Zbor članov Rdečega križa Slovenije (RKS) je na izrednem zasedanju po več kot dveh urah razprave za zaprtimi vrati s tesno večino odločil, da Renata Brunskole ostane generalna sekretarka. Za njeno razrešitev, ki jo je konec januarja zaradi preskromnih delovnih rezultatov predlagala predsednica RKS Nataša Pirc Musar, je sicer glasovalo kar 27 članov od prisotnih 58, a 30 se jih s predlagano razrešitvijo ni strinjalo. Pirc-Musarjeva je takoj po razglasitvi uresničila obljubo in odstopila. Zbor članov sicer sestavlja 61 zastopnikov iz 56 območnih združenj; največja združenja, ljubljansko, mariborsko, radovljiško, kranjsko in škofjeloško, imajo po dva člana.

Po končani izredni seji sta rezultate tajnega glasovanja pojasnjevala le Brunskoletova in predsedujoči Aleš Vrečko. Oba sta poudarila, da delo na terenu, v območnih združenjih, poteka nemoteno in da ugleda najstarejše humanitarne organizacije nasprotja v vodstvu niso prizadela. Za kakšna nasprotja je šlo, Brunskoletova ni bila pripravljena pojasnjevati. »Predlog za razrešitev je mimo, vsak ima pravico do osebnega mnenja, spoštujem voljo vseh zastopnikov območnih združenj RKS. Tistega, kar je že preteklost, pa ne bi komentirala,« se je izognila odgovoru na vprašanje, kako pojasnjuje očitke o svojem slabem delu. Na vprašanje, kaj je prepričalo člane zbora, da so večinsko glasovali za to, da ostane, pa je odgovorila: »Zagotovo trud, vestno delo in poštenje pa delo z ljudmi in priznavanje velikega dela in angažmaja vseh območnih združenj.«

Precej drugačnega mnenja o njenem delu je bila nad izidom glasovanja vidno razočarana Anita Caruso, članica 18-članskega glavnega odbora in zastopnica ljubljanskega odbora. »Nataša Pirc Musar je Rdečemu križu Slovenije ponudila vizijo razvoja, organizacijsko pomladitev, vizijo spoštovanja temeljnih načel, poštenosti in zaupanja. Zato zelo obžalujem današnji rezultat, ki kaže, da organizacija globoko v sebi ni dozorela za zahteve časa in da je klonila pod pritiski politike.« Kako konkretno se ti kažejo, ni želela povedati, a razumeti je bilo mogoče, da težavo vidi prav v političnem ozadju Renate Brunskole, ki je bila najprej vidna članica in državnozborska poslanka SD ter nato do imenovanja za generalno sekretarko članica Jankovičeve Pozitivne Slovenije. »Politiki ne razumejo humanitarne organizacije, generalna sekretarka pa izhaja iz političnih krogov,« je dejala Anita Caruso, članica glavnega odbora RKS, in dodala, da organizacija že vrsto let ni bila tako zmanipulirana. »V RKS delujejo preprosti, dobronamerni humanitarci, predani svojemu delu. Kot taki so lahek plen interesnih skupin in lobijev,« je bila ostra.

Carusova napovedala svoj odstop

Carusova je delo dosedanje generalne sekretarke, ki je po statutu zadolžena za poslovodenje, pripravo projektov in koordinacijo območnih združenj, ocenila negativno. Po njenih besedah je zaradi slabega dela generalne sekretarke delovanje RKS že moteno, saj naj bi organom RKS kar nekaj sej zapored ne uspelo opraviti razprave o programskih nalogah. Tudi na terenu, v območnih združenjih, po njenem prepričanju ni vse tako, kot mora biti. V nekaterih združenjih ni ekip prve pomoči, tudi druge naloge, nujne zaradi izvajanja javnih pooblastil, se ne izvajajo v polnem obsegu, zaposleni v njih pa ostajajo prepuščeni sami sebi, brez potrebnih informacij in nujno potrebnega izobraževanja. Vse to je, kot je poudarila, delo generalne sekretarke, ki je za svoje delo plačana – v nasprotju s predsednico, ki RKS vodi neprofesionalno, a za njegovo delovanje kljub temu jamči z osebnim premoženjem. Carusova je že napovedala svoj odstop. Ki menda ne bo edini.

Kot smo že poročali, je podobne očitke Brunskoletovi navajala tudi Pirc-Musarjeva. Kot je povedala za Dnevnik, si v RKS zdaj stojita nasproti dve skupini: tista, ki hoče spremembe, in tista, ki jih noče. »Verjamem, da je modernizacija nujna, zanjo sem si prizadevala z najboljšimi nameni. RKS iskreno želim vse najboljše.«

Ranka Ivelja