Stanovanjska soseska v Zgornjem Kašlju ob Cesti španskih borcev bo v prihodnosti doživela prenovo in dozidavo, kaže osnutek sprememb občinskega podrobnega prostorskega načrta, ki ga bo ljubljanski mestni svet obravnaval na seji 21. marca. S tem prostorskim načrtom želi občina sosesko, ki je bila zgrajena v letih 1977 in 1978 na nasutju nekdanje deponije, celovito urediti, saj je bilo območje zaradi nedovoljenih posegov v zadnjih letih močno degradirano.

Nekateri lastniki so v preteklosti svoje enodružinske pritlične hiše dozidali s prizidki, ki pa niso bili dovoljeni. Občina namerava zdaj lastnikom omogočiti legalizacijo teh prizidkov, a pod določenimi pogoji. Osnutek med drugim predvideva, da bodo lahko lastniki obstoječih zidanih prizidkov v območju atrija te ohranili, če so grajeni iz kakovostnih trajnih materialov, če so grajeni varno in požarno ne ogrožajo sosednjih zemljišč.

Občina želi enotno podobo soseske

V želji po poenotenju podobe soseske osnutek navaja, kakšne prizidke bi lastniki lahko v bodoče gradili legalno, ter predpiše celo enotno barvno shemo in dovoljene materiale. Tako naj bi fasade stavb smele biti bele, leseni deli stavb bi morali biti po vzoru prvotno narejenih stavb črno-rjave barve, na strehah bo lahko le siva valovita kritina, za okenske okvirje je predpisana bela, za vhodna vrata pa bela ali črno-rjava barva.

Lastnik 44 od 92 pritličnih hiš, ki so že zgrajene, je Javni stanovanjski sklad Mestne občine Ljubljana. Poleg tega pa je občina lastnica zemljišč na jugu in zahodu obstoječe soseske, kjer je po občinskem prostorskem načrtu dovoljena gradnja novih eno-, dvo- in večstanovanjskih objektov. Po prvotnih izračunih bi se soseska ob Cesti španskih borcev z novogradnjami lahko okrepila za največ 112 novih stanovanj.

Omenjeni soseski se s spremembo občinskega podrobnega prostorskega načrta obeta tudi ureditev komunalne infrastrukture, parkirnih prostorov in nadkritih garaž, gradnja otroških in športnih igrišč, zasaditev novih dreves in celo gradnja objekta za družbene dejavnosti. Ravno ta objekt lahko veliko doprinese k razvoju bolj tesne skupnosti, saj osnutek prostorskega načrta v tem objektu dovoljuje gradnjo dvorane bodisi za družabne prireditve, kinodvorano, gledališče, muzej, knjižnico in podobno. Ob tej stavbi osnutek prostorskega načrta predpisuje tudi ureditev odprte tlakovane in zelene površine, ki bo namenjena druženju in različnim dejavnostim na prostem.

V Veliki Hrušici manjša soseska

Ljubljanski mestni svetniki bodo na prihajajoči seji odločali tudi o osnutku občinskega podrobnega prostorskega načrta za Veliko Hrušico. Ta na trenutno travniških in njivskih površinah znotraj Hruševske ceste, roba Golovca in Poti spominov in tovarištva predlaga gradnjo 14 eno- ali dvodružinskih hiš. Večina zemljišča, ki ga zajema osnutek, je v lasti družbe Polos Gorana Kanalca, manjša dela pa pripadata dvema fizičnima osebama. Pobudo za izdelavo tega prostorskega načrta naj bi po informacijah iz osnutka dali vsi lastniki, in sicer že decembra 2014.

Tudi ta osnutek prostorskega načrta predpisuje poenoten videz soseske, saj investitorju nalaga, da morajo biti stavbe, garaže, nadstreški in fasade oblikovane enotno. Čeprav gre za manjšo sosesko, osnutek zanjo predvideva ureditev otroškega igrišča in park.