora pa sem poudarila, da bom tokrat govorila tudi kot mama in ženska. Tudi v osebnem življenju se zavzemam za sodelovanje. Prepričana sem, da nas žaljivi konflikti ne vodijo naprej, temveč nas razdirajo.

Na shodu ste poudarjali, da desnica ne sme biti brezčutna do tistih, ki so pomoči potrebni, čeprav v preteklosti tudi vi do beguncev niste bili ravno čuteči.

To ne drži. Že v svoji prvi izjavi o tej temi sem dejala, da je to krizo treba rešiti na izvoru in da je treba pomagati ljudem, ki potrebujejo pomoč. Sklepi organov stranke so bili, da se moramo v Sloveniji dogovoriti o številu prebežnikov, ki jih naša država lahko sprejme, da ne bosta ogrožena naša varnost in način življenja. Na podlagi vseh podatkov smo se odločili za številko pet tisoč. Tudi papež Frančišek nenehno poziva, da moramo biti sočutni.

Tudi na zborovanju ste izpostavili papeža Frančiška. Se nanj sklicujete zato, ker tudi v slovenski javnosti uživa veliko zaupanje, in torej pričakujete, da boste z njegovim izpostavljanjem nagovorili več volilcev?

Nad tem vprašanjem sem pa presenečena. Moje prepričanje ni nič drugačno, kot je papeževo. Vedno pa poudarjam, da je moj ideal Kristus in ne pomembni ljudje, k čemur nas nenehno spodbuja tudi papež. Sicer pa mi sklicevanje na Kristusa in na krščanstvo v Sloveniji lahko tudi škoduje. A me to ne moti. Tudi ko mi ni koristilo, se nisem bala povedati, da sem kristjanka.

Župnik v Frankolovem Branko Cestnik je v intervjuju za Mladino dejal, da je krščanskodemokratska ideja po naturi nekaj tipično sredinskega. Se strinjate?

Ja. Gre za politiko, ki je vključujoča, vzpostavlja dialog in se zavzema za spoštovanje drugega, ne glede na to, ali je ta na levici ali na desnici.

Je pa pater Cestnik tudi rekel, da bi moral Janša oditi že zaradi nas, ker smo z njegovim likom psihološko prehudo obremenjeni. »Tako rekoč bi se nas moral usmiliti,« je dejal. Si tudi vi želite takšnega Janševega »usmiljenja«?

Tega ne bom komentirala, vem pa, da je pater Cestnik zaradi te izjave deležen precejšnjih pritiskov.

Mislite na tvite članov SDS?

Vsak ima pravico izražati svoje mnenje, mislim pa, da bi morali politiki govoriti dostojno in spoštljivo. Tudi v zapisih na družbenih omrežjih ne bi smeli biti žaljivi.

Se strinjate z Janšo, da je ključni problem slovenskih davkoplačevalcev medijska prostitucija?

Nova Slovenija si ne želi podrejati podjetij ali medijev, ampak želi z zakoni ustvariti pogoje za normalno življenje. Ključni problem Slovenije je, da Cerarjeva vlada ne išče rešitev za gospodarstvo, ki bi prinesle več zaposlenih, manj bega mladih v tujino, več možnosti za ustvarjanje družine. Predlagali smo več zakonov, tudi za razbremenitev plač, pa jih je vlada zavrnila. Drugi problem je, da je država premalo uspešna pri odkrivanju korupcije. Kot tretji problem pa vidim nastavljanje starih in škodljivih kadrov.

Gospodarski program NSi je po mnenju mnogih izrazito neoliberalen in ne vsebuje prav nič duha Janeza Evangelista Kreka.

To so zlonamerna podtikanja. Naš program je v skladu z zelo uspešno gospodarsko politiko krščanskih demokracij v Nemčiji in Avstriji. Vprašajte, koliko ljudi si želi delati v tujini in zakaj. S podpiranjem normalnih rešitev, na katere nas opozarjajo gospodarstveniki, si prizadevamo za boljšo perspektivo in več delovnih mest za državljane.

Vam je všeč politika Angele Merkel?

Angela Merkel je v mnogih pogledih moja vzornica. Mislim pa, da je naredila napako, ko je rekla, da bo Nemčija vzela vse begunce.

Je bila v svoji politiki do beguncev usmiljena ali preračunljiva?

Kot kristjanki ji ni vseeno za človeka. Mogoče pa se je pri povabilu beguncem uštela in ni pričakovala, da bo prišlo do tako množičnih prihodov.

Vas kaj moti ograja na slovensko-hrvaški meji?

Želim si, da bi Slovenija svojim državljanom zagotavljala varnost. V tem trenutku ne vidimo nobene potrebe po ograji, moramo pa biti pripravljeni, da jo namestimo, če bi bila situacija spet neobvladljiva. Z nekoristnimi ograjami, ki ljudem otežujejo življenje, se torej ne morem strinjati.

Pred meseci pa ste pozivali k njeni postavitvi.

Tedaj je bila situacija povsem drugačna, kot je danes. Čez slovensko ozemlje je šlo vsak dan več kot osem tisoč ljudi, vedeli smo, da bodo države severno od nas meje zaprle, južni sosedje v določenih primerih niso ravnali korektno pa tudi Evropska unija ni pravočasno našla ustreznih rešitev.

Na sobotnem shodu ste tudi dejali, da si ne želite druge državljanske vojne. Kakšno državljansko vojno ste imeli v mislih?

Ne smemo dovoliti, da bi se konflikt med desnico in levico zaostroval.

Se vam zdi, da je ta konflikt tako hud, da bi lahko pripeljal do državljanske vojne?

Upam, da ni, vedno znova pa prihaja do nepotrebnih zaostrovanj. Tudi v svetu je toliko napetosti in rožljanja z orožjem, da nas to mora skrbeti. Zato sta strpnost in iskanje rešitev za normalnost še toliko pomembnejša.

Ste z besedami, da mora desnica ponuditi kredibilne ljudi, hoteli povedati, da bi morala kakšna nekredibilna oseba oditi?

V Novi Sloveniji si prizadevamo, da bi ponudili ljudi, ki imajo znanja, ki lahko prevzamejo tudi funkcije v državi, ki nimajo nahrbtnikov. Seveda ima vsakdo kakšen greh, sem pa vesela, da nismo obremenjeni z raznimi finančnimi malverzacijami in aferami.

Ima Janša pretežak nahrbtnik? Lahko desnica pod njegovim vodstvom še stopi skupaj?

Ne vem.

Pred dvema letoma ste ob napadih SDS na vašo stranko dejali, da tisti, ki govorijo, da podpirate Udbo, sami uporabljajo udbovske metode. Pričakujete, da boste zaradi sobotnega nastopa v prihodnjih dneh deležni še več napadov?

Nova Slovenija je z leve in z desne vseskozi pod udarom. Vendar če smo prepričani, da delamo nekaj dobrega za ljudi, bomo to delali tudi naprej, četudi nam bodo še tako metali polena pod noge.