Papež Janez Pavel II. (1920–2005) je gotovo pomembna osebnost 20. stoletja, nekateri mu celo pripisujejo glavno vlogo pri padcu komunizma v vzhodni Evropi pred dobrega četrt stoletja. Milijoni ga še danes častijo in že devet let po smrti, kar je rekord, je postal svetnik. Britanska televizijska mreža BBC pa je danes zvečer svetovni javnosti predstavila pisma, s katerimi je 31 let vzdrževal intenzivne stike s tri leta mlajšo poročeno žensko in materjo treh otrok. Papeževo čustveno življenje se je tako pokazalo v povsem novi luči in menda so v Vatikanu ta pisma, preden so ga razglasili za svetnika, namenoma prezrli. Vsekakor so se v Vatikanu zdaj distancirali od reportaže BBC.

Več kot 350 pisem, ki ji jih je napisal Karol Wojtyla, so odkrili v Poljski nacionalni knjižnici, kamor jih je leta 2008 prinesla sama Anna-Teresa Tymieniecka (1923–2014). Dopisovati sta se začela leta 1974, leto po tistem, ko sta se prvič srečala. Zbližala sta se tudi zato, ker sta oba doživljala težke dni nacistične okupacije med drugo svetovno vojno.

Poročena z znanim ekonomistom

Takoj po vojni, ko se še nista poznala in je Wojtyla postal duhovnik, je Anna-Teresa Tymieniecka v Krakovu začela študirati filozofijo in se navdušila nad fenomenologijo Edmunda Husserla (1859–1938). Že leta 1947 je lahko nadaljevala študij fenomenologije v Švici, pozneje še v Belgiji. Leta 1956 se je poročila s Hendrikom Houthakerjem, profesorjem ekonomije s slovite Stanfordske univerze, ki je leta 1969 postal svetovalec za gospodarsko politiko ameriškega predsednika Richarda Nixona. Tudi sama je predavala na ameriških univerzah in se uveljavila kot fenomenologinja.

Kardinal Wojtyla se je z njo seznanil leta 1973, ko je začela prevajati njegovo knjigo Oseba in dejanje v angleščino. Kardinal Wojtyla ji dolgo ni upal pisati, saj je tajna služba nadzirala vsa njegova pisma, stike z žensko pa bi lahko izrabili za izsiljevanje. Tako ji je prvo pismo poslal šele jeseni 1974, ko se je udeležil srečanja katoliških škofov v Rimu, kjer so ga že čakala njena pisma. Proti koncu svojega prvega pisma je krakovski kardinal napisal, da »obstajajo teme, o katerih bi težko pisal«. Edward Stourton, novinar BBC, ki je njuno korespondenco razkril, je prepričan, da je Anna-Teresa Tymieniecka v nekem pismu poleti 1975 Wojtylu priznala, da je zaljubljena vanj. On ni hotel prekiniti stikov z njo, dal pa ji je vedeti, da hoče izpolnjevati zaobljubo čistosti.

Poleti 1976 je Wojtyla vodil delegacijo poljskih škofov na velikem katoliškem shodu v ZDA in Anna-Teresa Tymieniecka ga je tedaj povabila, da je nekaj časa preživel z njeno družino v Vermontu. Po fotografijah sodeč je poljski kardinal tam preživel zelo lepe trenutke. Zdi se tudi, da mu je tedaj znova razkrila svoja čustva. Ko je bil namreč spet na Poljskem, ji je pisal, da je ona zanj božji dar in da če »ne bi imel tega prepričanja, moralnega prepričanja v božjo milost«, ki ji tako sledi, »si ne bi upal tako ravnati«, torej nadaljevati stikov z njo, do katerih je pozneje prihajalo tudi na smučanju in izletih.

Zvesta do konca

Ko je leta 1978 postal papež, ji je pisal, da si želi nadaljevati stike z njo: »Nočem, da prekineva to izmenjavo idej, ki je zame vedno tako plodna.« Kmalu zatem so v Vatikanu silovito skritizirali njen prevod njegove knjige Oseba in dejanje. Obtožili so jo, da je spreminjala pomen in ga prilagajala svojim pogledom. Njenemu prevodu naj bi nasprotoval tudi sam Wojtyla. Čutila se je izdano, ker je ni branil. Toda kmalu sta nadaljevala prejšnje prisrčno in intenzivno dopisovanje.

V 90. letih, ko so odkrili, da ima papež parkinsonovo bolezen, ga je pogosto obiskovala in mu pošiljala fotografije s svojega doma v Pomfretu v Vermontu. V nekem pismu ji je napisal: »Razmišljam o tebi in v svoji mislih prihajam vsak dan v Pomfret.« Ko je leta 2002 še zadnjič obiskal Poljsko, pa je pisal: »Najina domovina, toliko krajev, kjer sva bila skupaj, imela pogovore, ki so tako pomembni za naju, kjer sva izkusila prisotnost Boga.« Anna-Teresa Tymieniecka je Janeza Pavla II. obiskala dan pred njegovo smrtjo leta 2005.

»Šlo je za več kot prijateljstvo, a ne še za ljubezensko zvezo med moškim in žensko,« pravi Stourton. Po njegovem prepričanju papež ni prekršil zaobljube čistosti oziroma celibata.