Pred škofjeloško družbo Šešir so na vidiku boljši časi. Potem ko so upniki konec decembra potrdili predlog poenostavljene prisilne poravnave, bo sredi marca na sporedu še sklepno dejanje finančne sanacije že skoraj stoletje delujočega proizvajalca pokrival. Na skupščini bodo namreč delničarji odločali o pretvorbi terjatev v lastniški kapital Šeširja. V načrtovani operaciji se bo osnovni kapital najprej znižal s 750.000 na 300.000 evrov, nato pa bo sledila sprememba terjatev v kapital, in sicer v višini 713.000 evrov. Terjatve, s katerimi bo dokapitaliziran Šešir, so v lasti dolgoletnega predsednika uprave Miroslava Pinteriča, v preteklosti člana nadzornega sveta Gorenjske banke. S tem manevrom se bo Pinteriču delež delnic v Šeširju zvišal z obstoječih skoraj 50 odstotkov na več kot 80 odstotkov. Skupno ima Šešir okrog 120 delničarjev.

200-odstotna rast cen vhodne surovine

Velike težave so se pojavile leta 2012, ko se je cena zajčje dlake, osnovne surovine, ki jo za izdelavo klobukov uporablja Šešir, zvišala z 28 na 70 evrov za kilogram, višjih stroškov surovine pa Šešir ni mogel prenesti v končno ceno izdelkov. »Do zvišanja cen za okrog 200 odstotkov je prišlo, ker so Kitajci po evropskih klavnicah na veliko kupovali zajčjo dlako, jo zamrznili in transportirali na Kitajsko. Te niso potrebovali za izdelavo klobukov, temveč za manjše dele na rokavih in ovratnikih konfekcijskih oblačil,« je dejal Pinterič.

Kot je pojasnil Pinterič, bo v dogovoru z upnico Gorenjsko banko v kapital prenesel terjatve, ki izvirajo iz danih posojil Šeširju, ko ta ni imel sredstev za izplačilo plač. »V nasprotnem primeru Šešir ni imel možnosti za preživetje, še okrog 40 delavcev pa bi ostalo brez zaposlitve,« je dodal prvi mož družbe. Pri tem je poudaril, da pri visoko kakovostnih klobukih, ki jih proizvajajo, ni možna avtomatizacija proizvodnih procesov, temveč jih izdelujejo ročno.

Judovski kupec iz Brooklyna

Ob začetku poenostavljene prisilne poravnave julija lani je imel Šešir za 5,7 milijona evrov dolgov, negativni kapital pa je znašal 263.000 evrov. Od vseh terjatev na navadne, torej nezavarovane, upnike odpade dober milijon evrov. Ti upniki bodo do leta 2019 prejeli poplačano petino terjatev. Na prednostne terjatve (do zaposlenih in Finančne uprave RS) v višini 160.000 evrov in ločitvene terjatve v višini 4,5 milijona evrov pa prisilna poravnava nima učinka. Med ločitvenimi upniki je poleg Pintariča še Gorenjska banka, lastnica 3,8 milijona evrov terjatev.

Po nekaj težavnih letih je Pinterič optimističen. Šeširju je namreč uspelo pridobiti kupca polcaplinov za judovske klobuke v newyorškem Brooklynu, kjer je judovski tekstilni center. Poleg tega imajo večja naročila za znamenite bavarske zelene klobuke, družba pa ponovno načrtuje izvoz v Iran, v preteklosti enega od ključnih trgov, na katerem so prodali tudi več kot tretjino izdelkov. Klobuke visoke kakovosti Šešir izvaža tudi na Kitajsko. Na tujih trgih Šešir, ki letos načrtuje ustvariti prihodke v višini dobrega milijona evrov, proda 99 odstotkov pokrival.