Potem ko je svet SDS nekdanjega notranjega ministra Dragutina Mateja in nekdanjo poslanko Damjano Petavar Dobovšek izključil iz izvršilnega odbora stranke, kot razlog pa navedel njuno neaktivnost, je Mate izstopil iz SDS. »Način razmišljanja in dela v stranki ni blizu mojim pogledom na to, kakšna mora biti politika, zato sem se od takšnega pristopa oddaljil,« nam je pojasnil svojo odločitev.

O vstopu v katero drugo stranko Mate za zdaj ne razmišlja. Če bo povabljen, je pripravljen sodelovati s strankami, ki jim bo glavni cilj razvoj države in gospodarska rast.

Mate se je vrstam SDS na Janševo povabilo pridružil leta 2008, v letih 2009 in 2010 je bil celo programski tajnik stranke, vendar njegovo sodelovanje z Janšo seže precej dlje v preteklost, in sicer v leto 1992, ko je postal Mate svetovalec za mednarodno sodelovanje v kabinetu ministra za obrambo. Leta 2004 ga je Janša povabil v svojo vlado; notranji minister je bil v času, ko je Slovenija vstopila v schengenski prostor. V prejšnjem mandatu je bil Mate poslanec SDS. Da so se odnosi med njim in Janšo ohladili, je med drugim kazalo tudi to, da je na zadnjih državnozborskih volitvah Mate kandidiral v tako rekoč neizvoljivem volilnem okraju.

Nekateri so odšli

Odhodi vidnih politikov iz SDS, ki je izrazito avtoritarno vodena stranka, sicer niso prav pogosti, je pa njene vrste doslej vendarle zapustilo nekaj nekoč bližnjih Janševih sodelavcev. Najodmevnejši je bil izstop nekdanjega podpredsednika stranke in poslanca Iva Hvalice. Odšel je po tem, ko mu je Janša na kongresu v Celju leta 2001 očital destrukcijo stranke in delegatom celo zagrozil, da v prihodnje ne želi voditi stranke, če bo v izvršilni odbor izvoljen tudi Hvalica. S stranko, ki ni več demokratična, se ne morem istovetiti, je v izstopni izjavi zapisal Hvalica.

Pred štirimi leti je SDS zapustil še en njen nekdanji podpredsednik Miha Brejc. »Jasno sem povedal, da z ustanovitvijo Državljanske liste nimam nič, a odtlej je stranka prekinila komunikacijo z mano. Niso odgovorili niti na moje pismo, na izstop iz izvršilnega odbora… nič, popolni molk. Zame to ni bilo več vzdržno,« je tedaj za Večer pojasnil nekoč tesni Janšev sodelavec.

Zadnjo odmevno izstopno izjavo iz Janševe stranke je lani poleti napisal dolgoletni zunanji minister v različnih vladah Dimitrij Rupel. Razjezilo ga je, ker ga Janša kljub povabilu SDS ni postavil za »senčnega« zunanjega ministra, temveč je to mesto zaupal evropskemu poslancu Milanu Zveru. Rupel je ocenil, da ga prvak SDS v svojo ekipo ni izbral, ker je premalo pravoveren.

Nekateri so se od SDS oddaljili

Dragutin Mate je poudaril, da se je zaradi pešanja notranje demokracije v SDS v zadnjem letu od stranke močno oddaljil. Naši sogovorniki v največji vladni stranki pa ugotavljajo, da so se oddaljili še nekateri nekdanji Janševi ministri, na primer Andrej Vizjak in Žiga Turk. Slednji nam je prejšnji teden dejal, da se s strankarsko politiko ne ukvarja več. Pa tudi, da ga pri nobenem projektu kakšne nove liberalne stranke pod pokroviteljstvom SDS ne bo zraven.