Ustvarjanje in širjenje strahu, pri katerem aktivno sodeluje del slovenske politike, se odraža tudi v zanimanju Slovencev za nakup orožja. Podatki notranjega ministrstva (MNZ) namreč kažejo, da se je število vlog za pridobitev orožja v lanskem letu močno povečalo, rast pa se nadaljuje tudi letos. Medtem ko se je število izdanih dovoljenj za nabavo orožja posameznikom med letoma 2012 in 2014 gibalo okoli 6200 na leto, se je lani povzpelo na 7186 izdanih dovoljenj. Do sredine letošnjega marca je bilo izdanih že 1722 dovoljenj. Če se bo takšen trend nadaljeval do konca leta, bo število letos podeljenih dovoljenj krepko prekoračilo številko 8000. Dodajmo, da pristojni organi le redke vloge zavrnejo.

Podrobnejši pregled podatkov MNZ pokaže, da se je povečano zanimanje za nakup orožja začelo jeseni lani. V poletnih mesecih se je število izdanih dovoljenj še gibalo okoli 500, v novembru in decembru pa je preseglo številko 800. V prvih dveh mesecih letošnjega leta je le za malenkost upadlo. Podatki prav tako kažejo, da imajo posamezniki v Sloveniji 1319 kosov registriranega orožja več, kot so ga imeli v začetku lanskega novembra.

Približno 90 kandidatov v enem mesecu

Pri dveh koncesionarjih, ki organizirata usposabljanje in preizkuse znanja o ravnanju z orožjem, kar je tudi pogoj za izdajo dovoljenja za nabavo orožja, so nam potrdili, da se je zanimanje za njihove tečaje ob koncu lanskega leta povečalo. »Število kandidatov, ki želijo opraviti usposabljanje in preizkus znanja, nenehno raste, povprečno nekaj odstotkov na leto. Res pa je, da se je od poletnih mesecev lanskega leta začelo njihovo število izdatneje povečevati, tako da je bilo v letu 2015 opravljenih približno 20 odstotkov več usposabljanj kot leto poprej. Trend rasti se v približno enakem obsegu nadaljuje tudi v prvih mesecih letošnjega leta,« pojasnjuje Viktor Lukač, vodja izobraževalnega centra pri družbi Varnost Maribor, kjer mesečno izvedejo od dva do tri usposabljanja, na posamezno pa se v povprečju prijavi okoli 30 kandidatov. »V največjem navalu v minulih mesecih smo zabeležili približno 90 kandidatov v enem mesecu,« poudarja Lukač, ki pa o razlogih za povečano zanimanje za orožje ne želi ugibati. Se je pa po njegovih navedbah med kandidati močno zvišal delež športnih strelcev, »saj se interes za to precej prenaša po tako imenovanem ljudskem izročilu«.

Povečanje števila vlog za nabavo orožja, ki naj bi se uporabljalo v športne namene, potrjujejo tudi podatki notranjega ministrstva. Če so v preteklosti izdali okoli 2100 dovoljenj za rabo športnega orožja na leto, se je lani število teh dovoljenj povzpelo na 2900. Od januarja do sredine letošnjega marca je bilo izdanih že 885 tovrstnih dovoljenj. Ob nadaljevanju takšnega zanimanja za športno orožje bi se ta številka do konca leta povzpela čez štiri tisoč. Naši sogovorniki dvomijo, da bi do omenjenega porasta prišlo, zato ker bi uspehi Jakova Faka v biatlonske vrste pritegnili toliko novih navdušencev. Kot najverjetnejši razlog navajajo, da je na ta način najlaže priti do orožja. Da se torej pod to številko skrivajo tudi oborožitve z varnostnim orožjem.

Na varnost se poredkoma sklicujejo

»Do dovoljenja za nabavo varnostnega orožja težko prideš, saj moraš utemeljiti svojo ogroženost. Veliko lažje je priti do dovoljenja za športno orožje. Zato niso redki, ki pod krinko športnega orožja kupujejo varnostno orožje. Po moji oceni več kot polovica oseb, ki v Sloveniji nabavijo orožje po športnih organizacijah, v resnici kupi varnostno orožje,« poudarja član enega od posavskih strelskih klubov. Kot kažejo tudi podatki MNZ, je bilo v zadnjih letih izdanih dovoljenj za nabavo orožja, pri katerih so se prosilci sklicevali na varnost, manj kot 50 na leto – leta 2012 46, lani pa 44. Zlorab na področju športa ne izključuje tudi naš sogovornik iz enega od štajerskih strelskih klubov. »Zakon ne zahteva, da se je za pridobitev orožja treba aktivno ukvarjati s športom. Važno je, da si član strelske organizacije,« dodaja.

Da se je v zadnjem obdobju povečalo zanimanje za orožje, nam je potrdil tudi lastnik trgovine z orožjem Mitja Rebec. »Vsi tisti, ki so zaprosili za nabavna dovoljenja in opravili tečaje, se slej ali prej oglasijo pri enemu od trgovcev. Zagotovo beležimo več prometa kot v preteklosti,« poudarja postojnski prodajalec. Po njegovem mnenju se ljudje po zadnjih dogodkih na mednarodnem prizorišču ne počutijo več varne oziroma ne vedo, kako se bodo razmere v prihodnje razvijale. »Država s svojo politiko do obrambnega sistema in z načinom soočanja z zadnjimi izzivi pri državljanih ne vzbuja zaupanja,« meni Rebec. Ob tem izpostavlja, da povečano povpraševanje po orožju beležijo tudi njegovi kolegi v drugih srednjeevropskih državah.

Blaž Petkovič, Meta Roglič