Sodišče je prvič javno sporočilo, da o meji trenutno ne razpravlja, pri čemer je znano, da se je od izbruha afere ukvarjalo z iskanjem dveh novih arbitrov, potem pa decembra zapisalo, da bo moralo sprejeti odločitev o omenjeni hrvaški zahtevi.

Sodišče v sporočilu povzema stališča Slovenije, predstavljena na četrtkovem zaslišanju glede hrvaških trditev, da je arbitražni postopek nepopravljivo kontaminiran. Gre za bolj ali manj znana stališča Slovenije. Novo je morda to, da so slovenski predstavniki dejali, da bi bil edini primeren dodatni ukrep za nastalo nematerialno škodo (če bi sodišče presodilo, da je potreben) izjava sodišča o nepravilnem ravnanju Slovenije. A Slovenija trdi, da so posledice dejanj, ki jih razkriva afera, že odpravljene z zamenjavo arbitra in skrbnim pregledom spisov sodišča.

Sodišče povzema tudi hrvaška stališča iz znanih pisem avgusta lani.

Na objavo sta se odzvala tudi slovenski predsednik Borut Pahor in hrvaška predsednica Kolinda Grabar - Kitarović, ki sta se v Varaždinu z avstrijskim kolegom Heinzem Fischerjem srečala na trilaterali. Pahor je dejal, da je že dlje časa znano, da sodišče trenutno ne presoja o meji, Kitarovićeva pa je zavrnila arbitražo in dejala, da se v primeru objave razsodbe boji incidentov v Piranskem zalivu.