Tožilec Stanislav Pintar je Andreju Oblaku k zlorabi položaja in pranju denarja pridružil še krivo izpovedbo. Ovadbo je po tem, ko je na delovnem sodišču pričal v sporu nekdanjega generalnega direktorja družbe Hypo Leasing Andreja Potočnika zoper delodajalca, podal kar sodnik delovnega sodišča. Ugotovil je, da je Oblak izpovedoval v nasprotju s tistim, kar so dokazovale listine.

Poleg Oblaka in Potočnika sta na zatožni klopi tudi nekdanja predsednika uprave družbe Hypo Alpe Adria Bank Anton Romih in Božidar Špan.

Škode za več milijonov evrov

Tožilec obtožnice sicer še ni predstavil, a v njej naj bi obdolženim očital, da so delovali usklajeno, da bi prikrili konflikt interesov in dajali potrebna soglasja za financiranje nepremičninskih poslov v škodo Hypa. Banko naj bi s tem oškodovali za več milijonov evrov, denar pa skrivali v davčnih oazah. Kdaj se bo začela glavna obravnava, je odvisno od višjih sodnikov, ki presojajo pritožbe obdolženih glede sodnikove izločitve dokaznih predlogov.

Zagovornik obdolženega Oblaka je včeraj sprva zahteval izločitev sodnika, ker naj bi bil pristranski in naj bi sojenje začel, čeprav višje sodišče še ni odločilo o pritožbah obdolženih. Temu je ugovarjalo tožilstvo, pa tudi sodnik je ocenil, da razloga za njegovo izločitev ni. Ugodil pa je zagovorniku, ki je prosil za odlog, ker si ni mogel ogledati spisa. Predobravnavni narok je tako prestavljen na četrtek.

Tovšakova bo nastopila kot priča

V zadevi Hypo so bili sicer že opravljeni predobravnavni naroki, na katerih so se obdolženi izrekli za nedolžne, medtem ko je nekdanja direktorica Vegrada Hilda Tovšak, ki je bila v tej zadevi obdolžena pomoči pri očitanih dejanjih, s tožilstvom podpisala sporazum o krivdi. Novembra lani so jo obsodili na leto in pol pogojne zaporne kazni s poskusno dobo petih let, od leta 2013 pa v zaporu prestaja zaporno kazen za več prekrškov. Na sojenju bo tokrat le pričala.

Eden od projektov je bil tudi posel s projektno družbo Gino, ki je bila ustanovljena za gradnjo študentskih domov ob Vojkovi v Ljubljani. Obdolženi naj bi si 14 milijonov evrov – ta denar je Vegrad nakazal na račun panamske družbe Enjuan Management – razdelili tako, da so denar nakazali naprej družbam v Liechtensteinu, Luksemburgu in na Deviških otokih, s katerimi naj bi bili lastniško povezani. Vegrad naj bi s panamskim podjetjem Enjuan Management Corporation konec avgusta 2007 izpeljal 22 milijonov evrov vreden nepremičninski posel in kupil 80-odstotni delež v podjetju, ki je imelo v lasti zemljišča ob Vojkovi cesti v Ljubljani, predvidena za kompleks študentskih domov. Zaradi finančnih težav Vegrad domov nikoli ni začel graditi.