Ravnatelj osrednjega slovenskega gledališča SNG Drama Ljubljana Igor Samobor je pred kratkim gostil ministrico za kulturo Julijano Bizjak Mlakar in njene sodelavce ter jim predstavil trenutne razmere v stavbi, ki že vrsto let čaka na obnovo. »Pri ogledu objekta so ugotovili, da so varnostni in higienski pogoji kritični ter da je treba nemudoma ukrepati, da bi preprečili najhujše. To pa je zaprtje Drame in posledično nejasna prihodnost nacionalnega gledališča,« je pojasnil.

Nasploh je zgradba Drame popolnoma dotrajana, dvorana je slabo ogrevana in prezračena, tehnična oprema pa je v glavnem odpisana in zastarela, kar je posledica več kot dvajsetletnega jalovega načrtovanja obnove, je nadaljeval Samobor. »V vsem tem času za vzdrževanje stavbe in opreme ni bilo denarja ali pa so bila sredstva zelo omejena. Pogoji dela so na robu zdržljivega in niso primerljivi z nobeno drugo kulturno ustanovo v Sloveniji in daleč naokoli.« Poslopje so nazadnje obnovili v šestdesetih letih prejšnjega stoletja, bistvenih sprememb pa stavba ni doživela že od svoje zgraditve leta 1911. Zgovoren je podatek, da je bila to ob izjemi kulturnega centra Cankarjev dom celo zadnja novozgrajena gledališka stavba v Ljubljani, pa še to so zgradili Nemci.

Znova na arhitekturni natečaj

A kot že nekajkrat prej se je postopek nujno potrebne obnove očitno spet znašel na začetku. Pred letom in pol so v Drami z ministrstva dobili naročilo, da začnejo pripravljati dokumentacijo za obnovo zgradbe v obstoječih gabaritih, je razložil Samobor, ki z ekipo zdaj pospešeno pripravlja zaključno fazo dokumentacije za arhitekturni natečaj. »V preteklosti se je veliko govorilo o različnih možnih lokacijah, a so danes tako ali drugače nedosegljive. Poleg tega je zgradbo, ki je pod spomeniškim varstvom, v vsakem primeru treba obnoviti.« Tudi nadgradnja prizidka Male drame, ki je bila pred dvema letoma še v igri, tako odpade.

Aktualni načrt predvideva celovito rešitev za obstoječi objekt ter na novo pridobljene prostore v Nemški hiši in v Šentvidu, kjer je skladišče prav tako treba prenoviti. Temeljna ideja je, da bi iz centralne zgradbe izselili vse dejavnosti, ki niso neposredno povezane s produkcijo. »Na tak način bomo pridobili dovolj prostora za vadbene dvorane, primerne prostore za ansambel, prostor za Malo dramo in eksperimentalni oder. Predvsem pa higiensko, protipotresno in tudi sicer varne prostore, ki jih zdaj nimamo. Pomemben del projekta je tudi zamenjava zastarele tehnologije.«

V zvezi s tem potekajo tudi pogovori s prebivalci Nemške hiše, ki so najbolj nasprotovali prejšnjim načrtom, je zatrdil ravnatelj. »Ta hip imam občutek, da se večina z našimi nameni strinja in jih podpira, seveda pa še obstaja spomin na staro Dramo pred letom 1960 in dodanimi prizidki. Vendar trenutna podoba ni nikomur v veselje. Vsi se zavedamo, da je tako urbanistično kot arhitekturno zdajšnja in verjetno tudi prihodnja pozicija Drame dano dejstvo.«

Rešitev v kulturnem evru in evropskih sredstvih?

Na sestanku z ministrico so predstavili vsebino projekta in dobili zeleno luč za nadaljevanje dela po predloženih načrtih. Obnova bi se lahko začela v letu 2019, a je odvisna od sredstev, ki bodo projektu namenjena. »Ministrica je kot edino realno možnost omenila zakon o kulturnem evru, ker sredstva, ki so v državnem proračunu rezervirana, ne zadoščajo. Trenutno imamo odobrenih približno 150.000 evrov za pripravo potrebne dokumentacije za natečaj in oceno investicije,« je povedal Samobor.

In kaj se je zgodilo z 20 milijoni evrov, ki so za obnovo predvideni v aktualnem Nacionalnem programu kulture? »Vsi vemo, da so sredstva, ki so na razpolago v državnem proračunu, omejena. Vemo pa tudi, da so. Torej je vprašanje vizije in krovne odločitve, kolikšen del sredstev bo namenjen kulturi in najbolj perečemu problemu Drame. Ne poznam države v Evropi in tudi širše, ki bi toliko časa pustila propadati svoje nacionalno gledališče, ki je bilo za razvoj kulture in teatra pri nas zgodovinskega pomena. Ocena dvajsetih milijonov je zelo pavšalna. Ne vem, na kakšni osnovi je nastala.« Tudi evropska sredstva bodo potrebna, je sklenil ravnatelj, zato je trenutno njihova prvenstvena naloga dobro pripravljen projekt, ki bi se zanje lahko potegoval.