Nekdanjega nadškofa Melbourna in nato Sydneyja, zdaj pa vatikanskega zakladnika Georgea Pella je avstralska kraljeva komisija za institucionalne odzive na spolne zlorabe otrok minule štiri dni zasliševala po videopovezavi z Rimom. Težave s srcem 74-letnemu kardinalu po zagotavljanju zdravnikov niso dopuščale potovanja v Avstralijo, zato pa je petnajsterici Avstralcev, ki so jih v otroštvu zlorabili duhovniki, uspelo prepričati oblasti, da so lahko pričevanju prisostvovali v istem prostoru v rimskem hotelu Quirinale.

Skrbelo jih je le za ugled Cerkve

Začetek zaslišanja je sovpadel z nekoliko nepričakovanim filmskim oskarjem za kriminalno dramo V žarišču, ki govori o duhovniških zlorabah otrok v okolici Bostona. Pell je prvi dan zaslišanja povedal, da ga je pred desetletji ob prvem namigu o spolnih zlorabah v avstralski cerkvi bolj skrbelo njeno dobro ime kot pa usoda žrtve. Šlo je za dečka, ki se mu je izpovedal sredi sedemdesetih let med pogovorom v šoli Krščanskega bratstva v njegovi tedanji župniji Ballaratu, sto kilometrov oddaljeni od Sydneyja. Člana bratstva, ki ga je zlorabil, so prvič obsodili pred desetimi leti, po obtožbah novih žrtev pa so mu lani podaljšali zaporno kazen.

Za Pella pa je bilo bolj obremenjujoče razkritje drugega pedofila, nekdanjega duhovnika v Ballaratu Geralda Ridsdala, ki je na treh sojenjih od leta 1993 do 2013 priznal 138 spolnih zlorab 53 žrtev, med njimi nekaterih mlajših od štirih let.

Žalostna zgodba ga ni zanimala

Pella, ki si je kot pomožni duhovnik nekaj mesecev z Ridsdalom v Ballaratu delil sobo, so na prvem sojenju zaslišali, a je zagotavljal, da o početju brata v veri ni vedel ničesar. Povprašan o tem na sedanjem zaslišanju pa je predvsem navzoče žrtve in nato tudi avstralsko javnost vznemiril z izjavo: »Šlo je za žalostno zgodbo, ki pa me ni kaj prida zanimala.« V sredo se je za to izjavo opravičil z »zmedenostjo« in »slabo izbranim izražanjem«.

Pell je ob koncu zaslišanja priznal, da je Cerkev naredila »ogromne napake« in »katastrofalne« poteze, ko ni verjela zlorabljenim otrokom in ko je zgolj premeščala obdolžene duhovnike iz župnije v župnijo, zanašajoč se na to, da bodo z nadzorniki problem rešili. Povedal je tudi, da so mu kot mlademu duhovniku predpostavljeni lagali in ga zavajali, zanikal pa, da bi kot škof v devetdesetih letih eno od žrtev poskušal utišati s podkupnino ter da je tudi sicer pritožbe zlorabljenih ignoriral in sodeloval pri premeščanju pedofilskih duhovnikov.

Avstralija je kraljevo komisijo ustanovila leta 2012 po dolgoletnem pritisku, da se raziščejo očitki o spolnih zlorabah otrok, v katere so bile vpletene cerkve, sirotišnice, mladinske in športne organizacije ter šole. Pell je zasliševalcem na koncu dejal: »S 40-letnimi izkušnjami, ki jih imam zdaj, lahko samo rečem, da bi lahko naredil več.«